אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לבייב - המהגר הנצחי צילום: אביגיל עוזי

לבייב - המהגר הנצחי

השאלות שיעלו בחקירה עשויות לפתוח תיבת פנדורה ולשבור קשר שתיקה ארוך סביב פעילות היהלומים החשאית. לבייב, עם כל רצונו להתאקלם, מעולם לא עשה מאמצים להפוך אותה לשקופה יותר

07.11.2018, 08:21 | סופי שולמן

ללב לבייב יש לא מעט אחוזות פאר בכל המקומות הנכונים, מהמפסטד בלונדון ועד סביון, אבל קשה לומר שיש מקום שבו הוא מרגיש בבית. איש העסקים שנולד בברית המועצות לשעבר ועלה לישראל בגיל 15 יכול היה לשמש כנער הפוסטר של הצלחת העלייה והמוביליות החברתית בישראל. אבל פרשת הברחת היהלומים הענקית שהתפוצצה השבוע, שבה הופנו חשדות לחברה שלו ולבני משפחתו, מבהירה שחרף ארבעה עשורים שבהם לבייב מנסה להיכנס לקונצנזוס, בסופו של דבר הוא נהדף לשוליים.

קראו עוד בכלכליסט

ממדי עושרו האמיתי של לבייב מעולם לא נודעו. אחד הרמזים הגלויים הבודדים לאופן פעילותו של לבייב בענף היהלומים אפוף המסתורין ניתן ב־2005 בעת ביקורו בישראל של מנכ"ל אלרוסה דאז אלכסנדר ניצ'יפורוק. אלרוסה היא חברת היהלומים הממשלתית של רוסיה ונחשבת לחברת כריית היהלומים הגדולה בעולם. היא עבדה בשיתוף פעולה עם לבייב כאחד הקניינים הגדולים שלה. וכך אמר המנכ"ל בשיחה נדירה עם עיתונאים ישראלים: "על השאלה כמה יהלומים לבייב הוציא מרוסיה אני חושש שאפילו לו לעצמו אין תשובה, משום שיש לו כל כך הרבה דרכים שונות לייצא יהלומים מרוסיה".

לב לבייב , צילום: אביגיל עוזי לב לבייב | צילום: אביגיל עוזי לב לבייב , צילום: אביגיל עוזי

גם מחוץ לענף היהלומים, לבייב נהנה מתדמית של איש עסקים בעל יכולת נדירה לזהות הזדמנויות. הניסיון המשמעותי הראשון שלו להפוך לישראלי היה עם רכישת חבילת המניות של בנק לאומי באפריקה ישראל ב־1997. הרבה גבות במשק הורמו לנוכח הנטע הזר שנחת בלב קהילה העסקית. עשור אחר כך, כשאפריקה ישראל נהפכה לאחת מחברות האחזקה הגדולות בארץ ושוויה נשק ל־7 מיליארד שקל, הלחישות לגבי "הבוכרי הזה" פסקו.

אלא שאז המשבר הכלכלי והסדר החוב הראשון באפריקה ישראל הפכו אותו פעם נוספת למהגר. מהאחוזה העצומה שאליה עבר בלונדון, לא עזרו לו גם מיליארדי השקלים שהזרים לכיסוי חלקי של חובות אפריקה. לבייב חזר להיות זר, "איש העסקים הרוסי שמקורב לפוטין". כעת, לאחר שאיבד את אפריקה ישראל בהסדר חוב שני, הוא כבר מוצא את עצמו מקורקע שלא מרצונו לארץ מולדתו, שממנה ברח עם משפחתו. לונדון הקיאה ממנה כל מה שמזוהה עם כסף רוסי, ישראל רוצה לקבל תשובות לחשדות ולבייב נשאר במרחק ביטחון. מהגר.

השאלות שיעלו בחקירה עשויות לפתוח תיבת פנדורה ולשבור קשר שתיקה ארוך סביב פעילות היהלומים החשאית. לבייב, עם כל רצונו להתאקלם, מעולם לא עשה מאמצים להפוך אותה לשקופה יותר. אולי דווקא כעת הנסיבות יגרמו לו להוביל שינוי דרמטי בענף היהלומים. חקירה נרחבת של משטרת ישראל עשויה לגרום לכך שייזכר כאחראי למהפכת השקיפות בענף. הוא יכול לתרום לכך מרצונו, או לעבור פעם נוספת דרך חתחתים לא נעימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות