אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע הקפיאה זמנית הרפורמה בתעודות הסל - בשל העיצומים בבנק הבינלאומי צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע הקפיאה זמנית הרפורמה בתעודות הסל - בשל העיצומים בבנק הבינלאומי

עיצומי עובדי המחשוב והתפעול הפיננסי בבנק הבינלאומי מקשים על חישוב תקין של מחירי יחידות הסליקה והפדיונות - ולא מאפשרים את המעבר לפעימות הבאות במהלך ההסבה של התעודות לקרנות

05.11.2018, 11:17 | רחלי בינדמן
הוקפאה זמנית רפורמת תעודות הסל, בשל עיצומי עובדי זרוע המיחשוב של הבנק הבינלאומי - הבנק המוביל בתפעול קרנות הסל. רשות ניירות ערך סיכמה עם הבורסה ונציגות תעשיית קרנות הסל על הקפאה של שבוע בתהליך הסבת תעודות הסל לקרנות.  

קראו עוד בכלכליסט

כרבע מתעודות הסל הפכו לקרנות סל, לאחר שהושלמו ארבע מתוך 11 הפעימות להסבתן של התעודות. אלא שכעת, בהסכמה משותפת, הוחלט על הקפאת הפעימה החמישית הכוללת את תעודות הסל העוקבות אחרי סחורות ומדדי מניות באירופה וארה"ב, לצורך השלמת ההיערכות הנדרשת לתפעול הקרנות. כאמור, עיצומי עובדי הבנק הבינלאומי, המקשים על היערכות מערך התפעול של הבנק לפעימות הבאות (הכוללות מספר גדול של תעודות סל), הובילו להחלטה.

יישומו של תיקון 28 לחוק השקעות משותפות בנאמנות, במסגרתו הופכות למעלה מ- 600 תעודות סל לקרנות נאמנות, הוא מהלך מורכב תפעולית, הנסמך על היערכות ופעילותם של מספר גורמים. במהלך מעורבים הבורסה לניירות ערך בתל אביב ופעילים בשוק ההון - מנפיקי תעודות סל, מנהלי קרנות נאמנות, נאמנים לקרנות נאמנות והבנקים. על כן, לאור ריבוי הגורמים ומורכבות המהלך, הוחלט כי הרפורמה תוטמע באופן מדורג,  ב-11 פעימות לאורך השנה הקרובה - ולא בפעם אחת.

ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע , צילום: אוראל כהן ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע | צילום: אוראל כהן ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע , צילום: אוראל כהן

לבנקים תפקיד מרכזי בהקמת התשתית בשל תפקידם כמתפעלים וכמפיצים עיקריים של הקרנות החדשות. לכן, הקמת התשתית בבנקים היא קריטית להשלמת המהלך, אשר כולל את העברת הנכסים ממנפיקי תעודות הסל לחשבונות של קרנות נאמנות במסגרת הרפורמה והן בתפעול השוטף שלאחר העברת הנכסים.

נוכח עיצומים מתמשכים של עובדי מתף - מחשוב ותפעול פיננסי - המספקים לבנק הבינלאומי את שירותי המחשוב, ולמרות ניסיונות הבנק להשלים מוכנותו כמתפעל בהתאם ללוחות הזמנים הידועים והקבועים מראש, בשלב זה, יכולת הבנק לספק באופן סדיר את השירות הנדרש למנהלי קרנות הסל שעובדים באמצעותו החל מהפעימה החמישית במועדה המקורי כרוכה בסיכון משמעותי.

הערכה זו נותרה בעינה גם לאור ההפוגה שהושגה אתמול בעיצומי העובדים. לבנק הבינלאומי נתח משמעותי מאוד באספקת שירותי התפעול לקרנות הסל לאחר הרפורמה ולכן מוכנותו היא תנאי להוצאתה אל הפועל.

הסיכון המדובר כולל פגיעה אפשרית בחישוב תקין של מחירי היחידות לפיהם סולקים יצירות ופדיונות, ואשר משמשים כנתון הייחוס (בנצ'מרק) למחירים המצוטטים במסחר.

על כן, לאחר בירור עם הבנק הבינלאומי לגבי המועד שבו הוא יהיה ערוך באופן מלא לחשב באופן תקין את מחירי היחידות לפיהם סולקים יצירות ופדיונות, הוסכם עם כלל הגורמים על הדחייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות