אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"בלב האומה": פסל של השרה רגב הוצב בכיכר הבימה בת"א

ברחבת הכיכר שליד התיאטרון הלאומי הוצב פסל בדמותה של שרת התרבות והספורט לבושה שמלה לבנה, עומדת מול מראה כשלצידה שלט ועליו הכיתוב "בלב האומה". האמן, איתי זלאיט, אמר: "בפסל יש מראה ודמות שנראית כמו מירי רגב - שדומה גם לסינדרלה. שכל אחד יתחבר למה שהוא רוצה"

08.11.2018, 08:09 | ענבל עומר ואיתי בלומנטל

פסל של שרת התרבות והספורט מירי רגב הוצב הבוקר (ה') ברחבת כיכר הבימה בתל אביב. בפסל לבושה השרה רגב בשמלה לבנה, עומדת מול מראה גדולה ומוקפת בעמודים בתוך שטח מתוחם בחבל כשלצידה מופיע שלט שעליו כתוב "בלב האומה". עוברי אורח שחלפו הבוקר בכיכר התקשו תחילה לזהות כי מדובר בדמותה של השרה רגב.

מאחורי הפסל עומד האמן איתי זלאיט, שייצר בעבר את פסלו של נתניהו המוזהב ומיצג הדגל בכיכר רבין בחודש דצמבר 2016 בכיכר. לאחר כמה שעות הופל הפסל, וזלאיט פינה אותו מהכיכר.

קראו עוד בכלכליסט

הפסל של מירי רגב בכיכר הבימה, צילום: מוטי קמחי הפסל של מירי רגב בכיכר הבימה | צילום: מוטי קמחי הפסל של מירי רגב בכיכר הבימה, צילום: מוטי קמחי

הבוקר הוא אמר, בהתייחס לפסלה של רגב, כי "אם עדיין אפשר לעשות, אז עושים. אני נותן לאנשים לחשוב מה המשמעות של העבודה שלי. סיימתי לבנות את הפסל, וכל מה שקורה זה חלק מהעבודה; חלק מתרגזים על זה וחלק מזדהים. זאת עבודה בשטח הציבורי ולכל אחד הזכות לחשוב מה שהוא רוצה".

בתשובה על השאלה האם מדובר במחאה על חוק הנאמנות בתרבות - השיב: "יש כאן מראה ודמות שנראית כמו מירי רגב - שדומה גם לסינדרלה. שכל אחד יתחבר למה שהוא רוצה. המראה מראה מציאות והיא לא משקרת. נמרחב הציבורי הוא מקום שבו יש לנו זכות ליצור".

הפסל של מירי רגב, צילום: מוטי קמחי הפסל של מירי רגב | צילום: מוטי קמחי הפסל של מירי רגב, צילום: מוטי קמחי

השרה רגב מסרה: "תודה לך איתי זלאיט, שהצבת מראה 'בלב האומה' בכיכר הבימה. בשלוש השנים האחרונות אכן עסקתי רבות בהצבתה של מראה מול עולם התרבות הישראלי. מראה שחשפה את הדרתם של ציבורים שלמים ואת 'הפטרונות' של מי שחשבו את עצמם עד כה 'בלב האומה'. ובכן, העם, על כל חלקיו, הוא המראה שלי. עקרונות הצדק התרבותי הם מה שמשתקף לנגד עיניי לנוכח אגדת סינדרלה והאמירה האלמותית 'מראה, מראה שמעל הקיר, מה הן העוולות המכוערות ביותר בעיר?'" .

       


        
מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "עיריית תל אביב-יפו דוגלת בחופש הביטוי והאמנות. עם זאת, העירייה שומרת חוק. מאחר שהפסל הוצב במרחב הציבורי ללא אישור, הוצאה דרישת פינוי מיידית, כשם שנעשה לגבי כל חפץ החוסם את המרחב הציבורי ללא אישור וזאת בהתאם לדין".

פקחי עיריית תל אביב דורשים את פינוי הפסל של ‎מירי רגב מכיכר הבימה בתוך ארבע שעות, בשל "הנחה של גדרות ברזל עם חבלול, מראה בצבע לבן המתנשאות לגובה של כשלושה מטר ופסל בדמות אישה בשטח הרחוב - ללא היתר לכך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות