אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן מאשימה: ישראל שיגרה נגדנו מתקפת סייבר שנכשלה צילום: שאטרסטוק

איראן מאשימה: ישראל שיגרה נגדנו מתקפת סייבר שנכשלה

לדברי שר התקשורת האיראני, המתקפה כוונה נגד תשתיות במדינה אך יורטה הודות לעירנות צוותים טכניים. השר הבטיח שממשלתו תגיב בכלים משפטיים

05.11.2018, 18:13 | רפאל קאהאן
ממשלת איראן האשימה היום (ב') את ישראל במתקפת סייבר - כך לפי דיווח של סוכנות רויטרס. שר התקשורת האיראני טען שהתקיפה כוונה נגד תשתית תקשורת והבטיח שהרפובליקה האיסלאמית תגיב "בכלים משפטיים".

קראו עוד בכלכליסט

האשמות אלה מצטרפות לדיווחים קודמים, לפיהם איראן זיהתה ניסיון תקיפה שנשען על נוזקה מתקדמת ביותר ממשפחת סטוקסנט - נוזקת העל שהצליחה לשבש בעבר את תוכנית הגרעין של המדינה.

 , צילום: The Independent צילום: The Independent  , צילום: The Independent

"הישות הציונית תקפה תשתיות תקשורת איראניות", אמר השר מוחמד ג'אווד עזרי-ז'הרומי, "אך המתקפה נכשלה הודות לעירנות הצוותים הטכניים". סגנו הוסיף שפרטים נוספים בנוגע לתקיפה ייחשפו בקרוב.

עד כה התקיפות היחידות שיוחסו על ידי איראן לישראל היו אלו שהתבססו על נוזקת סטוקסנט ב-2010. היא גרמה נזק פיזי לתשתיות כצנטרפוגות ורכיבי כורים אחרים וכשנחשפה, התגלתה כנשק הסייבר המתקדם ביותר שפותח עד אז.

בשבוע שעבר נטען כי נוזקה שמתבססת על סטוקסנט נוטרלה על ידי סוכנות הביטחון האזרחי של איראן. מנהל הסוכנות הצהיר לסוכנויות ידיעות מקומיות באיראן שהגרסה החדשה יורטה לאחר שניסו להחדיר אותה למערכות מחשבים במספר חלקים. עם זאת הוא לא ציין אילו מתקנים או מערכות אוימו על ידי התוקפים.

סטוקסנט פותחה ככל הנראה כבר באמצע העשור הקודם והופעלה בגרסאות מוקדמות כבר ב-2007. חברת הסייבר האמריקאית סימנטק זיהתה את הגרסה המקורית של סטוקסנט רק ב-2013.

ההאשמות האיראניות מגיעות בעיתוי מעניין: היום הוא התאריך בו ארה"ב החזירה ליישום את הסנקציות שבוטלו לאחר חתימת הסכם הגרעין ב-2015. המנהיג העליון עלי חמינאי קרא לקצינים בכירים בשבוע שעבר להגביר את המאמצים לסיכול ניסיונות תקיפות הסייבר מצד אויבי איראן באשר הם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות