אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הטייקונים תזמן את פישמן, דנקנר ואלוביץ' צילומים: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ועדת הטייקונים תזמן את פישמן, דנקנר ואלוביץ'

ועדת החקירה החליטה לזמן את הלווים הגדולים שקרסו, אך טרם שלחה הזמנות. אנשי העסקים אינם מחויבים להופיע או למסור מידע לוועדה

12.11.2018, 06:54 | צבי זרחיה

ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת הסדרי אשראי ללווים גדולים ("ועדת הטייקונים") מתכוונת להזמין בקרוב את אנשי העסקים שקיבלו אשראי גדול מהבנקים ומגופים מוסדיים כמו בתי השקעות, חברות ביטוח וקרנות פנסיה. כך נודע ל"כלכליסט". הוועדה בראשות ח"כ איתן כבל מבקשת להזמין גם את ראשי הגופים הפיננסיים וחברות הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

בין אנשי העסקים שיזומנו: נוחי דנקנר, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי המרצה עונש מאסר; אליעזר פישמן, בעל השליטה לשעבר בכלכלית ירושלים שהוכרז פושט רגל; שאול אלוביץ', בעלי בזק שהסתבך ואיבד את השליטה בה; ואחרים. בוועדה התקבלה בסוף השבוע החלטה עקרונית לזמנם לדצמבר. עד כה לא נשלחה אליהם הזמנה.

הוועדה תבקש לשמוע מאנשי העסקים באילו דרכים קיבלו אשראי מהבנקים ואילו ביטחונות העמידו, אבל הם אינם מחויבים להופיע, ולוועדה אין כלים לאלצם לעשות זאת. לכן בוועדה מקווים שיופיעו מרצונם ומזכירים כי כל ראשי הבנקים הסכימו לבוא אף שאי אפשר היה לחייבם. בוועדה מעריכים שייתכן כי חלק מהמוזמנים יגיעו מחשש לביקורת ציבורית שיספגו אם יסרבו.

מימין: אליעזר פישמן ונוחי דנקנר. הוועדה רוצה שיגיעו במהלך דצמבר, צילומים: עמית שעל מימין: אליעזר פישמן ונוחי דנקנר. הוועדה רוצה שיגיעו במהלך דצמבר | צילומים: עמית שעל מימין: אליעזר פישמן ונוחי דנקנר. הוועדה רוצה שיגיעו במהלך דצמבר, צילומים: עמית שעל

קשה להניח שהמוזמנים יסכימו לעבור חקירה נוקבת על ידי חברי הכנסת, שלהם מייעצים פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ורמי תמם. גם אם מישהו יבוא - ספק אם יספק מידע מהותי. כמו בבנקאים והרגולטורים, הם יסרבו למסור מידע כזה בנימוק לסודיות בנקאית. זה מה שעשו בוועדה באחרונה ראשי בנק הפועלים, ראשי בנק לאומי והממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת.

ביום ראשון בשבוע הבא יופיעו ראשי בנק הבינלאומי ודיסקונט, בעוד שבועיים תבוא המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, ובתחילת דצמבר תגיע הממונה על הגבלים מיכל הלפרין.

הוועדה ערה לסירוב הבנקאים והרגולטורים למסור מידע ספציפי, והיא תפרסם בקרוב המלצות שיקשיחו את הקריטריונים למתן אשראי ללווים גדולים ויחייבו את הבנקאים ואת הרגולטורים בשקיפות. כדי שההמלצות יהיו מחייבות יהיה צורך בחקיקה, וספק אם זו תקרה בגלל הבחירות המתקרבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
זיגל - כמוהו תראו וכן תעשו
אך היכן החוקר מס האגדי זיגל, שרק מי ששומע את שמו היה מתמלא חיל ורעדה ואפילו מריו אחד קפץ ממשרדי החקירות ונהרג רק מלשמוע את שמו של זיגל, יהי זכרו ברוך. ואני משוכנע שהוא עשה את עבודתו, הוא ואנשי צוותו רק למען ארץ ישראל הקדושה שמושחתים ארורים כמו עליה, בטוח שיש 'זיגל' כזה גם היום אבל לפוליטיקאים שחלקם מושחתים ונכלולליים מכף רגל ועד ראש פוחדים שיהיה אדם כזה( אולי מתקרב משהו דומה ורק דומה-פרופ זליכה) הכל למען קיבתם שתרקב במהרה אמן
גבריאל  |  30.04.19
5.
טייקונים:
בעולם הם ממציאים מוצרים,עושים טוב לחברה ולמדינה הם מודל לחיקוי ומוליכי דרך,בישראל הטייקונים כולם גנבים לא המציאו כלום חלק גונבים חלק מעלימים חלק הפוליטיקאים דואגים להם לפרנסה בדרכים אפלוליות. כולם הטייקונים בישראל הם מושחתים עם קשרים לא המציאו כלום מישהו דואג להם מהפוליטיקאים והבנקים הם אלה שמייצרים "כלכלה". תבדקו טייקון טייקון בישראל תראו שבלי פוליטיקאים ובנקים לא היה עושה עשרה שקלים בעצמו
שחר  |  12.11.18
לכל התגובות