אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקד: "לא דרשתי שדינה זילבר תתפטר, דרשתי שלא תופיע יותר בכנסת" צילום:יאיר שגיא, אוהד צויגנברג

שקד: "לא דרשתי שדינה זילבר תתפטר, דרשתי שלא תופיע יותר בכנסת"

שרת המשפטים באוניברסיטת חיפה: "אף אחד ביעוץ המשפטי לא מביע עמדות פוליטיות, בוודאי לא בכנסת. הטקסט שלה היה פוליטי במאה אחוז". היועמ"ש: "צריך לגנות את ההסתות נגדה ברשתות החברתיות, שמעלים חשש לניסיון לפגוע בה"

08.11.2018, 16:41 | משה גורלי

"לא דרשתי שדינה זילבר תתפטר, דרשתי שלא תופיע יותר בכנסת. יש להיזהר מפוליטיזציה של הייעוץ המשפטי, כשיועץ מחליט לשאת נאום פוליטי ועוד בכנסת זה פוגע באמון הציבור בייעוץ המשפטי. שכל אחד יחליט אם הוא רוצה להיות פוליטיקאי או עובד ציבור", כך אמרה היום שרת המשפטים איילת שקד בשיחה עם תמר אלמוג בכנס שבעים שנות משפט באוניברסיטת חיפה.

הנשיאה בדימוס דורית ביניש אמרה שזילבר דיברה על ערכים ולא פוליטיקה.

קראו עוד בכלכליסט

"לא אכנס לוויכוח עם ביניש. אף אחד ביעוץ המשפטי לא מביע עמדות פוליטיות, בוודאי לא בכנסת. הטקסט שלה היה פוליטי במאה אחוז. זה בוודאי לא תפקיד הייעוץ המשפטי. בממשלה נאמרו דברים קשים על החוק, שם המקום לליבון הדברים, לא בכנסת. זה נגד התקשיר, נגד החלטות היועץ המשפטי. השר אבי גבאי לא אישר לאנשיו לדבר בכנסת נגד מתווה הגז".

מימין דינה זילבר ואיילת שקד, צילום:יאיר שגיא, אוהד צויגנברג מימין דינה זילבר ואיילת שקד | צילום:יאיר שגיא, אוהד צויגנברג מימין דינה זילבר ואיילת שקד, צילום:יאיר שגיא, אוהד צויגנברג

לעניין הסמכות להורות על הופעת זילבר, הודיע מנדלבליט לשקד שאין זה בסמכותה. שקד אמרה בתגובה, "הגבולות והסמכויות היו תמיד במחלוקת בין שרי משפטים ליועצים משפטיים. היועץ ואני ביחסים טובים ונלבן את עניין הסמכות. חשובה המהות – לא ייתכן שיועצים משפטיים ישתמשו בכנסת כפלטפורמה פוליטית. תגידו לי מה קובע החוק אל תבואו אלי עם ערכים. מבחינתי לא יהיו יועצים משפטיים שידברו פוליטיקה ונגד הממשלה בכנסת. מצדי שיילכו לפוליטיקה".

על חוק היועמ"שים אמרה השרה, "מינוי משותף של השר והיועמ"ש, אני חושבת שזה נכון ומאוזן. הייעוץ לא יהיה פחות מקצועי. אני סומכת שהמנגנון ביחד עם ועדת האיתור יידע לבחור את היועצים הטובים. שר שייבחר על ידי השר לא יהפוך לאיזה כלבלב. יועץ משפטי גרוע אומר לא, יועץ טוב אומר כן, אבל בוא נבדוק את הקשיים. בוועדת האיתור ליועץ המשפטי לממשלה יש לממשלה השפעה מכרעת. את אהרן ברק ויצחק זמיר בחרו ישירות פוליטיקאים".

שקד התהדרה במינויים הרבים לערכאות המשפט שיצאו מתחת ידה: "הובלתי לכיוון השמרני ואני גאה בכך", אמרה, "בית המשפט מגוון יותר היום".

ולגבי אפי נווה? "בינתיים השעה עצמו מהוועדה לבחירת שופטים עד השימוע בעניינו שיתקיים בקרוב", אמרה שקד, "אני לא אוהבת שגוזרים את דינו של אדם בתחילתם של חקירה וראיות. נמתין בסבלנות להחלטת פרקליט המדינה".

תשובה דומה נתנה השרה לגבי החשדות שהתפרסמו היום בתיק 3000: "אני מציעה שנחכה להחלטת הפרקליטות. גם שר הביטחון אמר שיקים ועדה בין משרדית שתבדוק את כל נושאי הרכש הביטחוני. יכול להיות שבמשך השנים לא שמו לב איך העניינים מתנהלים והגיע הזמן לבדק בית. מעציב לראות את זה אבל אין לחרוץ גורלות לפני החלטת היועץ".

ולגבי מעורבותה בפרשת זדורוב אמרה שקד: "בגלל הפרופיל הציבורי הגדול ושאלת אמון הציבור בפרקליטות, חובתי לוודא שייעשו הפעולות הנכונות ופרקליטות המדינה תבוא עם ראש פתוח. אני לא מתערבת בתיק עצמו. בסופו של יום תכריע בכך נשיאת בית המשפט העליון".

בהמשך דיבר היועמ"ש אביחי מנדלבליט עם פרופ' סוזי נבות.

על תיק 3000 אמר היועץ המשפטי לממשלה: "החקירה המשטרתית היסודית לוותה בידי עו"ד ליאת בן ארי. אינני יודע עדיין אם יהיו השלמות. צריך לקבל החלטות מושכלות. חייבים להקפיד על מקצוענות כי מדובר בדיני נפשות. שר הביטחון זיהה שיש כאן פוטנציאל לבדיקה מערכתית. ביקשתי שימתין לסוף החקירה כדי שלא יהיה שיבוש הליכים".

לעניין דינה זילבר אמר היועץ: "אין בכוונתי להתייחס לפרשת דינה זילבר, אין בכוונתי לעשות משפט שדה. הבירור ייערך מולה. צריך לגנות את ההסתות והדברים המזעזעים נגדה ברשתות החברתיות, שמעלים חשש לניסיון לפגוע בה.

"ביני לשרת המשפטים יש דברים שאנו מסכימים ויש שאנו חלוקים. לא יורו ולא ינחו אותי שפלוני יגיע או לא יגיע לפורום כלשהו. זו פגיעה בעצמאות הייעוץ המשפטי. מצד שני עלינו לסייע לממשלה להגשים את מדיניותה בגבולות החוק. ככל שיש טענות לאנשים מתחתי, צריך להפנות אליי ואני אטפל. אי אפשר לנתק ערכים ממשפט. אין קו ברור. אין שחור ולבן. אנו משרתים את הציבור באופן הכי מקצועי. אני חושש מהכנסת פוליטיקה. חלק מהדנא שלנו זה הכנסת זכויות אדם וערכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות