אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הטייקונים תזמן את פישמן, דנקנר ואלוביץ' צילומים: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ועדת הטייקונים תזמן את פישמן, דנקנר ואלוביץ'

ועדת החקירה החליטה לזמן את הלווים הגדולים שקרסו, אך טרם שלחה הזמנות. אנשי העסקים אינם מחויבים להופיע או למסור מידע לוועדה

12.11.2018, 06:54 | צבי זרחיה

ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת הסדרי אשראי ללווים גדולים ("ועדת הטייקונים") מתכוונת להזמין בקרוב את אנשי העסקים שקיבלו אשראי גדול מהבנקים ומגופים מוסדיים כמו בתי השקעות, חברות ביטוח וקרנות פנסיה. כך נודע ל"כלכליסט". הוועדה בראשות ח"כ איתן כבל מבקשת להזמין גם את ראשי הגופים הפיננסיים וחברות הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

בין אנשי העסקים שיזומנו: נוחי דנקנר, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי המרצה עונש מאסר; אליעזר פישמן, בעל השליטה לשעבר בכלכלית ירושלים שהוכרז פושט רגל; שאול אלוביץ', בעלי בזק שהסתבך ואיבד את השליטה בה; ואחרים. בוועדה התקבלה בסוף השבוע החלטה עקרונית לזמנם לדצמבר. עד כה לא נשלחה אליהם הזמנה.

הוועדה תבקש לשמוע מאנשי העסקים באילו דרכים קיבלו אשראי מהבנקים ואילו ביטחונות העמידו, אבל הם אינם מחויבים להופיע, ולוועדה אין כלים לאלצם לעשות זאת. לכן בוועדה מקווים שיופיעו מרצונם ומזכירים כי כל ראשי הבנקים הסכימו לבוא אף שאי אפשר היה לחייבם. בוועדה מעריכים שייתכן כי חלק מהמוזמנים יגיעו מחשש לביקורת ציבורית שיספגו אם יסרבו.

מימין: אליעזר פישמן ונוחי דנקנר. הוועדה רוצה שיגיעו במהלך דצמבר, צילומים: עמית שעל מימין: אליעזר פישמן ונוחי דנקנר. הוועדה רוצה שיגיעו במהלך דצמבר | צילומים: עמית שעל מימין: אליעזר פישמן ונוחי דנקנר. הוועדה רוצה שיגיעו במהלך דצמבר, צילומים: עמית שעל

קשה להניח שהמוזמנים יסכימו לעבור חקירה נוקבת על ידי חברי הכנסת, שלהם מייעצים פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ורמי תמם. גם אם מישהו יבוא - ספק אם יספק מידע מהותי. כמו בבנקאים והרגולטורים, הם יסרבו למסור מידע כזה בנימוק לסודיות בנקאית. זה מה שעשו בוועדה באחרונה ראשי בנק הפועלים, ראשי בנק לאומי והממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת.

ביום ראשון בשבוע הבא יופיעו ראשי בנק הבינלאומי ודיסקונט, בעוד שבועיים תבוא המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, ובתחילת דצמבר תגיע הממונה על הגבלים מיכל הלפרין.

הוועדה ערה לסירוב הבנקאים והרגולטורים למסור מידע ספציפי, והיא תפרסם בקרוב המלצות שיקשיחו את הקריטריונים למתן אשראי ללווים גדולים ויחייבו את הבנקאים ואת הרגולטורים בשקיפות. כדי שההמלצות יהיו מחייבות יהיה צורך בחקיקה, וספק אם זו תקרה בגלל הבחירות המתקרבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות