אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממש כמו הכדורגל הגרמני, המניה של בורוסיה דורטמונד היא השקעה יעילה ומאוזנת

ממש כמו הכדורגל הגרמני, המניה של בורוסיה דורטמונד היא השקעה יעילה ומאוזנת

בחודשיים האחרונים רשמה המניה של מועדון הכדורגל הגרמני תשואה פנומנלית של 50% שהביאה אותו לשווי של 910 מיליון יורו. דורטמונד מציגה צמיחה מתמשכת בהכנסות, וערך השחקנים בסגל שלה עדיין לא בא לידי ביטוי במאזנים

13.11.2018, 08:12 | עידו שגיא

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

כנער מתבגר חובב כדורגל גרמניה אף פעם לא היתה אופציה. עבורי אולי זה המשחק האפור - משעממים אך יעילים, כאלה שכיף לשנוא. לא הכנסתי לתמונה אז שיקולי השקעה, אך השנים חלפו, ובורוסיה דורטמונד (Borussia Dortmund) התבססה בצמרת הכדורגל הגרמני ואף האירופי, ומתברר שהקבוצה האטרקטיבית בגרמניה יכולה אפילו להיות השקעה מעניינת.

קראו עוד בכלכליסט

אין כמעט קבוצות כדורגל סחירות בבורסות, ודאי לא כאלה שניתן להשיג עליהן מידע מפורט. רוב המשקיעים תופסים כדורגל כתחום ששורף כסף ולא מייצר ערך. קבוצות מובילות בליגות הבכירות נרכשות על ידי עשירי העולם, בדרך כלל לא למטרות רווח. תופעה זו מייצרת היפר־אינפלציה בשכרם של שחקני הכדורגל ומגדילה את הפערים בין הקבוצות המובילות לשאר.

על רקע זה בולטות הקבוצות הגרמניות. הן מתנהלות באחריות פיננסית, והקשר בין הקבוצות לקהל חשוב בהרבה מכיסים עמוקים של הבעלים. לכך תורם חוק מבנה הבעלות על הקבוצות בגרמניה, הקובע שהמועדון והאוהדים הם בעלי הקבוצות, ואף גורם לא יכול להחזיק יותר מ־49.9% מזכויות ההצבעה. מבנה הבעלות שומר על הצביון המיוחד ועל הקשר עם האוהדים, וגם מבטיח מחירי כרטיסים נמוכים מהותית מאלה שבשאר הליגות הבכירות.

דורטמונד מונה כ־600 אלף תושבים, בערך שליש מכמות התושבים במינכן, לא הרבה יותר מתל אביב. היא ידועה כעיר אפורה שבה הכדורגל הוא סם החיים. לא ניתן לסייר בעיר בלי לראות את הלוגו של הקבוצה על מכוניות, שלטי חוצות וסביר שעל לא מעט מהחולצות של עוברי האורח ברחוב.

מדד נוסף לעוצמה של BVB בעיר עולה מהתפוסה במגרש. במפתיע, לדורטמונד יש האצטדיון המאוכלס באירופה, כ־80 אלף צופים במשחק. בהתחשב במספר התושבים בעיר, העובדה שהאצטדיון בתפוסה מלאה במשך שנים היא מעוררת כבוד.

חוזי החסות הישנים יחודשו בקרוב וההכנסות של דורטמונד יקפצו

לדורטמונד מאזן חזק וחוב נמוך מהותית ביחס לקבוצות מובילות. הקבוצה מציגה רווח נקי בשורה התחתונה באופן עקבי מאז 2011. האחריות הניהולית מובילה לצמיחה מתמשכת בהכנסותיה, והקבוצה יכולה להרשות לעצמה לחלק דיבידנד למשקיעים. דורטמונד מחלקת דיבידנד מ־2012, בדרך כלל של כ־0.06 יורו למניה. תשואת הדיבידנד שזה משקף משתנה ביחס לשווי המניה, ולפני העלייה החדה בה מדובר בתשואה של 2%-1% בשנה.

