אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחר: שביתה במשק למען נפגעי תאונות העבודה - מי צפוי לשבות? צילום: יובל חן

מחר: שביתה במשק למען נפגעי תאונות העבודה - מי צפוי לשבות?

ההסתדרות ממשיכה להיערך לשביתה כללית במשק על רקע גל הקורבנות בענף הבנייה. ההשבתה מתוכננת לחול הן על המגזר הציבורי והן על המגזר הפרטי, ובינתיים נמשכים הנסיונות למנוע אותה: בית הדין לעבודה ידון היום בעתירת נשיאות הארגונים העסקיים שביקשה להוציא צו מניעה נגד השביתה

06.11.2018, 11:58 | בילי פרנקל

ההסתדרות ממשיכה לאיים בשביתה כללית במשק מחר (ד'), על רקע משבר הבטיחות במקומות העבודה בכלל ובענף הבנייה בפרט. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון נפגשו השבוע כדי לנסות להגיע לפיתרון, אך ניסנקורן קבע כי עד כה אין התקדמות במשא ומתן ולכן השביתה תתקיים. בצהריים יתקיים דיון בנוגע לעתירה שהגישה נשיאות הארגונים העסקיים במטרה למנוע את השבתת המשק.

קראו עוד בכלכליסט

מי צפוי לשבות?

בשביתה צפויים לקחת חלק כל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, הבנקים, שירותי הכיבוי וההצלה, רשות שדות התעופה וכל המעסיקים המאורגנים במגזר הפרטי, באמצעות הארגונים החברים בנשיאות הארגונים העסקיים.

הסתדרות המורים וארגון המורים לא ישבתו, כך שהלימודים בבתי הספר היסודיים והתיכונים יתקיימו, כמו גם בגני הילדים. עם זאת ישבתו אנשי השירות והתחזוקה בבתי הספר, כמו גם הסייעות בגנים - מה שמעמיד בסימן שאלה את פעילות הגנים. כמו כן ישבתו רשתות חינוך כמו נעמ"ת, ויצ"ו, רשת אורט ורשת עמל וכן מוסדות להשכלה גבוהה.

נשיאות הארגונים העסקיים, שמייצגת את כלל המגזר העסקי במשק בראשותו של שרגא ברוש, הגישה אתמול (ב') עתירה לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, נגד השביתה הכללית במשק.

הפגנה לקראת השביתה מחר נגד ההפקרות בתאונות עבודה, צילום: דובר ההסתדרות הפגנה לקראת השביתה מחר נגד ההפקרות בתאונות עבודה | צילום: דובר ההסתדרות הפגנה לקראת השביתה מחר נגד ההפקרות בתאונות עבודה, צילום: דובר ההסתדרות

בעתירה דורש המגזר העסקי מבית הדין, להוציא צו מניעה זמני וקבוע נגד השביתה, ובמקביל לזמן את הצדדים המעורבים לדיון דחוף לשם פתרון המשבר.

"איש לא חולק על הצורך לפתור את בעיית תאונות העבודה אך השבתת המשק לא תפתור דבר ותגרום נזק כספי עצום למשק ולמגזר העסקי. אנו קוראים לבית הדין לקרוא לצדדים הרלוונטיים לשבת ביחד למשא ומתן, עד לייצור פתרונות אפקטיביים שרובם בסמכות הממשלה", מסר נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש.

לטענת העותרים, ההסתדרות עושה שימוש לא סביר ולא מידתי בכלי השביתה, תוך כדי פגיעה קשה בכלל המשק הישראלי ותושבי המדינה – שכלל אינם צד בסכסוך. בעתירה גם צוין כי במקום שהשביתה תשיג את מטרתה – קידום בטיחות בעבודה, היא תפגע בעיקר באוכלוסייה החלשה בישראל, כגון קשישים ונתמכי סעד, אשר זקוקים לתמיכה מהמדינה באמצעות ביטוח לאומי ושירותי בריאות.

בעתירה נטען בנוסף, כי "קיום השביתה המתוכננת ולו גם ליום אחד, או חלק ממנו, יגרום נזק בלתי הפיך למדינת ישראל, תושביה וכלכלתה. השביתה תוביל כבר מהיום הראשון לנזק כספי ישיר של מיליארד שקל, כאשר כל שתימשך השביתה, נזק זה רק ילך ויגדל".

הבוקר מאות חברי תנועת הנוער העובד והלומד ופעילי תנועת דרור ישראל יצאו להפגנות תמיכה במאבק ההסתדרות למען הבטיחות במקומות העבודה. המפגינים נושאים שלטי "עובדים כדי לחיות. לא כדי למות", ומקיימים פעילויות הסברה לציבור.

"ההפקרות המתמשכת בבטיחות"

 

לדברי ההסתדרות, ההשבתה הכללית של המשק מגיעה על רקע "ההפקרות המתמשכת בבטיחות במקומות עבודה": מניין הקורבנות בענף הבנייה עומד על 37 עובדים ועוד שני עוברי אורח - עלייה של כ-32% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

ניסנקורן אמר השבוע לאולפן ynet כי "אנחנו צריכים לראות שהנושא הזה עובר מסדר היום, לא יכול להיות שאנחנו ממשיכים עם החידלון הזה, עם הפגיעה באנשים, עם הזלזול בחיי אדם, עם האדישות הזאת. אם זה לא נפתר באמת תהיה שביתה קשה ביום רביעי".

לפני כחודש נעתרו מוסדות ההסתדרות לבקשתו של ניסנקורן ואישרו סכסוך עבודה כללי במשק. להכרזת הסכסוך קדמו פניותיו של יו"ר ההסתדרות לממשלה ולמעסיקים, בדרישה לפעול להסדרה מוסכמת של הבטיחות במקומות העבודה במסגרת קיבוצית, בדגש על בלימת הקטל בענף הבנייה. לנוכח העובדה שתקופת הצינון הנדרשת בחוק תמה, וטרם הוצעו צעדים אופרטיביים לשינוי המצב מצד מקבלי ההחלטות ומצד המעסיקים, ההסתדרות נערכת לקראת השבתה מלאה של המשק.

ניסנקורן אמר כי הדרישות של ההסתדרות "פורסמו בכל האתרים והועברו למדינה כבר לפני חודשיים. הן כוללות פיגומים חדשים, תקנים לפיקוח ואכיפה, הסדרת כל תחום המנופים, הקלה על מנהלי העבודה, אחריות מזמין ואחריות רשם הקבלנים. אנחנו מדברים על שורה של דברים שיפסיקו את הקטל הזה בתחום הבטיחות וענף הבנייה באופן ספציפי. 40 איש נהרגו השנה, 200 נפצעו קשה. אני אומר לכם, זה פשוט מצעד איוולת, אדם יוצא לעבוד וחוזר מת על כלום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
תן בראש... צריך לעצור את ההפקרות
לפי התגובות אני רואה שרובכם עובדים במשרדים, כי יש לכם זמן ומחשב לרשום אותן. וזה גם אומר שמחר לא תפלו מפיגום, הכי גרוע שיכול לקרות לכם זה שמזגן לא יעבוד בפקק... "רחמים" שתפו פעולה או שבו בשקט!!! אין דרך אחרת להזיז את הממשלה הזו בלי לשבור כלים! גם אם יוסיפו רק עוד עשרים מפקחים והאחריות על תאונות תופל גם על היזמים (החזירים) זו שביתת קודש!!!
בור ועם הארץ  |  06.11.18
22.
שביתה מוצדקת ביותר!
אין דבר מוצדק ממנה! אנשים מתים ללא הרף באתרי בנייה, זה נראה לכם סביר? המדינה חייבת לעשות משהו, ויש מה לעשות! כמו למשל, להגביר את האכיפה באתרי בנייה בתור התחלה. בינתיים אף אחד לא עשה יותר מדי בשביל לשנות את המציאות הזאת, ואני מברך את ההסתדרות על הצעד הזה.
צביקה  |  06.11.18
לכל התגובות