אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ לדמוקרטים: "תיזהרו עם החקירות, נעשה את זה טוב מכם" צילום: צילום מסך

טראמפ לדמוקרטים: "תיזהרו עם החקירות, נעשה את זה טוב מכם"

במסיבת עיתונאים סוערת, שבה התעמת עם כתבים, דיבר נשיא ארה"ב על הניצחון בסנאט – ואובדן הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים, שיאפשר לדמוקרטים לפתוח בחקירות נגד ממשלו. "היה יום גדול ועלינו על הציפיות", טען, "הציבור העניש את הדמוקרטים על פרשת קבאנו". הוא הושיט יד לדמוקרטים אך הזהיר: "אם תציפו אותנו בשימועים – נעשה לכם אותו הדבר"

07.11.2018, 20:30 | ynet

שיא ארצות הברית דונלד טראמפ הזהיר הערב (יום ד') את הדמוקרטים לבל ינצלו יתר על המידה את סמכויות החקירה שיינתנו להם כעת, כשהם הופכים לבעלי הרוב בבית הנבחרים, כדי לנגח את ממשלו. "הם יכולים לשחק את המשחק הזה, אבל אנחנו יכולים לשחק אותו טוב יותר", אמר טראמפ, והדגיש כי אם הדמוקרטים יציפו מעתה את אנשיו בזימונים לשימועים נוקבים בבית הנבחרים "אנחנו נעשה את אותו הדבר, והממשל ישותק". 

לצד האזהרה שלו לדמוקרטים ניצל הנשיא את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו מאז פרסום תוצאות בחירות האמצע כדי לומר שהוא מקווה לשתף פעולה עם המפלגה הדמוקרטית בעניינים כמו כלכלה, סחר, פיתוח תשתיות וטיפול במחירי התרופות. "זה באמת יכול להיות מצב על-מפלגתי יפהפה", אמר. "יש לנו הרבה מהמשותף בעניין התשתיות, ושני הצדדים מעוניינים גם בביטוח בריאות". הוא הצהיר כי אם הממשל שלו ימצא את עצמו משותק בעקבות השליטה הדמוקרטית בבית הנבחרים, שם יוכלו הדמוקרטים לחסום חוקים, הוא יאשים את הדמוקרטים בכך. 

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

בבחירות, שתוצאותיהן התפרסמו הבוקר, הגדילו הרפובליקנים כצפוי את הרוב שלהם בסנאט אבל איבדו את הרוב שהיה להם בבית הנבחרים. למרות המכה שספג בבית הנבחרים טען הערב טראמפ כי הבחירות לקונגרס הסתיימו בניצחון רפובליקני, ובמצב שאף קרוב מאוד לניצחון מוחלט: "אתמול היה יום גדול. הגדלנו את הרוב שלנו בסנאט, ובבית הנבחרים עלינו על הציפיות". הוא זקף לזכות עצמו את ניצחונותיהם של רבים מחברי מפלגתו – וסנט במועמדים רפובליקנים שניסו להתנער ממנו ולבסוף הפסידו: "מתוך 11 המועמדים שהשתתפתי בקמפיין שלהם בשבוע האחרון – תשעה ניצחו", אמר. 

טראמפ טען כי הרפובליקנים הצליחו לרשום הישגים אף שהדמוקרטים גייסו סכומי כסף אדירים עבור המועמדים שלהם, וציין גם את הידוענים שנרתמו לטובת מועמדים דמוקרטים, בהם אופרה ווינפרי, שהתייצבה לצד המועמדת לתפקיד מושלת ג'ורג'יה, סטייסי אברמס. "אני מחבב אותה", אמר טראמפ על ווינפרי. "אני לא יודע אם היא מחבבת אותי עדיין, אבל פעם היא חיבבה אותי".

 

 

טראמפ מגיב על תוצאות בחירות האמצע, צילום: AP טראמפ מגיב על תוצאות בחירות האמצע | צילום: AP טראמפ מגיב על תוצאות בחירות האמצע, צילום: AP

טראמפ, שבשעות שלאחר פרסום תוצאות הבחירות השמיע כמה מילים חמות על המנהיגה הדמוקרטית ננסי פלוסי, שבה הרבה לעלוב במהלך השנים האחרונות, אמר במסיבת העיתונאים כי הוא מאמין שהוא מסוגל לעבוד איתה ולקדם צעדים מעשיים. 

במהלך מסיבת העיתונאים התעמת טראמפ עם כמה עיתונאים והורה להם בתקיפות לשבת. אחד מהם היה כתב CNN שהקשה עליו בשאלות על החקירה בפרשת רוסיה גייט. טראמפ ניסה להשתיק אותו, ואמר לו שהוא "אדם גס נורא" ש-CNN צריכה להתבייש שהוא עובד עבורה. הנשיא הספיק לסנן שהוא אינו מודאג מהחקירה הרוסית, משום שמדובר ב"תרמית".

במסיבת העיתונאים התייחס טראמפ גם לישראל ואמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהוא, טראמפ, פועל למען ישראל יותר מכל נשיא שהיה לפניו. "ירושלים, ביטחון, שיתוף פעולה – כל כך הרבה דברים, אבל הדבר הגדול ביותר זה ירושלים", אמר טראמפ. "הרבה נשיאים אמרו שהם הולכים להקים את השגרירות האמריקנית בירושלים, וזה לא קרה, אמרו שיכירו בירושלים כבירת ישראל, וזה לא קרה. זה איתי, ומהר. עשינו את זה במעט כסף. אף אחד לא פעל למען ישראל יותר מאשר דונלד טראמפ, והדבר היפה הוא שלא אני אומר את זה, אלא נתניהו". 

בבחירות שנערכו אתמול הצליחו הדמוקרטים לחולל מהפך ולהבטיח לעצמם שליטה בבית הנבחרים האמריקני. בבית יהיו לפחות 222 חברים דמוקרטים לעומת 199 רפובליקנים או מעט יותר. עם זאת, גם לרפובליקנים יש הישג: הם שמרו על שליטתם בסנאט. לרפובליקנים יהיו לפחות 51 סנאטורים, לדמוקרטים יהיו לפחות 45. 

אובדן השליטה בבית הנבחרים צפוי להגביל את חופש הפעולה של ממשל טראמפ בשנתיים הבאות, כיוון שהדמוקרטים בבית הנבחרים יוכלו לחסום חוקים רפובליקניים, לפתוח בחקירות סביב התנהלות הממשל, ובמקרה קיצון אף לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא. עם זאת טראמפ אינו צפוי להיות מודח בפועל, משום שבכל מקרה הסנאט הוא בעל המילה האחרונה בענייני הדחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות