אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק גידלה מצפון, לא כמו מאסיושי סון

דו"ח טכנולוגי

פייסבוק גידלה מצפון, לא כמו מאסיושי סון

הרשת החברתית מודה שהיה עליה לעשות יותר במלחמה ברצח העם במיאנמר, מייסד סופטבנק מגנה את רצח העיתונאי הסעודי אך לא מבקר את פטרונו המלכותי, ניאו נאצים מועפים משופיפיי וממשלת סין מצאה טריק חדש לסתימת פיות באינטרנט

06.11.2018, 16:37 | ניצן סדן

סליחה, טעינו, נשתפר

פייסבוק לא עשתה די במלחמה בהסתה הממשלתית במיאנמר, שהובילה למהומות ופרעות במהלכן נרצחו רבים בני המיעוט המוסלמי - עד כדי כך שגורמים באו"ם התייחסו לרדיפות כאל רצח עם. אלו הן לא חדשות: פייסבוק שימשה להתארגנות קבוצות הרצח, להפצת ההסתה ובלעדיה כנראה שהיה קשה בהרבה לארגן את הפשע הזה. אבל הנה מה שכן חדש: פייסבוק מודה בכך בפה מלא ואף מציגה בעצמה דו"ח של ארגון BSR המצביע על אחריותה.

נזירים בודהיסטים במיאנמר, צילום: siamroads נזירים בודהיסטים במיאנמר | צילום: siamroads נזירים בודהיסטים במיאנמר, צילום: siamroads

"הדו"ח מראה שלפני השנה האחרונה, לא עשינו די למניעת השימוש בפלטפורמה שלנו להצתת אלימות מחוץ לרשת", אמר אלכס וורופקה, מנהל מדיניות המוצר ברשת החברתית. "אנו מסכימים שיכולנו והיה עלינו לעשות עוד". בנוסף, הציג הדו"ח כיצד נערכים הגורמים הקיצוניים במיאנמר לבחירות ב-2020, מהלך נוסף בו פייסבוק יכולה להועיל, וכיצד משתמשים בווטסאפ כדי להפיץ שנאה וללבות אלימות. הרשת החברתית הודיעה שגייסה 99 מומחי תוכן מקומיים, שיודעים לזהות הסתה בניבים מקומיים - ושבכוונתה לעשות יותר כדי לעצור את הזוועות.

מה הסיבה להתעוררות המצפונית הזו? אל תטעו, כחברה מסחרית שניזונה מאינטראקציות מקוונות, לפייסבוק אין מצפון; היא פשוט זיהתה את הפרשה המיאנמרית כמשהו שדווקא לא יהיה קשה לפתור - ודרך מהירה לצבור נקודות לאחר תקופה של דליפות מידע, פריצות, תביעות, עזיבת בכירים וכשלים אחרים. כן, לציבור האמריקאי לא אכפת ממיאנמר, אבל יש לזה אפקט, כשצוקרברג יעמוד על הבמה ויגיד "כן, הבנו שאנחנו חזקים ולקחנו אחריות, כדי לצמצם את רצח העם במיאנמר". זאת, אחרי שנים ארוכות של שתיקה רועמת.

הכסף מדבר? אנחנו שותקים

מאסיושי סון פוצה פה: מנכ"ל ומייסד סופטבנק, מהשחקניות הבולטות ביותר בהייטק העולמי בהשקעה בחדשנות, מדבר על הספונסר שלו - הנסיך מוחמד בן סלמאן, שליט סעודיה. הנסיך השקיע בקרן ויז'ן של סופטבנק 45 מיליארד דולר, וצפוי להשקיע סכום דומה בקרן הבאה של החברה, כך שלא הייתם מצפים לשמוע מסון גינוי על פרשת חטיפתו, עינויו ורציחתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, מתנגד משטר בולט.

