אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרניות המריחואנה הגדולות בקנדה מכחישות תחקיר על קשרים עם המאפיה צילום: בלומברג, Ryan Remiorz

יצרניות המריחואנה הגדולות בקנדה מכחישות תחקיר על קשרים עם המאפיה

תחקיר שפורסם בקנדה ביום חמישי חשף כי לכמה מהחברות המחזיקות ברישיון לייצור מריחואנה במדינה "יש קשרים משמעותיים" עם חברים במאפיה או שהן מקבלות כסף להשקעה מגורמים הקשורים לפשע המאורגן במדינה. הסוכנות הממשלתית המעניקה רישיונות לחברות קנאביס: "לא מכירים ראיות לכך שהפשע המאורגן חדר לאחת מ-130 היצרניות"

03.11.2018, 09:40 | שירות כלכליסט

יצרניות המריחואנה הגדולות בקנדה מכחישות שהן עושות עסקים או מקבלות כסף להשקעה מגורמים הקשורים לפשע המאורגן במדינה - זאת בעקבות תחקיר שפורסם בנושא בקנדה. 

חברת החדשות הקנדית CBC דיווחה ביום חמישי שלכמה מיצרניות המריחואנה המחזיקות ברישיון ייצור מטעם המדינה יש "קשרים משמעותיים" עם חברים במאפיה. מעבר לקשרים עם משפחת פשע ידועה בקוויבק. לפי הממצאים שפורסמו, אחת מיצרניות המריחואנה הקנדיות רכשה עסק שקשור לסוחר סמים, בעסקה שכללה ציוד ואולמות גידול למריחואנה.

קראו עוד בכלכליסט

חיסול הקשר של הפשע המאורגן לעסקי הקנאביס היה אחד הטיעונים של פקידי הממשל שתמכו בלגליזציה בקנדה, שנכנסה לתוקף ב-17 באוקטובר. "לפני הליגליזציה חלק מאוד משמעותי מהבגירים בקנדה הפרו את החוק, ולפשע המאורגן היתה 100% שליטה בשוק הייצור וההפצה, כמו גם ברווחים של מיליארדי דולרים", הסביר את הרפורמה ביל בלייר, השר הקנדי לביטחון הגבולות ומניעת פשע מאורגן, בראיון שהעניק בחודש שעבר.

אזרחים קנדים בעלי תיק פלילי מנועים מהשגת רשיון לגידול קנאביס, ובעוד הממשלה השהתה רשיונות בעבר, היא לא עשתה זאת על בסיס קשרים למאפיה מאז שנת 2013.

"Health Canada לא מכירה כל ראיות לכך שהפשע המאורגן חדר לאיזו שהיא מ-130 יצרניות הקנאביס ברשיון", כך אמר אריק מוריסט, דובר Health Canada, הסוכנות הממשלתית שאחראית למתן רשיונות לחברות קנאביס.

לפי ג'יימס דוברו, כתב קנדי המתמחה בחקר הפשע המאורגן, קיים שוק שחור בלתי מבוטל של קנאביס בקנדה, שמורכב בעיקרו מגורמים הקשורים לפשע המאורגן. לדעתו, אין עדיין סיבה לסכן את רפורמת הליגליזציה המאפשרת פיקוח של חברות ציבוריות על ייצור קנאביס. עם זאת, הוא הזהיר כי יהיה קשה למנוע מפושעים להלבין כספים בתחום דרך מקורבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הטיעון מגוחך... ברור שהמאפיה מעורבת.. אבל..
מה זה בדיוק אומר???? המאפיה בישראל מעורבת גם באיסוף בקבוקי פלסטיק, "שמירה על אתרי בניה" , ובעסקים רבים. המאפיה נכנסת לתמונה איפה שהמחוקק לא נותן פתרונות. בתחום הקנאביס (כמו בכל תחום החומרים הלא מהונדסים) איפה שאין חוק יש עולם תחתון. ולכן הטיעון כאילו חברות חוקיות עושות עסקים עם גורמי פשע הוא ריק מתוכן. בוודאי שעד שהמדינה תבין כיצד לפקח, תקבע ותלמד כיצד לאכוף סטנדרטים של איכות, דמויות מהעולם התחתון שהתפרסמו עד היום יפה מאוד מקנאביס לא חוקי, ינסו לדרוס רגל בשוק המתפתח. זה נראה לי מובן מאליו
אזרח  |  03.11.18
2.
טרודו והממשלה שלו כמו גם כל המערכת הממשלתית תמימים כמו טלאים...
המחשבה הקנדית היא איך עושים כסף קל מסמים. נישמע מוכר? כן, כי זה בדיוק הלך הרוח אצל כל הגורמים הפליליים. לפיכך אין מערכת בדיקה מסודרת, שמערבת גם סוכנויות ביון ואינטרפול, למי שמגיש בקשה לגידול קנאביס. הדבר היחידי שניבדק הוא נושא העבר הפלילי. שזה קל. אך האם האדם הוא מחובר לאירגוני פשע לא נבדק כי זה קשה יותר ומצריך משאבים. לפיכך הסיפור כאילו אין מעורבות גורמים פליליים בגידול הקנאביס מצוץ מהאצבע. ע"פ זה סביר להניח כי ממשלת קנדה תקבל בוטנים ואילו אירגוני הפשע ימשיכו להרוויח בגדול תחת החוק שמאפשר גידול קנאביס. הממשלה תקבל מס מכ-10-30% מסך המכירות. גורמי הפשיעה את היתר.
ישראלי בקנדה  |  03.11.18