אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי קארד: הרווח הנקי עלה ב-10%, זינוק של 44% בהפסדי אשראי

לאומי קארד: הרווח הנקי עלה ב-10%, זינוק של 44% בהפסדי אשראי

לקראת הפרידה מבנק לאומי, הריבית הממוצעת של חברת האשראי ממשיכה במגמת העלייה, אם כי לטענת החברה לא מדובר בייקור ריבית לצרכנים אלא בשינוי תמהיל לאשראי יותר מסוכן; הרווח הנקי הסתכם ב-54 מיליון שקל, ההכנסות עלו ב-13% ל-355 מיליון שקל

12.11.2018, 12:46 | רחלי בינדמן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

לאומי קארד סיימה את הרבעון השלישי של 2018 עם רווח נקי של 54 מיליון שקל, עלייה של 10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לאומי קארד היא חברת האשראי הראשונה שצפויה להיפרד מהבנק שמחזיק בשליטה בה - לאומי (בהתאם להמלצות ועדת שטרום). ההכנסות צמחו ב-13% ל-355 מיליון שקל. כך על פי התוצאות הכספיות שפירסמה היום (ב') החברה. 

קראו עוד בכלכליסט


יתרת תיק האשראי הצרכני ללקוחות פרטיים עמדה נכון לסוף הרבעון על 5.4 מיליארד שקל ולמעשה לא השתנתה מאז תחילת 2017, תולדה של אובדן מועדון שופרסל. עם זאת, בנטרול השפעת סיום הסכם מועדון שופרסל, גדלה יתרת תיק האשראי הצרכני ב-17%.

                    

מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, צילום: בני גמזו לטובה מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו | צילום: בני גמזו לטובה מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, צילום: בני גמזו לטובה


            

אלא שבזמן שתיק האשראי לא צמח, הריבית דווקא עלתה והיא כבר עומדת על 7% לעומת 6.9% ברבעון הקודם. ממוצע הריבית, לא כולל ההלוואות לרכבים, עמדה נכון לסוף הרבעון על 8.7%. הריבית הממוצעת של לאומי קארד נותרה הנמוכה בקרב חברות כרטיסי האשראי, בגלל הטייה לאשראי לרכבים שנחשב בטוח יותר.

בחברה מסבירים את העלייה העקבית בריבית ברבעונים האחרונים בשינוי יזום בתמהיל התיק, המתבטא בעלייה באשראי הצרכני לצד צמצום תיק ההלוואות לרכישת רכבים יד ראשונה.

החוק להגברת התחרות בבנקים חייב את בנק לאומי למכור את לאומי קארד, ולאחרונה נחתם הסכם למכירתה לקרן ההשקעות ורבורג פינקוס.

אחד החששות הגדולים מיישום החוק הוא עליית ריבית. עם זאת, כאמור, בלאומי קארד הריבית הממוצעת ללקוח ביחס לאשראי באותה רמת סיכון, לא עלתה בשלב זה. במקביל לשינוי בתמהיל ניתן לראות גם זינוק של 44% בהפרשה להפסדי אשראי שהסתכמה בסוף הרבעון ב-26 מיליון שקל.

מעניין לראות כי תיק האשראי לעסקים של לאומי קארד רשם זינוק חד של 88% מתחילת השנה ל-212 מיליון שקל. אמנם עדיין מדובר בסכום זניח בהשוואה לתיק האשראי הצרכני, אך בלאומי קארד שמו למטרה לגדול באשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

מנכ״ל לאומי קארד, רון פאינרו, מסר: "תוצאות הרבעון השלישי מעידות על המשך הצמיחה של החברה בהתאם לאסטרטגיה ארוכת הטווח שלנו. בחודש האחרון הובלנו בהצלחה הנפקת אג"ח ראשונה בשוק הישראלי וזהו צעד חשוב לקראת עצמאות מימונית במסגרת רפורמת שטרום.

"בנוסף, המשכנו להרחיב את פעילות מועדון קבוצת פוקס ואת מועדון קרנות השוטרים שמאגד עשרות אלפי אנשי ביטחון באופן שיאפשר לנו להגדיל את בסיס הלקוחות שלנו בצורה משמעותית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות