אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתח בארה"ב: הישג לטראמפ או מהפך דמוקרטי? צילום: איי אף פי

מתח בארה"ב: הישג לטראמפ או מהפך דמוקרטי?

אמריקה המפולגת תכריע הלילה אם להחזיר את השליטה הדמוקרטית לבתי הקונגרס, או להעניק לטראמפ ניצחון במבחן על תמיכת הציבור. בתקופה אלימה במיוחד הודה הנשיא שבחירות האמצע הן משאל עם על דרכו: "אני מופיע על הפתק". הערכות: הרפובליקנים ישמרו על רוב בסנאט, הדמוקרטים יכבשו את בית הנבחרים

06.11.2018, 23:01 | ynet

בארה"ב ייסגרו הלילה (יום ד') הקלפיות בבחירות האמצע הטעונות, שלוו בהשמצות באמריקה המפולגת ובהאשמות שהנשיא דונלד טראמפ מסית לאלימות. האמריקנים מצביעים היום למועמדים בבחירות לסנאט, לבית הנבחרים, למשרות מושל ולשלל תפקידים ציבוריים אחרים. שמו של הנשיא לא מופיע בקלפי, אך גם הוא הודה שהבחירות האלה הן גם משאל עם על כהונתו.

 

קראו עוד בכלכליסט

בחירות האמצע בדרך כלל לא מעניינות את האמריקנים יותר מדי. רק 36% הגיעו להצביע בבחירות האמצע לפני ארבע שנים. הפילוג בארה"ב סביב נשיאותו של טראמפ עשוי להביא לשיעור הצבעה גבוה בהרבה. יותר מ-35 מיליון אמריקנים הגיעו לקלפיות כבר בהצבעה המוקדמת – עלייה חדה לעומת 21 מיליון ב-2014. עם זאת קיים חשש שמזג אוויר סוער בכמה מדינות בדרום המדינה יפגע בשיעור ההצבעה.

הבחירות מתקיימות בתקופה מתוחה מהרגיל באמריקה – גם בעידן טראמפ. בחודש שעבר נשלחו חבילות נפץ לבכירים דמוקרטים, ובסוף החודש נרצחו 11 יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג. מתנגדיו של הנשיא טוענים שהוא לא גינה כראוי את הגורמים הקיצוניים באמריקה, ושיש לו אחריות באווירה האלימה. כשטראמפ הגיע לביקור בבית הכנסת בשבוע שאחרי הטבח הפגינו נגדו. "אתה לא רצוי", קראו המפגינים.

בנוסף הרתיח טראמפ את הדמוקרטים כשהאשים אותם באחריות להסתננות של פושעים לארה"ב, בשעה ששיירה של אלפי מהגרים עושה את דרכה ממרכז אמריקה לגבול ארה"ב-מקסיקו. הנשיא הצליח לזרוע פחד בקרב המצביעים כשהתייחס לשיירה הזו ללא הרף, והנושא עלה לראש סדר היום הציבורי. "מזעזע מה שהדמוקרטים עושים למדינה שלנו", אמר הנשיא באחת הפעמים שהאשים את המפלגה היריבה בבעיית המסתננים.

בחירות בארה"ב, צילום: איי אף פי בחירות בארה"ב | צילום: איי אף פי בחירות בארה"ב, צילום: איי אף פי

גבעת הקפיטול, מקום משכנו של הקונגרס האמריקאי, צילום: בלומברג גבעת הקפיטול, מקום משכנו של הקונגרס האמריקאי | צילום: בלומברג גבעת הקפיטול, מקום משכנו של הקונגרס האמריקאי, צילום: בלומברג

 הדמוקרטים מייחלים ל"גל כחול" בבחירות, אך לפי ההערכות יסתפקו בהחזרת הרוב שלהם בבית הנבחרים. הרוב בסנאט, כך לפי התחזיות, יישאר בידי הרפובליקנים. הנשיא טראמפ שמע את ההערכות והשקיע את מירב המאמצים בהתייצבות לצד מועמדים רפובליקנים לסנאט שמנהלים קרב צמוד מול יריבים דמוקרטים. בימים האחרונים הנשיא "חרש" את ארה"ב, והשתתף ב-11 עצרות בשישה ימים.

35 מ-100 המושבים בסנאט עומדים היום לבחירה. מאזן הכוחות כרגע: 51 סנאטורים רפובליקנים, 47 דמוקרטים ושניים עצמאיים שמצביעים עם הדמוקרטים. בנוסף עומדים לבחירה כל 435 המושבים בבית הנבחרים. כיום יש לרפובליקנים 240 מושבים ולדמוקרטים 195. שבעה מהמושבים אינם מאוישים – 5 רפובליקניים ושני דמוקרטים.

דונלד טראמפ , צילום: איי אף פי דונלד טראמפ | צילום: איי אף פי דונלד טראמפ , צילום: איי אף פי

 
הרפובליקנים מקווים להפתיע את הסוקרים, בדיוק כפי שעשו בבחירות 2016, ולשמור על שליטה בבית הנבחרים. תוצאה שכזו תהיה הבעת תמיכה מהדהדת בדרכו של טראמפ. בסקר שפורסם שלשום ב-NBC אמרו 72% מהנשאלים שלמרות שטראמפ אינו עומד לבחירה ההצבעה בקלפי תהיה קשורה באופן הדוק לדעתם עליו. 40% אמרו שהצבעתם תהיה הצבעת מחאה נגדו, 32% אמרו כי הצבעתם תהיה הצבעת תמיכה בו.

בשבועות האחרונים ניסו טראמפ ועוזריו להגדיל את הסיכוי לשמור את השליטה הרפובליקנית בבית הנבחרים, באמצעות הבטחות לקיצוצי מס ולקידום מדיניות קשוחה בענייני הגירה. הם הזהירו כי הדמוקרטים ינצלו השתלטות על הבית כדי למחוק את הישגי טראמפ.

השתלטות על בית הנבחרים לא תספיק לדמוקרטים כדי לקדם משמעותית את המדיניות שלהם, משום ששליטה רפובליקנית בסנאט ואפילו רוב דמוקרטי קטן-בלבד בסנאט יקשו עליהם להעביר חוקים. עם זאת הם יוכלו לחסום חקיקה רפובליקנית או לאלץ את הרפובליקנים להגיע לפשרה איתם לצורך חקיקה. הדמוקרטים גם יוכלו לאשר חוקים בבית הנבחרים שיהיו אהובים על הבוחרים מתוך ידיעה ברורה שהם יוכשלו בסנאט – וכך יפגעו תדמיתית ברפובליקנים.

גם אם הרפובליקנים יצליחו להיאחז ברוב קטן בבית הנבחרים צפויים להם אתגרים לא פשוטים. בין השאר מחכים להם מאבקים פנימיים, והראשון שבהם יהיה סביב השאלה מי יתמנה ליושב ראש בית הנבחרים במקום פול ראיין הפורש. לפי דיווחים מוושינגטון, בבית הלבן יש אפילו מי שחושבים שמוטב לרפובליקנים להפסיד את השליטה בבית לדמוקרטים מאשר להחזיק בה ברוב קטן בלבד, כזה שיקשה על הרפובליקנים לפעול ויוביל להאשמתם בשיתוק.

יש גם רפובליקנים המאמינים שהשתוקקות של דמוקרטים לפתוח בחקירות נגד טראמפ יכולה להביא לרפובליקנים תועלת בבחירות ב-2020, משום שרבים בציבור אינם מזדהים עם רצונם של הדמוקרטים להדיח נשיא מכהן. בבית הלבן סבורים שאם הדמוקרטים ישלטו בבית הנבחרים יקל על הרפובליקנים להדביק להם את האשמה בחוסר התפקוד בוושינגטון.

בעצרות הבחירות האחרונות קרא טראמפ לתומכיו לסייע לשמור על הרוב "השברירי" שיש לרפובליקנים בקונגרס. "הכול שברירי", אמר טראמפ. "כל מה שדיברתי איתכם עליו יכול להיות מבוטל ולהשתנות אם הדמוקרטים ינצחו. אתם רואים איך הם התנהגו, אתם רואים מה קורה איתם. הם באמת נעשו קיצוניים". בעצרת בקליבלנד הוא קרא לתומכיו לצאת להצביע "שהתקשורת מאוד מתייחסת לזה כמשאל עם עליי ועלינו כתנועה". הוא הודה כי "במובן מסוים אני מופיע על הפתק" בקלפי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות