אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברוקלנד מודיעה על מגעים עם מחזיקי האג"ח - בדרך להסדר חוב

ברוקלנד מודיעה על מגעים עם מחזיקי האג"ח - בדרך להסדר חוב

החברה הודיעה כי הדירקטוריון הגיע למסקנה שקיימת "אי בהירות באשר ליכולתה לעמוד בהתחייבויותיה השוטפות"; חזתה שתמסור 133 דירות במחצית השניה של 2018 – בפועל מסרה רק אחת

12.11.2018, 21:57 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

חברת הנדל"ן ברוקלנד הודיעה הערב (ב') כי היא תפתח במגעים עם מחזיקי אגרות החוב שלה במטרה לבצע ארגון מחדש של מצבת ההתחייבויות. החברה קיימה ישיבת דירקטוריון החל משעות הצהריים ודווח כי לאחר שדירקטוריון שמע את סקירת הנהלת החברה ביחס למצב התזרימי של החברה והיתכנות עמידתה בתחזיותיה, הוא הגיע למסקנה כי קיימת "אי בהירות באשר ליכולתה של החברה לעמוד בהתחייבויותיה השוטפות ובכלל זה קיימת אי בהירות באשר ליכולתה של החברה לעמוד בתשלומים למחזיקי אגרות החוב של החברה החל מחודש דצמבר 2019".

קראו עוד בכלכליסט

בכך הופכת ברוקלנד לראשונה מבין חברות האג"ח האמריקאיות שנסחרות בישראל שמגיעה להסדר חוב, וזאת עוד לפני גל תשלומי הקרן המשמעותיים שצפויים לפקוד את החברות האחרות במהלך 2019. בניגוד לקריסת אורבנקורפ ב-2016, שהיא חברה קנדית, כאן מדובר בחברה שהתאגדה לפי המודל הנפוץ בקרב החברות מארה"ב שבאו לגייס בישראל אג"ח בעשרות מיליארדי שקלים בשנים האחרונות. זהו מודל ההתאגדות הרווח באיי הבתולה הבריטיים (BVI) וזה צפוי להיות מבחנו הראשון תחת מתווה הסדר החוב.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

החברה מסרה כי "לא תוכל להמשיך בביצוע תשלומים בגין קרן וריבית של חובותיה לנושיה הפיננסים על פי לוחות הסילוקין הנוכחיים", אך עם זאת ציינה שתשלם ריביות שוטפות לבנקים שמממנים את הפרויקטים שלה, וכי למרות עצירת התשלומים, בכוונתה לשלם את תשלום הריבית הקרוב למחזיקי אג"ח מסדרה ב', בסכום של 1.5 מיליון דולר. תשלום זה אמור להתבצע מכספים שמצויים באחת משתי החברות הבנות, שבהן הזכויות משועבדות במלואן למחזיקי האג"ח של אותה סדרה.

מגמת ההאטה במסירת הדירות נמשכת

בברוקלנד הסבירו כי מאז פרסום הדו"חות למחצית הראשונה של השנה, המשיכו ביתר שאת "המגמות של האטה במסירת דירות, עיכוב ועצירה של בנייה בפרויקטים כתוצאה מעיכוב בתשלומים לספקים ונותני שירותים".

כך למשל, ציינו שם כי ברוקלנד הניחה בעבר, בתזרים המזומנים החזוי שפורסם בדו"חות יוני 2018, כי במשך הרבעונים השלישי והרביעי של שנת 2018 היא תוכל למסור כ-133 דירות אולם בפועל, מציינים בחברה, "עד למועד פרסום דו"ח מיידי זה, נמסרה דירה אחת בלבד". בנוסף, הנהלת החברה דיווחה על עלייה משמעותית ביתרות החוב לספקים וקבלנים לעומת תזרים המזומנים החזוי שפורסם בדו"חות יוני 2018, אשר הביאה לירידה הדרגתית בתפוקה באתרי הבנייה.

יתרת המזומנים של ברוקלנד למועד פרסום ההודעה על כוונתה לצאת להסדר חוב, עומדת על כ-4.6 מיליון דולר, מתוכם סך של כ-4.15 מיליון דולר מוחזקים תחת חברת אג"ח 2 (שהכספים בה משוייכים למחזיקי סדרת אג"ח ב') והיתרה בפרויקטים השונים של החברה.

זמן לא רב לפני הודעת החברה על הליכתה למתווה של מגעים להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח, הודיעה לה המבקר, משה כהן, על התפטרותו מתפקידו. לפי הדיווח לבורסה מסר כהן כי טרם קיבל לידיו "את מרבית החומרים הדרושים לביצוע הביקורות על פי תכנית עבודת הביקורת הפנימית שאושרה בחודש מרץ 2018, ולאור האמור אין באפשרותו לבצע את תפקידו"

התפטרותו של כהן מגיעה, סמוך לסיום התכנסות הדירקטוריון, משעות אחר הצהריים היום ועד הערב בכדי לדון במצבה. במהלך היום הודיע הנאמן לשתי סדרות האג"ח של ברוקלנד כי יכנס אסיפת מחזיקי אג"ח ביום רביעי הקרוב.

יצוין כי חוקיות הצעד של תשלום הריבית למחזיקי אג"ח ב', מתלווה לתשלום ריבית בסך של 700 אלף שקל למחזיקי אג"ח א', בתחילת חודש נובמבר, ועלולה להעלות סוגיות משפטיות של העדפת נושים אסורה לכאורה. נושא שצפוי להתגלגל לפתחם של מחזיקי האג"ח כבר ברביעי הקרוב באסיפתם המתוכננת.

ברוקלנד גייסה 262 מיליון שקל בשתי סדרות אג"ח, ושמהם נותרו לפירעון תשלומי קרן בהיקף מצטבר של כ-150 מיליון שקל. החברה מקימה פרויקטים למגורים בברוקלין ולפי ההערכות היא נכנסה לתסבוכת פיננסית שטרם נפתרה.

ברוקלנד נחשבה במשך השנים לחברה קטנה ופחות יציבה יחסית, ולכן גייסה בריביות גבוהות יחסית: הסדרה הראשונה בריבית של 6.4% והשנייה בריבית של 8.85%. המסחר באגרות החוב הופסק היום בבוקר, לנוכח כוונת החברה לדווח דיווח מהותי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות