אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הצוללות: ליגת האלופות של השחיתות צילום: אוראל כהן

פרשת הצוללות: ליגת האלופות של השחיתות

שחיתות המסחר בנשק היא היהלום שבכתר הפשיעה הכלכלית. איפה תיק 3000 ואיפה תיקי נתניהו. הסברה שלפיה רה"מ לא התעניין מי מייצג את המתווך הישראלי בעסקאות מול טיסנקרופ לא נראית אמינה במיוחד. אם ידע - הוא מושחת; אם לא ידע - הוא טיפש

11.11.2018, 08:54 | משה גורלי

יצאה יבשה מהמים הצוללת הגרמנית הצליחה לחמוק מתחת לרדאר ההמלצות להגיש כתבי אישום נגד בכירים במערכת הביטחון ובממשלה בחשד לקבלת שוחד מנציג טיסנקרופ מיקי גנור השמיטו שחקן מרכזי: התאגיד הגרמני שהצוללות והספינות מתוצרתו עומדות בלב הפרשה. נראה שרשויות החוק ויתרו על בדיקת מודעות בכירי טיסנקרופ למעשיו של גנור, ואיתה על בירור האמת המלאה תומר גנון, 12 תגובותלכתבה המלאה

שחיתות המסחר בנשק היא היהלום שבכתר הפשיעה הכלכלית. גדול יותר מהיהלומים של לב לבייב, מהגנרטורים של דן כהן או מהנדל"ן של ראשי הערים. זה הכסף הגדול עם ניחוח גלובלי ובינלאומי של סיפורי שושו מסתוריים שמעצימים את ההילה. איפה תיק 3000 ואיפה תיקי נתניהו. איפה השחיתות הקטנונית של סיגרים, שמפניות, חמגשיות, רהיטי גן או כותרת מחמיאה לרעיית ראש הממשלה באתר וואלה לעומת המיליארדים שמחליפים ידיים בעסקאות נשק סודיות מתחת לרדאר. אפילו אהוד אולמרט רק פשט יד למעטפות מזומנים שמחליפות ידיים מיוזעות יחד עם כמה עטים וחליפות. איפה אולמרט ונתניהו לעומת מיקי גנור.

ההיסטוריה הגלויה של השחיתות הפוליטית-כלכלית של ישראל כמעט שאינה כוללת סיפורי נשק. מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שמעון שבס כמעט שנגע בשמים כשזיהה את הפוטנציאל במכירת טכנולוגיה אמריקאית ישראלית למדינה באסיה. ראש להק הציוד בחיל האוויר רמי דותן הורשע בקבלת שוחד מחברות אמריקאיות. אך אלו מתגמדים מול תיק 3000 שמסמן העפלה לליגת האלופות של עולם השחיתות.

חשאיות שמרחיקה רגולציה

 

מה הופך את סיפורי הנשק לגדולים ומפתים כל כך? ראשית, החשאיות הנדרשת בתחום מרחיקה מהם פיקוח רגולטורי הדוק מדי. שנית, מדובר בסביבה עסקית מכובדת שמתנהלת בידי המדינה ושליחיה; חברות ידועות שם וקצינים גבוהים לשעבר שגוזרים עמלות תיווך, שקשה לצבוע אותן בבירור כשוחד. שלישית, שיעורי העמלות שנגזרות בעסקאות אלו הם אדירים, באופן שמשאיר מספיק שלל לכולם — נקודה קריטית היות שמרבית המקרים שמתגלים נחשפים כאשר אחד השותפים מתמרמר על שקופח חלקו בשלל. במקרים אלו יש מספיק כדי שכולם יהיו מרוצים ויסכרו את פיהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. לא שמע, לא ראה ולא ידע, צילום: אלכס קולומויסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. לא שמע, לא ראה ולא ידע | צילום: אלכס קולומויסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. לא שמע, לא ראה ולא ידע, צילום: אלכס קולומויסקי

תיק 3000 מסתמן כווריאציה על תקלה באותו סעיף שלישי, כהותרת אדם ממורמר בשולי הדרך. החשודים המרכזיים בפרשה פעלו להחלפת נציג טיסנקרופ משייקה ברקת למיקי גנור. ברקת היה אדם ישר שאי אפשר היה לגייס לגניבת סוסים, לכן לא מדובר בשותף לפשע שקופח, אבל גם אדם ישר שפרנסתו קופחה יכול לסכן את הקשר.

טיפש או מושחת?

 

נגד ראש הממשלה נתניהו לא נמצאה בפרשה תשתית ראייתית, הוא לא שמע, לא ראה ולא ידע. אולי בגלל חיסיון וקשרי נאמנות משפחתיים, עו"ד דוד שמרון לא קשר את שמו לפרשה. אך הסברה שלפיה נתניהו לא התעניין מי מייצג את המתווך הישראלי בעסקאות מול טיסנקרופ לא נראית אמינה במיוחד. אם ידע - הוא מושחת; אם לא ידע - הוא טיפש ולא כשיר. בשני המקרים הוא יוצא גרוע, אך השנייה לפחות מותירה אותו מחוץ לתיק היחיד שבאמת מאיים עליו. תומכיו לא מייחסים חשיבות למעורבותו בתיקים האחרים, אך על תיק זה לא היו סולחים לו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
פרשת הצוללות
מר גורלי אתה ושכמותך האשמתם במשך שנים את ראש הממשלה בפרשת הצוללות לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה מר מנדלבליט החליט לא להעמידו לדין במקום להתנצל אתה בוחר להמשיך ולנגח אותו מה זאת אומרת אם ידע הוא מושחת ואם לא ידע טיפש אתה וחבריך צריכים לאכל את הכובע ולומר טעינו ולהתנצל בפני ראש הממשלה אבל אתה וחבריך לא תעשו זאת כי אתם שמאלנים צבועים שלא יודעים להודות בטעות ולכן אני מקווה שמר נתניהו יתבע אותך ואת חבריך על הוצאת דיבה ונראה אותכם גיבורים בבית משפט ולא בתשקורת ובעיתונים ששם נותנים לכם במה לנגח את ראש הממשלה.
אמנון מזעקי  |  11.11.18