אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוטל המענק ליזמי המלון בפארק תמנע

בלעדי לכלכליסט

בוטל המענק ליזמי המלון בפארק תמנע

החלטת המדינה לבטל מענק למלון בעמק ססגון היא צעד נוסף לקראת ביטול הפרויקט. היזם: "נדרשת חשיבה מחדש"

12.11.2018, 08:13 | דותן לוי

בתום 11 שנות מאבק של ארגוני הסביבה ותושבים מקומיים מסתמן כי תיעצר הקמתו של המלון שתוכנן על ידי היזם יואב איגרא בעמק ססגון בתוך פארק תמנע שבחבל אילות.

שתי סיבות עיקריות ערערו את יכולתו של איגרא מבעלי "חברת הרודס בנייה לפיתוח" להקים את המלון המתוכנן. הסיבה הראשונה היא שמשרד התיירות החל לבחון מיקום חלופי למלון בחלקו הדרומי של הפארק. והשנייה, אשר נחשפת כעת, היא שהמענק בהיקף של 72 מיליון שקל שהיזמים היו אמורים לקבל בוטל על ידי משרד התיירות בעקבות הליכים בבית המשפט.

הבקשה למענק שהיה אמור איגרא לקבל הוגשה למשרד הכלכלה והתעשייה כבר ב־2003 במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. איגרא קיבל את האישור בדצמבר 2008 והוא ניתן למימוש במשך 7 שנים, אלא שבשל העיכובים הרבים בפרויקט אשר נגרמו בעיקר בשל ההתנגדויות של תושבי האזור וארגוני הסביבה, בשנת 2015 פג תוקפו של המענק מבלי שהיזמים הצליחו לממש אותו. משרד התיירות קיבל החלטה להאריך את תוקף המענק בשנה נוספת, אך אדם טבע ודין הגישו עתירה בה הם טענו כי ההחלטה התקבלה בשעה שהאישור למענק כבר לא היה בתוקף. מאז, עניינו של המענק היה תלוי ועומד בבית המשפט. לאחרונה התקבלה החלטה במשרד התיירות לבטל את המענק ובעקבות זאת אדם טבע ודין הסירו את עתירתם.

הדמיה של המלון בעמק ססגון. עלות התשתיות גבוהה הדמיה של המלון בעמק ססגון. עלות התשתיות גבוהה הדמיה של המלון בעמק ססגון. עלות התשתיות גבוהה

במקביל, החליטו לאחרונה במשרד התיירות לבחון חלופה נוספת למיקומו של המלון בשטח פארק תמנע. ההחלטה לבחינה של מיקום נוסף, עלתה בעקבות הנחיה של בית המשפט לוועדה המחוזית לעשות תסקיר השפעה על הסביבה ולבחון חלופות. מתוכן, החלופה הדרומית היא זו שקיבלה את הציון הגבוה ביותר.בין השיקולים המרכזיים לבחינת המיקום החדש יש לציין את העלויות הגבוהות הנדרשות על מנת להעביר תשתיות למלון בססגון. בחינת המיקום החדש לא ביטלה לכאורה את המיקום הישן בעמק ססגון, אך ההערכה היא כי מדובר במיקום חלופי שאם וכאשר יאושר, יקבור סופית את המיקום הישן והשנוי במחלוקת. במקרה זה, מדובר בתוכנית של משרד התיירות יחד עם החברה הכלכלית של המועצה האזורית חבל איילות למלון במבואה הדרומית של פארק תמנע, מיקום אשר מקובל על תושבי האזור וכן על החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין שהיו בין המתנגדים העיקריים לפרויקט בססגון. החלופה שעלתה לוועדת היגוי במחוז דרום של מנהל התכנון לפני כחודש כוללת 4 מתחמי בינוי על שטח של כ־90 דונם ובנייה של כ־20 אלף מ"ר בהם בעיקר 300 חדרי מלון וכן בריכת שחיה ומתקני נופש וספורט. ועדת ההיגוי צפויה להתכנס שוב ב־25 לדצמבר, וקודם לכן ב־21 לנובמבר צפוי הליך של שיתוף ציבור.

היזם יואב איגרא אמר בשיחה ל"כלכליסט", כי הוא מופתע מההחלטה של משרד התיירות לקדם תוכנית חדשה. "הייתי בשוק כי זו הפעם הראשונה שאני שומע על כך, לא אמרו לנו כלום, להפך, כל הזמן המריצו אותנו ואמרו לנו כל השנים שזה הפרויקט הכי חשוב להם, כולל שבוע שעבר שבו אמרו לנו שיש שטח נוסף שרוצים להוסיף לנו". עוד אמר איגרא כי "15 שנה אנחנו עוברים את כל הוועדות, עשינו את כל המאמצים כדי שהפרויקט יהיה אקולוגי ופתאום מודיעים לנו שאין פרויקט. אמרו לנו לחדש את המענק ועכשיו אומרים שאין פרויקט. הדברים נעשו מאחורי הגב ומשרד התיירות עכשיו מתכחש לכך". לגבי השטח החדש אמר איגרא, "זה שטח שמתאים לקיבוץ ולא לפרויקט שצריך להיות עם נוף משמעותי. נצטרך לעשות חשיבה מחדש".

היזם יואב איגרא. "המיקום החדש מתאים לקיבוץ ולא למלון" היזם יואב איגרא. "המיקום החדש מתאים לקיבוץ ולא למלון" היזם יואב איגרא. "המיקום החדש מתאים לקיבוץ ולא למלון"

עו"ד אסף רוזנבלום מהמחלקה המשפטית באדם טבע ודין אמר כי "בזכות העתירה שהגשנו הוחזרו לציבור 72 מיליון שקל שנשמרו במשך עשור באופן לא חוקי לטובת יזם פרטי. אנו מקווים כי ביטול המענק גם יוביל לביטול המיזם ההרסני ולהצלת עמק ססגון".

שי טחנאי מרכז תחום שמירה על הסביבה במחוז דרום של החברה להגנת הטבע אמר כי "קידום חלופת המבואה הדרומית, במקום בעמק ססגון, הוא מצב של win win — מצד אחד, היזם יקבל את מבוקשתו ויוכל להקים את המלון, ומצד שני, עמק ססגון יישמר טבעי ובראשיתי".

ממשרד התיירות נמסר כי "במידה והיזם יגיש שוב בקשה לקבלת מענק, הבקשה תידון בהתאם לנהלים ככל בקשה אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לעצור כל פיתוח בבקעת תמנע!
קרעו לבקעת תמנע המסכנה את הצורה - את חלקה הדרומי השחיתו בכרייה פראית שאת נזקיה אף אחד לא מתכוון לשקם, במרכזה - מנהלת החברה הכלכלית של חבל איילות גן אירועים הכולל גם אירועים פרטיים ממש לרגלי עמודי שלמה - על בעלי הון ותאגידים. יש להפוך את תמנע לגן לאומי ואף לאתר מורשת עולמי! הפשרה של ארגוני הסביבה היא חלק מהמדיניות העלובה והפשרנית, תנועה סביבתית כנועה שלא מאמינה באפשרות של נצחונות ומתמחה בבליעת צפרדעים. ככה מכשירים שרצים, זכרו זאת כשפעם תחלפו ליד מלון הזוי בתמנע.
ערנסקי  |  13.11.18
לכל התגובות