אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכירו את הזבוב הרובוטי, מיקרו-רחפן שיוכל להציל חיים צילום: UW

פורצי הדרך

הכירו את הזבוב הרובוטי, מיקרו-רחפן שיוכל להציל חיים

אוניברסיטת וושינגטון פיתחה את ה-RoboFly, רחפן זעיר שמונע בלייזר, ויוכל לטוס בתוך מבנים הרוסים ולחפש ניצולים ונפגעים. יש לו מספר מגבלות טכניות שעדיין מצריכות פיתרון - אך זהו המיקרו-רחפן האוטונומי הראשון שהוא אלחוטי לחלוטין

04.11.2018, 15:00 | רפאל קאהאן

חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון הצליחו לפתח רחפן בגודל ובצורה של חרק, שמסוגל לפעול באופן אלחוטי.

קראו עוד בכלכליסט

הפיתוח, שזכה לשם המתבקש RoboFly, יוכל לסייע באיתור וחילוץ לכודים במקרי אסון. הוא ייכנס אל הריסות בניינים דרך צינורות הובלה ויסודות, ינוע בתוך סדקים והריסות - וימצא נעדרים ונפגעים. הרובופליי נשען על תא פוטו-וולטאי שמקבל אנרגיה מבחוץ בצורת לייזר. כשמקרינים על הרחפן, נוצר החשמל שנדרש לפעולתו.

הרחפן הזעיר החדש, צילום: UW הרחפן הזעיר החדש | צילום: UW הרחפן הזעיר החדש, צילום: UW

רובוטים דמויי חרקים אינם המצאה חדשה, אך זהו הראשון שהוא גם מעופף וגם אלחוטי לחלוטין - הישג שהתקבל לאחר כ-20 שנות מחקר ופיתוח. לרובופליי יש מגבלה אחת - הוא חייב לשמור על קשר עין עם הלייזר, מגבלה שהחוקרים מנסים לעקוף בעזרת סוללות זעירות.

פרופ' סויר פולר, שמוביל את הפיתוח באוניברסיטת וושינגטון, סיפר ל-CNBC שהרכיבים נמצאים בשלבי מזעור, עד שיהפוך הרחפן לאוטונומי לחלוטין. רחפנים למיניהם מהווים שוק שנמצא בצמיחה, ולהערכת גולדמן סאקס יגיע ל-100 מיליארד דולר עד 2020.

בשלב זה, רוב הרחפנים בשוק הם עדיין גאדג'טים לחובבים, שמוסבים ליישומים מקצועיים שונים. התחומים האזרחיים המרכזיים בהם משתמשים ברחפנים הם חקלאות, בנייה וביטוח, לצד התקדמות בשווקי השילוח והלוגיסטיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
לכול המזלזלים תקראו את הכתבה לפני הזילזול
בכתבה כתוב במפורש שהדבר הזה עדיין בשלבי פיתוח עם מגבלות טכניות, הם אפילו מצויינות בחלקן, הרעיון הוא שיש כאן רובוט שמקבל את האנרגיה שלו בצורה אלחוטית, אז כרגע זה לייזר, אח"כ זה יכול להיות גלי רדיו, קול או אור ואולי שילוב של כולם עם סלוללות זעירות שיאפשרו לו גם לשרוד פרקי זמן שיש נתק למקור האנרגיה. לרוב הרובוטים/רחפנים יש מגבלה מאוד חמורה של זמן טיסה אם רוצים להגדיל את זמן הטיסה (שזה אומר גם טווח וגם זמן בין טעינות) צריך להגדיל את הסוללות שפרושו הגדלת המשקל שפוגע בזמן הטיסה דורש מנועים חזקים יותר גדולים יותר רועשים יותר טעינה אלחוטית יכולה לפתור את כול הבעיה הזו, החיסכון במשקל הסוללה יאפשר להציב עוד מכשירים על הרובוט ולהגדיל את היכולות שלו. אז למה לזלזל
רמי  |  05.11.18
לכל התגובות