אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר מזנק בשווקים הבינ"ל - בנק ישראל הוריד את המטבע בשוק המקומי צילום: בלומברג

הדולר מזנק בשווקים הבינ"ל - בנק ישראל הוריד את המטבע בשוק המקומי

חשש ליציבות ממשלת בריטניה לקראת החלטה על הסכם הברקזיט: הפאונד נופל ב-0.8% ל-1.286 דולר, היורו יורד ב-0.6% ל-1.126 דולר; בשוק המקומי: בנק ישראל הודיע לחדול מרכישות מט"ח לצורך קיזו השפעת הגז הטבעי - הדולר עבר מעלייה של 0.3% לירידה של 0.2% וננעל ב ב-3.68 שקלים

12.11.2018, 15:36 | מיקי גרינפלד

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

תנועות חדות בשוק המט"ח העולמי בפתיחת שבוע המסחר במט"ח, על רקע סימני השאלה לקראת ההכרעות בבריטניה ובאיטליה. היורו נחלש ב-0.6% ל-1.126 דולר, הפאונד נופל ב-0.8% ונסחר ב-1.286 דולר.

גם בשוק המקומי נרשמה טלטלה היום: הדולר שפתח את שבוע המסחר בעלייה של 0.3% עבר לירידה של 0.2% - ושערו היציג נקבע על 3.68 שקלים - לאחר שבנק ישראל הודיע על הפסקת תוכנית רכישות המט"ח שנועדה לקזז את השפעת הגז הטבעי על שער החליפין. היורו איבד 0.8% ושערו היציג נקבע על 4.14 שקלים.

הסיבה להחלטת הבנק היא שקרן העושר של ישראל - שתנהל את התמלוגים שתקבל ישראל מהפקת הגז הטבעי - מתוכננת לקום ב-2019, ועל פי ההערכות העדכניות צפויה להתחיל להשקיע כספים בחו"ל בשנת 2020. לאור זאת, הוועדה המוניטרית החליטה לסיים החל מ-2019 את התכנית, ולא לרכוש מט"ח בסכום שנקבע מראש. 

קראו עוד בכלכליסט

בבריטניה גוברת המתיחות לקראת ההכרעה על הסכם הברקזיט, ובשעה שסימני השאלה לגבי יכולתה של ראשת הממשלה תרזה מיי להעביר את ההסכם גוברים.

במקביל, באיחוד האירופי ממתינים להודעה של איטליה על תקציב מתוקן - לאחר שהנציבות הודיעה לממשלת איטליה כי הגירעון שקבעה בטויטת התקציב שלה אינו עומד בדרישות האיחוד, היא נדרשה להעביר לה עד מחר תקציב מעודכן.

"הדולר אינדקס גילה חוזקה לאחר בחירות אמצע הכהונה. במבט קדימה, התנועות ייקבעו על ידי ההתפתחויות סביב שאלת התקציב האיטלקי והפוליטיקה סביב הברקזיט", אמר הבוקר סים מו סיונג (Sim Moh Siong), אסטרטג מט"ח בבנק של סינגפור (Bank of Singapore – הדברים מובאים בשמו ב-CNBC).

פחות מחמישה חודשים לפני הפרידה בפועל של בריטניה מאירופה, ב-29 במרץ 2019, המו"מ עדיין תקוע סביב שאלת הגבול בין צפון אירלנד שבשליטה בריטית לבין אירלנד העצמאית החברה באיחוד.

הסאנדיי טיימס דיווח שארבעה חברים בממשלתה של תרזה מיי התומכים בהישארות באיחוד, מתקרבים להחלטה על התפטרות, במחאה על עמדתה נגד משאל עם חדש על ההסכם הסופי - צעד שרק יגביר את אי הוודאות סביב יכולתה של מיי להגיע להסכם ברקזיט כולל. האינדיפנדט מדווח שמיי נאלצה לבטל היום פגישת חירום של הקבינט בעניין הברקזיט, לנוכח ההתנגדות למהלכיה בתוך הממשלה

"בסופו של דבר, האיחוד ומייל יגיעו לעסקה. שני הצדדים רוצים להגיע לעסקה והסיכון היחיד נוגע לשאלה האם מיי תהיה עדיין ראשת הממשלה. אני מעריך שהשטרלינג תישאר תנודעתית בטווחי תנועה רחבים" אמר בעניין זה מו סיונג.

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי , צילום: רויטרס ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי | צילום: רויטרס ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לתגובה 1 ,הדולר אינדקס היה אתמול ,בשער של 97.6 ...
לתגובה 1,הדולר אינדקס היה אתמול ,בשער של 97.6... שזה שער גבוה של 20 חודשים. לעומת הדולר שקל..... שהוא בשער מאוד מאוד נמוך... כלומר הדולר אינדקס המשיך לעלות והשקל נשאר במקום... בשערים נמוכים....למרות שהדולר אינדקס עלה מאוד מאוד חזק...בחודשים האחרונים.
לתגובה 1  |  13.11.18
לכל התגובות