אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק לאומי מנצל את עזיבת סלינגר כדי לבקש היתר למכור ביטוח נגד פיטורים צילום: יוסי זליגר

בנק לאומי מנצל את עזיבת סלינגר כדי לבקש היתר למכור ביטוח נגד פיטורים

הבנק מבקש אישור למכור פוליסות ביטוח שנועדו לאפשר ללקוחות להחזיר הלוואות במקרה של פיטורים או ירידה זמנית בהכנסות לעצמאים. בעבר הטילה סלינגר וטו ברור על כניסת הבנקים לתחום הביטוח בטענה כי בידיהם כוח עודף שעלול לפגוע בתחרות, אך כעת בלאומי מקווים שברקת יציע גישה מרוככת יותר

07.11.2018, 16:50 | רחלי בינדמן

האם ד"ר משה ברקת יאפשר לבנקים לקבל דריסת רגל בענף הביטוח לאחר שקודמתו בתפקיד הטילה על כך וטו ברור וחד משמעי? כנראה שבבנק לאומי סבורים שכן.

קראו עוד בכלכליסט

לאחרונה פנה הבנק, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, לרשות שוק ההון בבקשה לקבל היתר למכור ללקוחותיו פוליסות ביטוח אשראי. מדובר בפוליסות שאמורות לבטח לקוחות שנטלו הלוואות מהבנק שבגינן הם מבצעים תשלום תקופתי קבוע מפני מצבים שבהם התזרים להחזר ההלוואה ייפגע זמנית (דוגמת מקרים של פיטורים או ירידה זמנית בהיקף ההכנסות לעצמאים).

הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר, צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר | צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר, צילום: עמית שעל

לטענת הבנק, הביטוח נחוץ על רקע עלייה בהיקף האשראי הצרכני במשק והרצון להקטין את הסיכון של כשל פירעון. התשלום עבור הפוליסה אמור להיות חד-פעמי כנגזרת של גובה האשראי של הלקוח, כאשר בבנק בוחנים אפשרות להקים סוג של קרן על בסיס ניתוחים סטטיסטיים של כשל הפירעון או לרכוש את הביטוח מגוף חיצוני.

לפני כ-3 שנים, כאשר המפקחת על הבנקים חדוה בר רק נכנסה לתפקיד, היא הצהירה כי תפעל לאפשר לבנקים להיכנס לתחום הביטוח במטרה לעודד תחרות בתחום. כיום הבנקים משווקים רק ביטוחי חיים ודירה אגב משכנתא של חברות הביטוח וברשותם סוכנויות ביטוח רווחיות. אלא שהממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר הטילה וטו על אפשרות כזו והביעה חשש מכניסת הבנקים להפצה ומכירה של מוצרי ביטוח בגלל הכוח העודף שלהם שעלול לפגוע בתחרות בענף.

חדוה בר מצידה תולה תקוות כי רשות שוק ההון תאפשר לפחות לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח כמקור צמיחה חדש וכמובן כמניע תחרות. מתן אפשרות לבנקים להיכנס לביטוח עלולה לפגוע אם כן ביתרון היחסי שחברות כרטיסי האשראי לאומי קארד וישראכרט ציפו לו עם פרידתן הצפויה מהבנקים.

אלא שכעת לאומי בעצם בודק לראשונה את גישתו של ברקת בנדון שעשוי להציג עמגה שונה בתכלית מזו של סלינגר. אישור מצידו למהלך יהיה בבחינת סנונית ראשונה שעשויה לעודד בנקים נוספים להיכנס לתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
וואו רקפת, את צריכה לרשום פטנט
מקצים לצרכן אשראי ולוקחים על זה כסף. מרוויחים המון מהריבית שהצרכן משלם על ההלוואה או אם משתמש באשראי. עכשיו גם מוכרים לו פוליסה שהוא ישלם חודשית שתבטח את הבנק מפני חוב אבוד... בקביעת הריבית של הלוואות והאשראי מגולם הסיכון של חוב אבוד, עכשיו יש עןד מקור הכנסה... הבנקים מרוויחים המון ולא מספיק להם, וואלה לחזירות מסתבר אין תקרה.
לאומי  |  09.11.18
4.
ביטוח לפיטורים
אך שאתה קורה את הקוטרת .אתה מבין .שהבנק מחפס .פריצה לתת הלוואות שונות .למה הם יצאו על כולם כדי להגביל את הלווים .לקחת הלוואות .השיטה הישנה .וזה פריצה יותר .גרועה .למה הם יבקשו .להפקיד בידם את הפנסיה של אותו לוקח הלוואה .די עםםםםם החרטה .מספיק עשקת את כל האזרחים. למשל .אני רוצה הלווה כמה אני משלם ריבית ..וכמה אני .מקבל נניח אם יש לי כסף בבנק ..נו אז תחשבו.ניראה ממש עקיצה חדשה .
עמי  |  08.11.18
לכל התגובות