מוחמד בן סלמאן ומאסיושי סון, צילום: בלומברג מוחמד בן סלמאן ומאסיושי סון | צילום: בלומברג מוחמד בן סלמאן ומאסיושי סון, צילום: בלומברג

ואכן, לא קיבלנו ממנו דברי ביקורת: הוא אמר שהוא מגנה בחריפות את הרצח, אך שהמקרה - מצער ככל שיהיה - לא משנה את יחסי סופטבנק עם הכתר הסעודי. סון צפוי לקחת בשמחה עוד כמה מיליארדים שבן סלמאן יסכים להשקיע בו, וכמותו עוד שחקני הייטק רבים אחרים; סעודיה מממנת לא מעט מהחדשנות האמריקאית, למשל, ולמרות הביקורת שמושמעת כלפיה מאז פרשת הרצח - אף סטארט-אפ לא צפוי לגדל מצפון אתי ולהתרחק משותף אלים, מדכא ואוטוריטרי שכזה.

ביקורת? לא, זו רק שמועה

כל שליט מערבי שלא אוהב לקבל ביקורת מביט בקנאה בממשלת סין, שמצליחה כל פעם למצוא דרכים חדשות להדק את טבעת החנק על חופש הביטוי, וסתימת הפיות המקוונת. ההברקה החדשה: פלטפורמת הבלוגים והקהילות וייבו תתחיל לסמן פוסטים כ"שמועה" אם הצנזור הממשלתי יחליט שמתחשק לו להגדיר אותם כך. סין שוב מוכיחה שסתימת פיות של דיסידנטים היא רק צעד אחד: החוכמה היא לגרום לקהל הרחב לקרוא להם שקרנים, ולהשתיק אותם בעצמו.

ומה יצא לנו מזה?

חגיגת המטה החדש של אמזון מגיעה לשיאה: כבר חודשים ארוכים שכל הערים בארצות הברית מתחננות לענקית הסחר שתבחר להקים אצלן את המטה החדש שלה. לפי הדלפות אחרונות, המטה יפוצל לשניים וייבנה בקווינס שבניו יורק ובקריסטל סיטי שבווירג'יניה. כל הערים הציעו לאמזון הטבות מס מכל סוג, צבע ומין, הבטיחו לה חופש פעולה מדהים - רק שתבוא ותקשט את נופי העיר בחדשנות הנוצצת שלה. לדעתי, זה לא פחות ממגעיל; גם אם תתרום במידת מה לכלכלת העיר אליה תגיע - היא עלולה לגרור תופעות ג'נטריפיקציה כפי שעושות כל חברות ההייטק בכל מקום בו הן נוחתות. בנוסף, זו חברה שמנצלת את הפועלים שלה ופוגעת בזכויות שלהם באופן קבוע ורציף, וזקוקה לפיקוח הדוק, לא להבטחות וליקוקים. הרשויות המקומיות צריכות לשאול את אמזון "מה נקבל אם נאפשר לך להגיע הנה, ואיך תשפרי את חיי התושבים סביבך", ולא להיפך.

נאצים? ראוס!

רדיפת הניאו נאצים נמשכת: אתר הסחר המקוון שופיפיי הודיע שיאסור על קבוצות ימין קיצוני להשתמש בשירותיו כדי למכור את מרכולתם. הנהלת האתר קיבלה את ההחלטה בעקבות פניית ארגון זכויות אדם קנדי בשם North99, שהסב את תשומת ליבה לכך שבין עמודיה פועלים מפיצי שנאה - שאף מתפרנסים בסיוע שופיפיי.

הקבוצות, בראשן כנופיית הבריונים the Proud Boys, שנוטה לתקוף מפגינים ליברלים שלווים ונבעטה לאחרונה מפייסבוק, יצטרכו למצוא להן דרך אחרת לגייס כסף ופעילים. בעבר נהנו מתמיכה ישירה וקבועה של תורמים רפובליקנים, אך אלה הצניעו את תמיכתם במידת מה וצמצמו את העברת הכספים; מסתבר שזה לא נראה טוב כשחושבים שאתה סחבק של ניאו נאצים מוצהרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות