אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: "הכדורגל מאפשר פריחה לפעילות עבריינית" צילום: רויטרס,

דו"ח: "הכדורגל מאפשר פריחה לפעילות עבריינית"

מחקר חדש טוען כי מועדוני כדורגל חשופים לעולם הפשע, הלבנת הון, בעלות צד שלישי על שחקנים והטיית משחקים - בגלל רגולציה לא מספקת או לא קיימת ברחבי העולם

06.11.2018, 11:32 | שירות כלכליסט

מועדוני כדורגל חשופים לעולם הפשע, הלבנת הון, בעלות צד שלישי על שחקנים והטיית משחקים. כך לפי מחקר של איגוד עורכי הדין הבינלאומי (UIA) וארגון הגלובלי ליושר בספורט (SIGA) בשיתוף פעולה עם חברת ה. מחקר ICSS INSIGHT.

לפי הדוח המדאיג שנכתב על ידי עורכי דין מ-25 מדינות אירופיות (‘Legal, Financial and Integrity Aspects of Club Ownership in Football’) ב-83% מהמדינות יש מחויבות חוקית לחשוף את הזהויות של הבעלים והמשקיעים במועדונים - רק בבריטניה, הולנד, ספרד ושווייץ יש איזשהו מבנה או תהליך לעקוב ולשלוט במי הבעלים של הקבוצה.

אינפורמציה פומבית ושקופה לגבי הבעלות, ומבנה הבעלות של הקבוצות קיימת אך ורק בבלגיה, אוקראינה ובריטניה. כמו רק רק בחמש מדינות (ברזיל, בריטניה, צרפת, פורטוגל ואוקריאנה) יש חוק שמחייב את החשיפה המלאה של הבעלים/משקיעים בקבוצות כדורגל מקצועיות ולא מקצועיות.

ב-64% מהמדינות מבקשים אינפורמציה על מבנה הבעלות רק עבור מועדונים בשתי הליגות הבכירות במדינה. אבל רק ב-39% מהמדינות עוקבים אחרי מצב הבעלות של הקבוצות וברובם פשוט לא יודעים לזהות מי הבעלים ומי שולט בקבוצות.

הלבנת הון, צילום: שאטרסטוק הלבנת הון | צילום: שאטרסטוק הלבנת הון, צילום: שאטרסטוק

אנגליה ואיטליה הן המדינות היחידות עם מבחן נאותות לבעלים-משקיעים. ב-70% המדינות אין הליך וָלִידַצְיָה ראוי לאנשים שרוצים להיכנס למשחק.

רק בשלוש מדינות (צרפת, איטליה ושווייץ) יש גוף שכל מטרתו לחקור ולבדוק את הבעלות של הקבוצות. עמנואל מאסדו מדירוס, אחד מכותבי הדו"ח, מסר: "זה ברור לי שכשזה מגיע למועדוני כדורגל יש מחסור במסגרת רגולטורית בינלאומית שבודקת ומנתחת את המועדונים. זה מאפשר מבנה מופקר ומתיר במיוחד בכדורגל וחושף את המשחק היפה לחדירה של גורמים עבריינים. אנחנו מכירים את התוצאות ההרסניות של בעלות כזו על מועדוני כדדורגל. הממצאים של הבדיקה שלנו מאשררים את המחשבות שלנו לכך שצריך רפורמה מקיפה בנושא בצורה דחופה".

הדו"ח מזהיר גם מפני מחסור חמור בשקיפות ברחבי הכדורגל ושבליגות הנמוכות אפשר להשתלט על מועדונים ולהשקיע בהם כספים מפעילות עבריינית בלי שום בעיה. הדו"ח אף טוען כי "פעילות עבריינית יכול לעבור בצורה כמעט בלתי נראית" בליגות הנמוכות ברחבי אירופה.

ריצ'רד וובר, לשעבר חוקר במס ההכנסה האמריקאי ומתמחה בהעלמת מס, ציין עם הגשת הדו"ח: "ביליתי את 20 השנים האחורנות במלחמה בפשעים פיננסים בארה"ב. הרבה השתנה מאז מצד אחד אבל גם לא היו שינויים גדולים מצד שני. פושעים ינצלו את המערכת הפיננסיות כדי לבצע פשעים. מה שהשתנה זה הטבע המתוחכם יותר של הפשעים והאלמנט הגלובלי שלהם, שזה השינוי הגדול והמשמעותי ביותר בשנים האחרונות. אנחנו מוצאים בדוח הראשוני הזה שהחורים ברגולציה בכדורגל מאפשרים פריחה של פעילות עבריינית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות