אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הרפובליקאים מנתבים את השיח לשנאת יהודים ומהגרים. לצערי זה עובד" איור: דניאל גולדפרב

הכמוסה

"הרפובליקאים מנתבים את השיח לשנאת יהודים ומהגרים. לצערי זה עובד"

רגע לפני בחירות האמצע, אמריקה של טראמפ בוערת. ד"ר אלי קוק, היסטוריון של הקפיטליזם, מזהה שינויים טקטוניים בארה"ב. הדמוקרטים השתלטו על השיח הכלכלי, הרפובליקאים מחביאים את ההישגים שלהם והבוחרים הפסיקו לקנות את הסיסמאות הישנות, והולכים ומקצינים

03.11.2018, 11:30 | קרן צוריאל ואורי פסובסקי

"בתקופה כזו, שבה הכלכלה כביכול מצליחה, היינו מצפים שהרפובליקאים יתרברבו במדיניות הכלכלית שלהם ושהדמוקרטים ידברו על נושאים אחרים - אבל ההיפך קורה", אומר ד"ר אלי קוק. "הדמוקרטים מדברים על אי-שוויון כלכלי, על כך שייקחו לאנשים את ביטוח הבריאות, קוראים להעלות את שכר המינימום, ודווקא הרפובליקאים מנסים להסתיר את כל מה שהם עשו וניסו לעשות בשנתיים האחרונות: אנחנו לא באמת הולכים לבטל את אובמהקר (תוכנית הבריאות), והם כמעט לא מזכירים את קיצוץ המס שלא היה פופולרי", מסביר קוק.

"הרפובליקאים מנתבים את השיח לשנאת יהודים ומהגרים. לצערי זה עובד"
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"הרפובליקאים מנתבים את השיח לשנאת יהודים ומהגרים. לצערי זה עובד"

"הרפובליקאים מנתבים את השיחה משיח מעמדי וכלכלי לשיח על 'מה שבאמת מסוכן פה' - היהודים ששולטים בכל והמהגרים שהולכים לקחת לכם את מקומות העבודה ולרצוח אתכם", אומר קוק. "זה הלחם והחמאה של הרפובליקאים, ולצערי זה נראה שזה עובד".

קראו עוד בכלכליסט

בריאיון פוקח עיניים ל"כמוסה", הפודקאסט מבית כלכליסט, מנתח ד"ר אלי קוק, היסטוריון של הקפיטליזם מאוניברסיטת חיפה, את השינויים בשיח הפוליטי ובציבור הבוחרים, לקראת בחירות האמצע, שיתקיימו ביום שלישי בשבוע הבא. בהקשר הזה, מתבהרות הנסיבות שהובילו בשבועות האחרונים אמריקאי אחד לשלוח מעטפות נפץ לדמוקרטים בכירים ולגופי תקשורת, ואמריקאי אחר לרצוח בירי 11 יהודים אמריקאים בבית כנסת בפיטסבורג.

"טראמפ נתן לאנשים הרגשה שהם יכולים להוציא מהבטן את כל הדברים המכוערים שהם החביאו כל כך הרבה שנים", מסביר קוק. "האנטישמיות לא באמת צצה ב-2016, והשנאה למהגרים טבועה עמוק בחברה האמריקאית, אבל אין ספק שהוא נתן לה אישור, עודד אותם ונתן להם השראה. שתי הדמויות שמאחורי הפיגועים השתמשו בשפה הטראמפית - 'גלובליזם', 'פטריוטיזם'. טראמפ העביר את זה מהשוליים למיינסטרים".

מאוד מעניין כמה הוא שונה מהתומכים שלו. הוא מתחבר לחולשה הכלכלית שלהם כשהוא מהצד השני, בעל הון וחלק מהאליטה.

"התפיסה המעמדית האמריקאית לא מושתתת על כמה כסף יש לך בבנק. בארצות הברית השנאה לאליטות היא שנאה לאנשים עם דיפלומה מהרווארד, שמדברים בשפה גבוהה ומתנשאים. הדיבור הפשוט של טראמפ, האופן שבו הוא מתנהל, והטיעון שלו מ-2016, 'אני כבר מיליונר, אותי אי אפשר לקנות', עובדים. יש בדנ"א האמריקאי משהו עמוק שמחבר בין הערך של מישהו לערכו הכלכלי. אם אתה - עשיר כנראה עשית משהו טוב, הצלחת, תרמת לחברה ושיפרת את האנושות, והכסף שלך מעיד על הערך שלך כאדם. ואם אתה עני - כנראה פישלת, התעצלת ונכשלת. יותר אמריקאים מסתכלים היום בצורה צינית על העשירים, אבל יש בהם משהו שרואה אדם עשיר ומעריץ אותו".

ד"ר אלי קוק. "טראמפ נתן לאנשים הרגשה שהם יכולים להוציא מהבטן את כל הדברים המכוערים", צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה ד"ר אלי קוק. "טראמפ נתן לאנשים הרגשה שהם יכולים להוציא מהבטן את כל הדברים המכוערים" | צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה ד"ר אלי קוק. "טראמפ נתן לאנשים הרגשה שהם יכולים להוציא מהבטן את כל הדברים המכוערים", צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

לפני כמה שבועות פורסם תחקיר של הניו יורק טיימס שחשף שדונלד טראמפ לא בנה את עצמו בעשר אצבעות לבד כמו שהוא נוהג לספר. זה לא שינה את היחס אליו?

"טראמפ הוא לא נשיא פופולרי, בשיא שלו היו לו בערך 40% תמיכה, אבל את ה-40% האלה לא מעניין מאיפה מגיע הכסף שלו. הם נמשכים לנראטיביים הגזעניים שלו ולהתנגדות שלו להגירה וכו'".

לכאורה, הכלכלה האמריקאית במצב טוב. ועדיין המסרים הכלכליים של הדמוקרטים מוצאים קהל.

"אנשים מרגישים שהכלכלה לא עובדת. יש ניתוק בין המסכים הירוקים בבלומברג והמדדים הטובים לעומת המציאות על הקרקע. בשנים האחרונות אנשים מבינים, ובצדק, שאותם מדדים קלאסיים מסורתיים שמעידים על מצב הכלכלה לא עובדים כמו פעם. האבטלה נמוכה - אבל המשכורות לא עולות, והעבודות שיש משאירות אותם עניים, בעבודות קבלן ובלי ביטחון תעסוקתי. והצמיחה קשורה כמובן לאי-שוויון", מסביר קוק.

"אם מסתכלים לאן עברו פירות הצמיחה משנות השבעים ועד היום - הרוב הלך לאלפיון העליון, אפילו לא לעשירון או למאיון העליון. טראמפ כל הזמן מתרברב בעליות בבורסה מאז שהוא מונה לנשיא, אבל 80% מהבורסה נמצא בידי העשירון העליון, אז זה לא מדד שמשקף באמת את מצבו של האמריקאי הממוצע".

הכמוסה הוא פודקאסט חדש מבית כלכליסט, שבו קרן צוריאל ואורי פסובסקי מציגים מידי שבוע רעיונות ואנשים יוצאי דופן, שיגרמו לכם לראות את העולם קצת אחרת. האזינו מדי יום שישי באתר כלכליסט ובאפליקציית הפודקאסט האהובה עליכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות