אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר 3 חודשים של קיפאון: יחודשו הדיונים על חוק הגיוס צילום: גיל יוחנן

לאחר 3 חודשים של קיפאון: יחודשו הדיונים על חוק הגיוס

בסופו של דבר קידומו של חוק הגיוס החדש תלוי ברצונו של רה"מ בנימין נתניהו להקדים את הבחירות. קידומו של חוק הגיוס דוחה לפי הערכות את המשבר שיאלץ את הקדמת הבחירות

04.11.2018, 19:33 | צבי זרחיה

הוועדה המיוחדת בכנסת לחקיקת "החוק הגיוס" תכונס ביום חמישי הקרוב להמשך דיונים לאחר כ-3 חודשים של קיפאון.

יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), שזימן הערב את הדיון, אמר לכלכליסט: "אני רואה חשיבות רבה בקידומו של חוק הגיוס, שיאותת שאנו מכירים בערך הגיוס ובערך התורה. זימנתי דיון של ועדת חוק הגיוס, במגמה לראות כיצד ניתן לחוקק את החוק".

לפני מספר שבועות הודיעה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל על כך שהיא לא תפרוש מהקואליציה אם החוק יחוקק בניגוד לעמדתה.

קראו עוד בכלכליסט

חרדים ליד לשכת הגיוס בירושלים (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי חרדים ליד לשכת הגיוס בירושלים (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי חרדים ליד לשכת הגיוס בירושלים (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

בקואליציה אומרים כי לאור כך, ניתן להמשיך בדיונים ולראות אם ניתן לחוקק את החוק החדש עד ל-2 בדצמבר 2018. בג"ץ הורה למדינה לחוקק חוק גיוס חדש עד ה-2 דצמבר 2018, שבו יפקע חוק הגיוס שנפסל על ידו. המשמעות היא שאם החוק החדש לא יחוקק, ובהיעדר חוק אחר, החרדים יחוייבו בגיוס.

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי, ויו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני כבר הביעו לפני כמה חודשים את תמיכתם בחקיקת חוק הגיוס שהוצע על ידי מערכת הביטחון תוך הכנסת שינויים.

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע בעבר שהוא מוכן להכניס שינויים בנוסח החוק. ליברמן נפגש ביום שישי האחרון עם יו"ר יהדות התורה סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ודן עימו בתמיכתה של אגודת ישראל במועמדותו של משה ליאון לראשות העיר ירושלים בסבב הבחירות השני שייערך ביום שלישי בעוד 9 ימים. בין הצדדים הושגה הסכמה עקרונית בעניין הזה ונמסר כי ליאון מוכן להיענות לדרישות החרדים ולשמירה על סטטוס קוו. במערכת הפוליטית הובעו בחודשים האחרונים הערכות שלפיהן במסגרת "דיל", ליברמן והמפלגות החרדיות יגיעו להסכמה על חוק גיוס מרוכך וכי הן יתמכו במועמדותו של ליאון. ה"דיל" הזה הוכחש על ידי ישראל ביתנו והסיעות החרדיות.

בכנסת מעריכים שלא מן הנמנע שהפשרה שתוצע תקבע שאם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס, חוק הגיוס לא יפקע אוטומטית עוד 3 שנים, אלא הממשלה תוסמך לקבוע יעדי גיוס חדשים. במפלגות החרדיות מתנגדים להטיל סנקציות כספיות על מוסד שלא יעמוד במכסות הגיוס.

בכנסת אומרים כי בסופו של דבר קידומו של חוק הגיוס החדש תלוי ברצונו של רה"מ בנימין נתניהו להקדים את הבחירות. ליצמן כבר אמר באחרונה שלפני שמחוקקים את חוק הגיוס צריך לדעת אם נתניהו מתכוון להקדים את הבחירות. קידומו של חוק הגיוס דוחה לפי הערכות את המשבר שיאלץ את הקדמת הבחירות, ואולם, גורמים פוליטיים מעריכים כי גם אם החוק יחוקק, אם נתניהו ירצה, הבחירות יוקדמו. במקרה כזה, הוא לא יצטרך לעסוק בחוק הזה בקדנציה הבאה. והחוק הזה כבר יהיה מאחוריו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות