אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדמוקרטים קיבלו אור ירוק לחפור בעסקי משפחת טראמפ צילום: AP

הדמוקרטים קיבלו אור ירוק לחפור בעסקי משפחת טראמפ

אחרי שזכתה ברוב בבית הנבחרים, המפלגה הדמוקרטית תקדם חקירות נגד הנשיא טראמפ, מיחסיו עם רוסיה ועד לדו"חות המס החסויים שלו. מומחה לאתיקה בממשל אובמה: "צריך להתמקד בסוגיות שמראות כיצד הוא והכנופיה שלו גונבים מכולנו"

08.11.2018, 09:21 | שירות כלכליסט

הגל הכחול ששטף אתמול את בית הנבחרים האמריקאי יאפשר למפלגה הדמוקרטית לקדם חקירות במגוון נושאים בעייתיים הקשורים בכהונתו של הנשיא טראמפ, ואולי אף לקדם הליך הדחה.

הנושאים שייבדקו עתה לעומק כוללים, בין השאר, את התנהלותו הפיננסית האישית של טראמפ, יחסיו המורכבים עם רוסיה וסעודיה, וגם עניינים עסקיים הקשורים לבני משפחתו הקרובים, בראש ובראשונה בתו איוונקה וחתנו ג'ארד קושנר.

בנוסף יוכלו הדמוקרטים לפתוח בחקירה בנוגע לתלונות על הטרדות מיניות שהושמעו נגד טראמפ ודמי השתיקה ששילם לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס, עמה ניהל לכאורה רומן.

עם זאת, אנליסטים מציינים כי הדמוקרטים יצטרכו להיות זהירים ושקולים, זאת כדי שלא יגלשו לטקטיקות זולות, כמו הדלפה של דו"חות המס של טראמפ, לאחר שחזר וחמק מהבטחתו לפרסמם.

החברה המשפחתית הפרטית, טראמפ אורגניזיישן, מאגדת כ־500 ישויות עסקיות, בעיקר בתחום הנדל"ן, שנמצאות בבעלותו העיקרית או הבלעדית של טראמפ. כמחציתן פועלות תחת השם טראמפ. ב־2016 עמדו הכנסות החברה על 9.5 מיליארד דולר.

"טראמפ יהיה ערוך ומוכן לצאת למלחמת־נגד ויטען שהדמוקרטים מתנהלים כמו כלבי תקיפה", כך על פי פרשן סוכנות בלומברג, אלברט האנט. "הוא אוהב מאוד לשחק את הקורבן של ציד מכשפות". לפי האנט, קיימות סוגיות רגישות שיחייבו התייחסות מדודה. כך למשל, לקונגרס תהיה אולי הסמכות לדרוש את דו"חות המס של טראמפ, אך לא בהכרח לפרסמם בציבור.

רוח לוחמנית יותר הפגין נורמן אייזן, פעיל חברתי, ולשעבר המומחה הבכיר של הנשיא אובמה לענייני אתיקה. "ההתמקדות צריכה להיות בסוגיות שמראות כיצד טראמפ והכנופיה שלו גונבים מכולנו למען רווחתם האישית", אמר אייזן לסוכנות בלומברג. אייזן, הנהנה מקשרים הדוקים עם בכירים במפלגה הדמוקרטית, מעוניין כי הקונגרס יבדוק הפרות אפשריות של הסעיף בחוקה האוסר על הנשיא לקבל תשלומים מממשלות זרות. זאת לאור העובדה כי טראמפ מחזיק עדיין בשליטה בעסקים משפחתיים

המעניקים שירותים לגורמים רשמיים זרים, בראש ובראשונה, מלון טראמפ אינטרנשיונל בוושינגטון.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מגיב על תוצאות הבחירות, הערב, צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מגיב על תוצאות הבחירות, הערב | צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מגיב על תוצאות הבחירות, הערב, צילום: איי אף פי

על פי אייזן, הוא היה רוצה גם שייפתחו חקירות לגבי החלטות פדראליות שמשפיעות על האינטרסים העסקיים של החברה של טראמפ ואלה של בתו איוונקה וחתנו ג'ארד קושנר, המשמשים בתפקידי יעוץ בבית הלבן.

ברקע החקירות הצפויות עתה להתעורר, בסין דווח כי הממשלה העניקה אישור ראשוני ל־16 סימנים מסחריים עבור פריטים של מותג האופנה של איוונקה טראמפ, זאת למרות שהיא הודיעה השנה על סגירת החברה. האישורים, שהבקשה להם הוגשה באביב 2016, מדגישים את היחסים הבעייתיים של הנשיא טראמפ ומשפחתו עם ממשלת סין, זאת על רקע האינטרסים העסקיים של המשפחה במדינה, בעבר וגם כיום.

בחזית הרוסית, הדמוקרטים יקבלו עתה את הכוח לקדם מגוון חקירות, למשל, האם כסף רוסי הוזרם לקמפיין הרפובליקני דרך איגוד הרובאים הלאומי והאם אנשי עסקים רוסים סייעו בעבר לטראמפ להיחלץ מעסקאות נדל"ן בפלורידה שנקלעו לקשיים. בחזית הסעודית, המהפך הדמוקרטי עשוי לקדם בדיקה מעמיקה לגבי מידת מעורבתו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ברצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י באיסטנבול בחודש שעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות