אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת החינוך נגד נתוני משרד החינוך על אלימות ואלכוהול: "מנותקים מהמציאות ומייפים אותה" צילום: טל שחר, אוראל כהן

ועדת החינוך נגד נתוני משרד החינוך על אלימות ואלכוהול: "מנותקים מהמציאות ומייפים אותה"

ח"כ עודד פורר שניהל את הישיבה: "יש תחושה שמערכת החינוך רוצה להגן על עצמה כדי להראות טוב. יש ירידה בדיווחים לא באלימות. בתי ספר לא מדווחים"

05.11.2018, 12:13 | שחר אילן
חברי ועדת החינוך טוענים שהנתונים שמציג להם משרד החינוך מנותקים מהמציאות ונועדו ליפות אותה. החברים תקפו בחריפות מצגת של משרד החינוך על תקציבי המשרד והישגיו. בייחוד ביקרו את הנתונים המבוססים על המיצב לפיהם יש ירידה באלימות בבתי הספר ובשימוש באלכוהול.

הוועדה דנה בצו לימוד חובה שקובע את חלוקת מימון תקציב החינוך בין משרד החינוך לרשויות המקומיות. מדובר בהליך פורמלי אבל בישיבה הקודמת בנושא זה לפני מספר שבועות ביקר יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי מש"ס שהמשרד לא הציג נתונים על השימוש בתקציב וביחוד על המאמצים לסגירת הפערים בחינוך (תקצוב דיפרנציאלי).

שר החינוך נפתלי בנט , צילום: טל שחר, אוראל כהן שר החינוך נפתלי בנט | צילום: טל שחר, אוראל כהן שר החינוך נפתלי בנט , צילום: טל שחר, אוראל כהן

בישיבה שנקבעה להיום הביא מנהל אגף התקציבים של המשרד דודי מזרחי מצגת אבל החברים סברו שהיא חיובית מדי. בייחוד תקפו חברי הוועדה נתונים ממבחני המיצב שהציגו כביכול ירידה במקרי האלימות בבתי הספר ובשימוש באלכוהול. בין היתר מדובר בירידה מ-17% ל-10% במעורבות באירועי אלימות בכיתות הנמוכות וירידה מ-20% ל-10% בשימוש בסוגי אלכוהול בכיתות אלו.

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד אמר ש"אין דבר כזה שיש ירידה בשימוש באלכוהול. החבר'ה שותים. זה הפך לנורמה שאפילו לא מדווחים עליה". ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו שניהל את הישיבה, אמר ש"יש תחושה שמערכת החינוך כל כך רוצה להגן על עצמה כדי להראות טוב ומייפים את המציאות. אנחנו יודעים יודע כמה אלימות יש נגד מורים. יש ירידה בדיווחים לא באלימות. בתי ספר לא מדווחים".

כהן יצא נגד תופעת המבחנים הרבים שבאמצעותם מערכת החינוך בודקת את עצמה, דוגמת המיצב. "שר החינוך לא כל כך מאמין למנכ"ל אז הוא בודק אותו. המנכ"ל לא כל כך מאמין למנהלי מחוזות אז הוא בודק אותם. המערכת מבזבזת את זמנה בבדיקות שלעיתים הן מיותרות".

פורר ביקר בחריפות גם גרף במצגת משרד החינוך שהציג עליה דרמטית בתקציבים שמקלים על נטל התשלומים על ההורים מ-5.5 מיליארד ב-2015 ל-7.2 מיליארד ב-2018. זאת, משום שהגרף כלל לדבריו תקציבים שלא רלבנטיים לתשלומי הורים. גם זאב גולדבלט מפורום ועדי ההורים היישוביים הצטרף לביקורת ושאל איך מחשבים את הקטנת מספר התלמידים בכיתה כחלק מהפחתת הנטל הכספי על ההורים. "מה לזה ולהפחת הנטל"?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות