אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתרחקת מפסגות? סנטרברידג' במגעים לרכישת הפניקס צילום: גיא אסיאג

בלעדי לכלכליסט

מתרחקת מפסגות? סנטרברידג' במגעים לרכישת הפניקס

הקרן האמריקאית, שניהלה באחרונה מו"מ עם קרן אייפקס לרכישת פסגות, נפגשה גם עם בכירי קבוצת דלק כדי לבחון את רכישת מניותיה בהפניקס. המו"מ מול הקבוצה שבשליטת יצחק תשובה מתקיים סביב שווי של 5.5 מיליארד שקל לחברת הביטוח. הניסיונות הקודמים למכירת הפניקס לגורמים מחוץ לישראל לא צלחו. הקרן התעניינה גם ברכישת השליטה בבנק הפועלים מידי שרי אריסון

04.11.2018, 06:46 | גולן חזני

בכירים מקרן ההשקעות האמריקנית סנטרברידג' נפגשו בימים האחרונים עם הנהלת הפניקס ועם מנהלי קבוצת דלק, בעלת השליטה בחברה. ל”כלכליסט” נודע כי סנטרברידג' פתחה במגעים לרכישת הנתח של דלק בחברת הביטוח - כ־30%, לפי שווי של 90%–95% על ההון העצמי של החברה, שעמד בסוף הרבעון השני על 6 מיליארד שקל. כלומר לפי שווי של 5.5 מיליארד שקל. הקרן תשלם במקרה כזה 1.62 מיליארד שקל. חברת הביטוח הגיעה כבר לשווי שוק של 5.375 מיליארד שקל, לאחר שעלתה ב־23% בשנה האחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

אף שהפגישה בין הצדדים נערכה בימים האחרונים, הקשר בין סנטרברידג’ לדלק קיים כבר מזה חודשייים־שלושה, ומנכ”ל חברת הביטוח אייל לפידות נותן רוח גבית למגעים. ככל הידוע, בפגישות עם דלק לא השתתף אלי יונס, שנחשב נציג הקרן בארץ. הוא ליווה אותה הן במגעים לרכישת בית ההשקעות פסגות והן במגעים לרכישת חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, שנמכרה לבסוף לקרן אמריקאית אחרת - ורבורג פינקוס, תמורת 2.5 מיליארד שקל.

סנטרברידג' אינה החברה הראשונה שמעוניינת לרכוש את השליטה בפניקס. קדמו לה פוסון הסינית שחתמה על מיזכר הבנות, משפחת קושנר, יאנגו הסינית, אם־טראסט האמריקאית, סיריוס האמריקאית בשליטה סינית, ובאחרונה גם המיליארדר האמריקאי ג'ייסון זימר. ברוב המקרים המגעים לא היו לרוחה של המפקחת הקודמת על הביטוח דורית סלינגר, והם הופסקו.

לפידות עשוי ליהנות בעצמו מהעסקה למכירת הפניקס. תחת ניהולו של לפידות זינקה החברה לשוויה הנוכחי, לאחר שרק לפני שנתיים לדוגמה נסחרה מנייתה לפי שווי של 2.4 מיליארד שקל. לפידות עשוי להיות חלק מהעסקה ולרכוש מניות באחוזים בודדים בעצמו.

מימין: יצחק תשובה ואייל לפידות, צילום: גיא אסיאג מימין: יצחק תשובה ואייל לפידות | צילום: גיא אסיאג מימין: יצחק תשובה ואייל לפידות, צילום: גיא אסיאג

הביקור והפגישות במשרדי דלק והפניקס עשויים להעיד על התקררות במגעים לרכישת פסגות, שם מדובר על עסקה לפי שווי של 3–3.5 מיליארד שקל למלוא המניות. הפניקס היא חברה כמעט כפולה בגודל, אך רכישת השליטה בה זולה יותר, משום שנדרשת רכישה של הנתח של דלק לקבלת היתר שליטה מהפיקוח על שוק ההון. לעומת זאת, הדרישות הרגולטוריות ברכישת בית השקעות נוקשות פחות, גם בהתחשב בעובדה שמדובר בקרן השקעות (פרייבט אקוויטי) שאמורה לממש את אחזקותיה בתוך כשבע שנים.

יצא פיקס הפניקס תקים מאיץ חברות יחד עם מיקרוסופט במסגרת שיתוף הפעולה מתכוונת הפניקס להשתמש בידע ובטכנולוגיה של מיקרוסופט לקידום חברות סטארט־אפ בתחום האינשורטק, ואף להשקיע בחלק מהחברות מאיר אורבךלכתבה המלאה

ככל הידוע, המשא ומתן מול פסגות לא הופסק, ובין קרן אייפקס שמחזיקה בבעלות על בית ההשקעות לסנטרברידג' עדיין מתקיימות שיחות - האחרונה שבהן לפני כשלושה שבועות. אך ייתכן שמדובר בחלק מהמשא ומתן, שנועד לסמן לכל אחד משני המוכרים (בפסגות ובהפניקס) שלרוכש יש אלטרנטיבה וכי מוטב שיתפשרו במחיר.

יתרה מכך, ל”כלכליסט” נודע כי סנטרברידג' התעניינה גם בעסקה נוספת, גדולה בהרבה - רכישת מניות השליטה (20%) בבנק הפועלים, ואף חיפשה קרן גדולה שתרכוש עמה את האחזקה בשותפות. אבל נכון לעכשיו, המשא ומתן עם בעלת השליטה שרי אריסון לא התקדם. אריסון מעוניינת למכור את המניות, ששוויין 7 מיליארד שקל, ובספטמבר הודיעה כי קיבלה את אישור הפיקוח על הבנקים למכור אותן בבורסה.

דלק מוכרת את אחזקתה בהפניקס עקב חוק הריכוזיות

דלק ביצעה בתחילת ספטמבר שלוש עסקאות, כל אחת למכירת 4.9% ממניות הפניקס לצד שלישי באמצעות בנקים ישראליים - הפועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות, לפי מחיר השוק, כשבמקביל בוצעה עסקת החלף עם אותו בנק. המניות נמכרו תמורת כחצי מיליארד שקל, והובילו לירידה באחזקת דלק בהפניקס מ־46.2% ל־31.6%, בהיבט של זכויות ההצבעה.

המכירה נעשתה על רקע דרישת חוק הריכוזיות מדלק למכור את אחזקותיה בהפניקס עד סוף 2019. גורם שירכוש את השליטה בהפניקס מדלק יוכל להגדיל את האחזקה ברכישה של מניות אלה מהבנקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות