אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דורטמונד חוזרת לנורמליות צילום: AFP

דורטמונד חוזרת לנורמליות

בסוף עונת 2016/17 ניסו לרצוח בפיגוע טרור ייחודי את כל שחקני בורוסיה דורטמונד, משהו שעשוי להסביר את הדעיכה של הקבוצה בעונה שאחרי. אחרי התמודדות לא קלה עם PTSD, נראה שדורטמונד חוזרת ל"נורמליות" הרגילה: התמודדות עם מפלצת הכדורגל מבאווריה, באיירן מינכן

05.11.2018, 09:45 | אוריאל דסקל

ב-13 בפברואר 2017, יום לפני ולנטיינס דיי, רבקה - חברתו של סרגיי ונרגולד - נפרדה ממנו בהודעת טקסט. היא גם חסמה אותו בכל המדיות החברתיות.

קראו עוד בכלכליסט

האוטובוס הפגוע של דורטמונד. הרבה שינויים בסגל, צילום: AFP האוטובוס הפגוע של דורטמונד. הרבה שינויים בסגל | צילום: AFP האוטובוס הפגוע של דורטמונד. הרבה שינויים בסגל, צילום: AFP

עבור האזרח הגרמני ממוצא רוסי בן ה-28 זה היה רגע משמעותי בחייו. במשך שנים נלחם בדיכאונות ונטיות התאבדויות אבל הפרידה לא היתה קש ששבר את גב הגמל, ההפך - היא הכניסה בו מוטיבציה להוכיח לרבקה שהוא יכול לקנות להם בית. הוא לקח הלוואה מהבנק של כ-80 אלף יורו ופעמיים עשה מסע של 500 ק"מ הלוך ושוב בין רוטנבורג הדרומית לדורטמונד המערבית. בדורטמונד בילה במעקב אחרי האוטובוס של קבוצת הכדורגל המקומית בורוסיה דורטמונד.

ב-10 באפריל 2017, ונרגולד, ביוכימאי במקצוע, הניח שלוש פצצות "סובייטיות" שהוא בנה לפי הוראות שמצא באינטרנט, בשיחים שנמצאים בסמוך לכביש עליו האוטובוס של בורוסיה דורטמונד עשה דרכו לאצטדיון סיגנל אידונה בעיר - שם הקבוצה היתה אמורה לשחק נגד מונאקו ברבע גמר ליגת האלופות ביום למחרת.

הרקע שלו בצבא הגרמני סייע לו לבנות את הפצצות מחומרים שהוא קנה בחניות לכלי עבודה. את הפצצות הניח אחת מהשניה במרחק אוטובוס אחד, שהוא ווידא במדידות מדויקות את אורך האוטובוס של דורטמונד. בכל אחת היו 30 מסמרים והנפצים שלהן היו מחוברים לטלפון סלולרי. באזור הפצצות הניח ונרגולד מכתב שכביכול נכתב על ידי פעיל דאע"ש, זאת למרות שונרגולד לא היה קשור ל"מדינה האיסלמית".

ב-11 באפריל 2017, יום המשחק, ונרגולד בדק בבוקר את הפצצות שהניח ויצא לטיול ברחבי העיר - כולל בורדל מקומי. בערב הוא הגיע למלון L’Arrivée שם שחקני בורוסיה דורטמונד שהו ומשם הם יצאו למשחק - לנסיעה של 15 דקות לאצטדיון. ונרגולד פתח את הלפטופ שלו, רכש מניות של בורוסיה דורטמונד עם הכסף שהלווה וראה את האוטובוס יוצא מהמלון. מספר דקות לאחר מכן, הוא הפעיל את הפצצות והלך לאכול במסעדה במלון. הוא אכל סטייק ובטטות.

שלוש הפצצות הותירו את האוטובוס בעננה של עשן. חלונות באוטובוס נסדקו, אחד התפוצץ לתוך האוטובוס. אחד מהמסמרים מהפצצה כמעט ופגע בראשו של מארק בארטרה, בלם דורטמונד - שכף היד שלו נשברה ממכה שספג. המסמרים, רובם, נשארו על המדרכה. אף אחד אחר מלבד בארטה ושוטר שהיה באזור, לא נפצע - אבל השחקנים כולם היו נסערים. המשחק נדחה ליום למחרת - המאמן בזמנו, תומאס טוכל, ביכה את העובדה שלא דחו את המשחק בעוד כמה ימים כדי לאפשר לשחקניו התאוששות נפשית מלאה. אופ"א, אטומה כהרגלה, לא הסכימה לדחות את המשחק מעבר ל-24 שעות. לפי החוקרים "אם הפצצות היו מופעלות שנייה לפני, האוטובוס היה מתפוצץ לגמרי. היו הרבה יותר פצועים ואפילו הרוגים".

בעבר קבוצות ונבחרות הותקפו על ידי ארגוני טרור לאומיים ודתיים - אבל אף פעם זה לא קרה בגלל מניות הקבוצה.

שחקני בורוסיה דורטמונד. השתנו, צילום: גטי אימג שחקני בורוסיה דורטמונד. השתנו | צילום: גטי אימג'ס שחקני בורוסיה דורטמונד. השתנו, צילום: גטי אימג

פיגוע כלכלי

מספר ימים לאחר הפיגוע, עורך הדין של בורוסיה דורטמונד קיבל אי-מייל מסוחר שמתמחה במניות ספורט. הסוחר כתב שמישהו רכש בבורסה 60,000 אופציות אופציות לביצוע מכירה בחסר (שורט). כלומר, אם המניה היתה נופלת בצורה דראסטית - הקונה היה מרוויח כמה מאות אלפי יורו. מחיר מניה של קבוצת כדורגל לא קורס ככה בגלל הפסד אלא בגלל אובדן כל השחקנים או כל הקבוצה בהתקפת טרור. המייל הזה הוביל את המשטרה הגרמנית לחקור את המוטיבציה לפיגוע - שעד לקבלת המידע מעורך הדין של דורטמונד חיפשו במשטרת גרמניה מניעים פוליטיים-לאומיים לפיגוע. המשטרה חקרה מאיפה רכשו את את המניות והגיעה ל-IP במלון L’Arrivée שבדורטמונד. אחרי חקירה קצרה במלון עלו על השם של סרגיי ונרגולד, עקבו אחריו מספר ימים ועצרו אותו. הוא הודה להכל בחקירה הממשלתית והואשם ב-28 ניסיונות רצח (28 איש היו על האוטובוס). ונרגולד, שפאנל שופטים צריך להחליט לכמה שנים ישלחו אותו לכלא, היה מרוויח מקסימום של 570 אלף יורו מהתוכנית השטנית שלו. אבל המניות של דורטמונד לא קרסו. עם זאת, הפיגוע הותיר את שחקני הקבוצה והמועדון כולו במצב קשה.

מערכת היחסים הרעועה גם ככה של המאמן תומאס טוכל עם הנהלת הקבוצה התדרדרה עוד יותר בגלל חילוקי דעות לגבי קיום המשחק אחרי הפיגוע. את העונה שאחרי הקבוצה התחילה עם פטר בוס על הקווים וסגל שעבר מספר שינויים. בוס פוטר לאחר מספר חודשים בודדים בקבוצה בגלל תוצאות גרועות - שנבעו מחוסר יכולת של השחקנים לשמור על יתרונות, כולל 0-4 על שאלקה. האנס יואכים וואצקה, יו"ר הקבוצה, הסביר בפגישה השנתית של בעלי המניות שהשחקנים סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD, הלם קרב): "אסור לו לחשוב שהשחקנים לא סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית כמה חודשים אחרי" אמר וואצקה. "דיברתי על זה עם פסיכולוגים. הפסיכולוגים אמרו שההשפעה של זה היא ארוכת טווח. יש לנו סיוע מקצועי בנושא".

בתקשורת היו מספר גיחוכים על דבריו של וואצקה אבל הם לא הפחיתו מהתחושות הקשות וה-PTSD שליווה חלק משחקני הקבוצה. מתיאס גינטר, בלם הקבוצה בזמנו, אף שקל לפרוש מהמשחק. "לא חשבתי שאני יכול לעמוד בסיכון הזה" אמר גינטר לעיתונות הגרמנית. "אף אחד לא רצה לשחק יום אחרי, זה היה רבע גמר ליגת האלופות ואף אחד לא רצה לשחק". גינטר היה במשחק ידידות בין נבחרת גרמניה לנבחרת צרפת שנתיים לפני הפיגוע בדורטמונד. המשחק ההוא הסתיים כאשר מחבלים של דאע"ש ניסו לפוצץ את האצטדיון בערב מהסיוטים שנגמר ב-130 נרצחים ברחבי העיר - התקפה מסונכרנת וקטלנית שגינטר חשב שהוא יכול לחוות רק פעם אחת בחייו, עד שניסו לפוצץ את האוטובוס בו ישב.

הסגל של דורטמונד השתנה לא מעט מאז אותו ערב אביבי. שחקנים רבים היו צריכים לעזוב כי לא הצליחו לשחזר יכולות שלהם בדורטמונד - ביניהם גינטר ובארטה. הקבוצה לא שינתה את שגרת היום משחק שלה ועדיין מבלה בלילות לפני משחק במלון l'Arrivee, שבדרום העיר. מיכאל צורק, המנהל הספורטיבי, הסביר לבעלי המניות ש"רוב השחקנים רצו לחזור לנורמליות". "הנורמליות" של דורטמונד, אחרי שנה קשה מאוד, היא תחרות עם באיירן מינכן על אליפות הבונדסליגה עם סגל צעיר וכדורגל מלהיב. "הנורמליות" היא שמשנת 2000 דורטמונד היא הקבוצה הגרמנית הראשונה והיחידה שנסחרת בבורסה והיא "כמו מפעל רגיל והשחקנים הם המכונות" לפי וואצקה בראיון ל-SportsBusiness Insider. "הבעיה היא" לפי וואצקה. "שקבוצות אחרות כל הזמן מנסים לקנות את המכונות".

"הנורמליות" של דורטמונד היא echte liebe (אהבה אמיתית) - הסלוגן של הקבוצה שמוטבע על האוטובוס וכל חפץ אחר הקשור לקבוצה. הנורמליות היא ניסיון כמעט נואש להישאר תחרותית מול המפלצות הפיננסיות בבית (באיירן מינכן) ואירופה (ריאל מדריד, ברצלונה, יובנטוס, הפרמיירליג ועוד). נורמליות שהופרה בגלל פיגוע טרור ייחודי - ניסיון לרצוח קבוצת כדורגל כדי להרוויח כסף מגידור ההשקעה עליה בבורסה. כן, זה הדבר המשוגע שהפר את הנורמליות של BVB, את האהבה האמיתית בגלל אהבה נכבזת. סיפור הזוי וכמעט קטלני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות