אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנ"רית: נאמנת ק.ד.מ מנופים הסתירה מידע מהשופטת שפעלה בחסות בנק לאומי צילום: צפריר אביוב

הכנ"רית: נאמנת ק.ד.מ מנופים הסתירה מידע מהשופטת שפעלה בחסות בנק לאומי

עו"ד סיגל יעקבי מבקשת להעביר מתפקידה את רו"ח עליזה שרון שלא חשפה את ניגודי העניינים שלה במלואם. מבדיקת "כלכליסט" עולה ששרון פעלה באופן דומה גם בתיק חיון מחשבים

07.11.2018, 18:08 | ענת רואה

רו"ח עליזה שרון, שמונתה בשבוע שעבר כנאמנת חברת ק.ד.מ הנדסה ומנופים לא נתנה גילוי מלא לשופטת בטינה טאובר על הקשרים שיש לה עם הנושים של החברה – כך נטען בבקשה דחופה שהוגשה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בחיפה, על ידי נציגי כונסת הנכסים הרשמית (הכנ"רית) סיגל יעקבי.

קראו עוד בכלכליסט

מחלקת כונס הנכסים הרשמי בחיפה הגישה בקשה דחופה לעיון חוזר בהחלטה למנות את רו"ח שרון ונכתב בה כי במקרים רבים קיימים קשרים אלו ואחרים, אך גם אם עסקינן במעורבות חד פעמית, בעלי התפקיד חייבים לציין זאת בתצהיר ניגוד העניינים. "שהרי אם לא כך יעשה ובאם בית המשפט לא יעמוד בוודקנות על יישום זה יהפוך תצהיר ניגוד העניינים לכלי ריק מתוכן".

מהבקשה עולה שבנק לאומי, הנושה הבנקאי הגדול ביותר של ק.ד.מ מנופים, הוא זה שהמליץ לחברה לשכור את שירותיה של רו"ח שרון, וזאת כ-3 חודשים לפני הקפאת ההליכים. בתצהיר ניגוד העניינים שהגישה ציינה שרון כי היא ליוותה את החברה לפני הליך ההקפאה אך לא כתבה ולו ברמז שהדבר נעשה לפי המלצת בנק לאומי.

רו"ח עליזה שרון, צילום: צפריר אביוב רו"ח עליזה שרון | צילום: צפריר אביוב רו"ח עליזה שרון, צילום: צפריר אביוב

מתברר כי מנהלת מחוז חיפה והצפון בכנ"ר ביקשה מרו"ח שרון הבהרות לתצהיר שהגישה וגילתה כי לאחר שבנק לאומי המליץ לבעל השליטה, דוד דדון, להיעזר בשרון, הוא אף יזם פגישה ראשונית במשרדי הבנק בעניין.

בנק לאומי הוא נושה מהותי של החברה ובנוסף בבקשת הקפאת ההליכים העלתה החברה טענות נגד התנהלות בנק לאומי וטענה כי הפסקת האשראי הבנקאי היא שמוטטה לבסוף את החברה. כמו כן גם בנק מזרחי טפחות העלה טענות נגד בנק לאומי וציין שנרשם לטובתו לאחרונה שעבוד שוטף.

הכנ"רית סיגל יעקבי הכנ"רית סיגל יעקבי הכנ"רית סיגל יעקבי

בבקשת הכנ"רית נכתב כי הנושים שנתנו הסכמתם למינויה של שרון היו מודעים לכך שהיה היתה מעורבת במו"מ במטרה להסדיר את ענייני החברה, אך לא היה מודעות של הנושים לכך שפעילותה של רו"ח שרון היתה בחסות בנק לאומי.

"העובדה כי הקשר הראשון של החברה עם רו"ח עליזה שרון והמפגש הראשון עם החברה היה בחסות בנק לאומי, הנושה הגדול בתיק ומהותי בו, צריכה היתה להירשם ולהיות מדווחת ע"י רו"ח שרון בתצהיר ניגוד העניינים שהגישה. העובדה שלא עשתה זו ודיווחה על האמור רק לאור פניה של ב"כ הכנ"ר היא אחת העילות להגשת הבקשה לעיון חוזר", נכתב בבקשה.

לפי הנכתב, נראה כי לאור היקפי התיק אין מקום למנות שני בעלי תפקיד ובהחלט ניתן להותיר את עו"ד דוד פורר כנאמן יחיד. יחד עם זאת, ככל שהשופטת בטינה טאובר סבורה כי יש מקום למינוי בעל תפקיד נוסף, מציע הכונס הרשמי 5 מועמדים: עופר שפירא, משה אביקם, גדעון גולדשטיין, מיטל צפרוני ושמואל לביא.

ק.ד.מ הנדסה ומנופים היא אחת מיבואניות המנופים הגדולות בישראל והיא נקלעה לחובות בהיקף 25 מיליון שקל.

זו לא הפעם הראשונה: גם בחיון מחשבים רו"ח שרון לא נתנה גילוי מלא. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי גם בתיק חיון מחשבים בו מונתה רו"ח שרון כבעלת תפקיד, היא לא גילתה את כל הפרטים בתצהיר ניגוד העניינים ובית המשפט מתח עליה ביקורת בקשר לכך. כך באוגוסט 2015 כתב השופט עדי זרנקין כי חברת חיון מחשבים ביקשה שרו"ח שרון תמונה כנאמנת בהקפאת הליכים וצירפה הסכמה של שרון. השופט כתב ששרון הצהירה כי "אין לה זיקה לחברה, לבעל עניין בחברה או לנושה מהותי של החברה".

זרנקין כתב כי העובדים טענו שהצהרתה של שרון לא היתה הצהרת אמת וכי היא מייצגת את בעל השליטה בחברה במשך 4 חודשים ואף קיבלה ממנו שכר. עוד נטען ע"י העובדים באותו מקרה כי: "נראה כי בסיועה של רו"ח שרון צומצם חוב החברה כלפי הבנקים וכלפי ספקים מועדפים, בעוד ספקים קטנים אחרים נותרו וידם על ראשם".

השופט זרנקין כתב אז כי בדיון שהתקיים בפניו לא הכחישה שרון את העובדה שנתנה שירות לחברה. שלושת הבנקים (גם בתיק זה בנק לאומי היה נושה מובטח) תמכו במינויה של שרון: "אני סבור כי ראוי היה שרו"ח שרון תציין בתצהירה את הקשר המקצועי שהיה לה עם החברה, ואכן הצהרתה כי אין לה זיקה לחברה או לבעל עניין בה, לא היתה מדויקת כלל ועיקר".

עם זאת השופט הוסיף כי "התלבטתי בשאלה האם הימנעותה מלציין זיקה זו בתצהירה די בה כדי לפסול אותה מלשמש כנאמנת בתקופת הקפאת הליכים והגעתי למסקנה כי במקרה זה לא אפסול את מועמדותה...".

למעשה במקרה של חיון מחשבים אף שהשופט ראה בחומרה את ההסתרה של המידע הוא החליט שלא להדיח את רו"ח מתפקידה. אם גם השופטת טאובר תחליט שלא להדיח את שרון בשל הסתרת המידע בתצהיר שלה, המשמעות תהיה שאין תמריץ לומר אמת בתצהיר ניגוד העניינים מאחר שמי שיתפס מסתיר מידע יסתכן רק בנזיפה ויוכל להמשיך בתפקידו כרגיל. מסירת מידע מלא מלכתחילה לעומת זאת עשויה להביא לכך שהמועמד לא יתמנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עליזה שרון צריכה להישפט על הוצאת דיבה ומעילה באמון
לא יתכן שעם כזו הפקרות עוברים לסדר היום ! זו לא פעם ראשונה שהגברת עליזה מתנהלת בדרך לא ישרה !כל מטרתה לפרק את החברה ולגרוף את כל הקופה! אני קוראת. לך דוד דדון לא לוותר לה ! לחשוף זאת לתקשורת ולתבוע אותה ואת 2 הנוכלים שקשרו קשר נגד דוד דדון !לאט לאט הכל יתגלה
אתי  |  07.11.18
לכל התגובות