דורטמונד היא הקבוצה השנייה הכי טובה בגרמניה, אחרי באיירן מינכן, בעשור האחרון. בניגוד למתחרה, היא לא רוכשת כרטיסי שחקנים יקרי ערך אלא ידועה כחממה לכישרונות צעירים. הרקורד שלה מאפשר לה להמשיך למשוך שחקנים צעירים מוכשרים מהעולם כולו ולדאוג להמשך התקבולים הגבוהים ממכירתם. ברמת המחירים של שחקני כדורגל היום, סביר שבסגל של דורטמונד יש ערך רב שטרם בא לידי ביטוי במאזניה, אם כי ייתכן שכבר מתחיל לבוא לידי ביטוי בשווי המניה (BVB.DE).

זכויות השידור של הקבוצה מצויות בעלייה מתמשכת בשנים האחרונות, במקביל לפופולריות הגוברת של המשחק ברחבי העולם. אלה מתחלקות לזכויות שידור מקומיות ולזכויות במפעלים האירופיים. בדו"חות הכספיים של דורטמונד זהו הסעיף המשמעותי ביותר על פני השנים. אם תגיע עלייה משמעותית נוספת, היא תתאפשר ככל הנראה בזכות אפשרויות טכנולוגיות חדשות, שישדרגו באופן מהותי את הדרך שבה אנו צופים באירועי ספורט.

בגזרת הפרסום, מדובר בדרך כלל בחוזים ארוכי טווח עם נותני חסות. לדורטמונד המספר הגדול ביותר של ספונסרים ותוכניות שותפים באירופה. הכנסותיה בתחום זה לא קרובות לאלה של מנצ'סטר יונייטד, שנחשבת למותג הספורט המוביל בעולם. הספונסרים הראשיים של דורטמונד, בהם פומה ו־Evonik, ניצלו משבר כלכלי בקבוצה, חתמו על חוזים ארוכי טווח בהיקפים מגוחכים ביחס למקובל כיום, ואף רכשו אחוזים מהבעלות. כשיחודשו החוזים בשנים הקרובות, ניתן יהיה לצפות לזינוק בהכנסות.

מועדון הכדורגל לא מסכן את היציבות הפיננסית שלו ברכישות עתק

את העונה הנוכחית פתחה הקבוצה עם חששות רבים, לאחר עונה חלשה. מאמן חדש מונה, לוסיאן פאברה, אך האוהדים מתגעגעים ליורגן קלופ הכריזמטי. סגל הקבוצה נטול שחקנים עם ניסיון ורזומה של הצלחות, למעט הסמל והקפטן מרקו רויס והרכש הבלגי אקסטל ויסטל. זאת בניגוד לסגל הנוצץ של באיירן.

בינתיים הפתיחה חלומית. אך יכול היה להיות לגמרי אחרת. פתיחת העונה הפגישה במסגרת הגביע את דורטמונד עם קבוצה מתחתית הליגה השנייה. דורטמונד היתה קרובה להדחה, אך שער שוויון בתוספת הזמן ושער ניצחון בשניות האחרונות של ההארכה הצילו אותה מהדחה מביכה ומגלישה למומנטום שלילי.

כיום הקבוצה משחקת את הכדורגל האטרקטיבי בגרמניה, תוך שילוב מחליפים צעירים. החלומות על תארים העונה, כמו גם עלייה מהותית בערך של חלק משחקניה, שלחו את המניה לתשואה פנומנלית של 50% בחודשיים האחרונים, ולשווי של כ־910 מיליון יורו. לפני כחודשיים דורטמונד נסחרה בשווי נמוך מאוד, ודאי לעומת קבוצה כמו יונייטד (3.7 מיליארד דולר), וגם ביחס לשווי המיוחס לקבוצות מובילות אחרות. הבעלות על ארסנל עברה באחרונה ידיים לפי שווי של 2.3 מיליארד דולר.

להבדיל מהקבוצות המובילות, דורטמונד לא מסכנת את יציבותה הפיננסית ברכישות בסכומי עתק, אלא משתדלת להיות בצד המוכר. חרף ההתרשמות מאיכות הניהול של המועדון ומצמיחתו המתמשכת, המשקיעים צריכים לזכור שדורטמונד אמנם במקום הראשון כרגע, אך עדיין לא לקחה אליפות העונה.

הכותב הוא אנליסט בבית ההשקעות פסגות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות