אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן: "רצח חשוקג'י הוזמן ע"י בכירי סעודיה, לא המלך" צילום: בלומברג

ארדואן: "רצח חשוקג'י הוזמן ע"י בכירי סעודיה, לא המלך"

למרות הבעת הצער מצד בן סלמאן והתייצבות נתניהו לצד הממלכה, נשיא טורקיה פרסם טור נוקב בעיתונו של העיתונאי הנרצח, "וושינגטון פוסט", וכתב: "יש מי שמקווה שהבעיה הזאת תחלוף, אבל אנחנו נמשיך לרדוף אחר התשובות". בכיר טורקי העריך: הרוצחים מוססו את הגופה בחומצה

03.11.2018, 08:39 | ynet
נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, פרסם אמש (ו') טור ב"וושינגטון פוסט" והאשים את השלטונות בסעודיה פעם נוספת באחריות לחיסולו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה. ארדואן הבהיר כי הוא יודע שההוראה לחסל את העיתונאי הגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר בממלכה הסעודית - ודאג להעביר את כל המידע שברשותו לבעלות הברית של טורקיה, בהן גם ארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

"אני רוצה להבהיר שטורקיה וסעודיה מנהלות מערכת יחסים חברית, וכי איני מאמין ולו לרגע אחד שהמלך סלמאן הורה על הרצח", רמז ארדואן לזהותו של אותו דרג גבוה ביותר בממלכה. "אין לי כל סיבה להאמין שהרצח משקף את המדיניות הרשמית של סעודיה, וזה לא יהיה נכון לראות ברצח כגורם למתיחות בין המדינות. עם זאת, החברות ארוכת השנים שלנו עם ריאד לא תגרום לנו להעלים עין מהרצח הנפשע הזה". 

העיתונאי הסעודי ג העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י שנרצח באיסטנבול | צילום: Hasan Jamali העיתונאי הסעודי ג

נסיך הכתר מוחמד בין סלמן, צילום: בלומברג נסיך הכתר מוחמד בין סלמן | צילום: בלומברג נסיך הכתר מוחמד בין סלמן, צילום: בלומברג

"במהלך החודש האחרון עשינו לילות כימים כדי לשפוך אור על כל הפרשה. כתוצאה מהמאמצים הטורקיים העולם הבין שחשוקג'י נרצח בדם קר ע"י צוות מחסלים - והבהרנו שהמבצע הזה היה מתוכנן מראש", כתב הנשיא הטורקי. "עם זאת, עולות שאלות חשובות לא פחות שהתשובות להן יוכלו לסייע לנו להבין את המניעים לרצח: מה עלה בגורלה של הגופה? מיהו משתף הפעולה המקומי שקיבל לדברי הסעודים את מה שנותר מהעיתונאי? ומי נתן את ההוראה לרצוח?".

סביר להניח, שאת התשובה לשאלה הראשונה השלטונות בטורקיה כבר יודעים. היועץ הבכיר של ארדואן, יאסין אקטאי, אמר אתמול לעיתון הטורקי "הורייט דיילי" כי הוא מעריך שהרוצחים ביתרו את הגופה ומוססו אותה בחומצה. "אני מאמין שזוהי הסיבה ההגיונית לכך שלא מצאנו את הגופה עד כה. מי שרצח את חשוקג'י דאג לא להשאיר עקבות. הם לא רק ביזו את גופתו - אלא גם אידו אותה".

שעות ספורות לאחר שנתניהו הביע תמיכה בסעודיה על רקע הרצח, וביקש ממדינות העולם להישאר לצדה בשל חלקה המשמעותי במאבק נגד איראן, כתב ארדואן כי "יש מי שמקווה ש'הבעיה' הזאת תחלוף עם הזמן. אבל אנחנו נמשיך לרדוף אחר התשובות בעיקר עבור משפחתו של חשוקג'י וחבריו. העיתונאי ראוי לכל הפחות להלוויה מכובדת לפי המנהגים האיסלאמיים. אנחנו חייבים זאת למשפחתו, לחבריו ולעמיתיו מה'וושינגטון פוסט'. מגיע להם להיפרד ממנו ולחלוק לו כבוד אחרון".

הנשיא מתח ביקורת חריפה על כך שהשגריר הסעודי בטורקיה שיקר לכלי התקשורת בתחילת הפרשה ומיהר להימלט מהמדינה. "גם הסירוב של התובע הכללי בממלכה לשתף איתנו פעולה בחקירה מתסכל אותנו מאוד. גם ההזמנה של החוקרים הטורקים לסעודיה מרגישה כמו עוד ניסיון נואש לשבש ולעכב את החקירה".

עוד הזהיר מפני מקרים דומים בעתיד ואיים: "אף אחד לא יכול לבצע פשעים שכאלה על אדמות של חברות בנאט"ו. מי שבוחר להתעלם מהאזהרה שלי, יצטרך להתמודד עם השלכות חמורות במיוחד. הרצח נוגד את אמנת ז'נבה ואם ניכשל בלהעניש את האחראים - זה יקבע תקדים מסוכן במיוחד".

"הרצח של ג'מאל חשוקג'י מערב הרבה יותר מכמה בעלי תפקידים במערכת הביטחון כפי שפרשת ווטרגייט הייתה חמורה יותר מפריצה רגילה, ופיגועי הטרור ב-11 בספטמבר היו יותר מאירוע חטיפה. עלינו לפעול באחריות ולחשוף על מי בדיוק השלטון הסעודי מנסה לחפות בפרשת הרצח הזאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ארדואן השפל
לא להאמין לקרוא את דבריו של הרודן הרדואן ??ומדוע האיש עצר לפני יותר משנה אלפי עיתונאים ואנשי משטרה וצבא ושלח אותם לאי השדים ללא משפט ואיש לא יודע מה עלה בגורל חלק גדול מהם .ועוד הוא מדבר על אמנת גנבה הוא טובח בכורדים .והעולם עומד מנגד ושותק.....חייבים להביאו לבית דין בהג ולשפוט אותו.
אשקרה  |  03.11.18
4.
מאוד מעניין
כולם צווחים על זה שסעודיה העלימה עיתונאי אחד. אבל משתוללים כשאומרים שצריך להימנה מעסקים עם טורכיה ואיראן, שהעלימו עשרות עיתונאים ועשרות אלפי אנשים "פשוטים", או סין שהעלימה מיליוני אנשים, וכל זה לא היה מזמן. מה גם - שצריך לבדור מה האינטרס ש ארדואן, מכל האנשים בעולם, להמשיך ולעשות רעש בנושא - אולי כי ה"עיתונאי" באמת היה חלק מהתנועה שאליה ארדואן שייך - האחים המוסלמים ?
המגיב  |  03.11.18
לכל התגובות