אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוח חזק למזרחי טפחות, אבל הבנק ממשיך להקפיא דיבידנדים צילום: עמית שעל

דוח חזק למזרחי טפחות, אבל הבנק ממשיך להקפיא דיבידנדים

הבנק, שברבעון הקודם קיבל דרישת קנס גבוהה מאד מרשויות המס בארה"ב, הציג דוחות חזקים ורשם רווח נקי של 454 מיליון שקל; מזרחי טפחות ממשיך להקפיא חלוקת דיבידנדים בשל חשש כי בסופו של דבר התשלום לרשויות בארה"ב יהיה גבוה מהערכת היועצים המשפטיים

13.11.2018, 09:22 | רחלי בינדמן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט


אחרי ההפרשה הגבוהה שביצע בנק מזרחי בגין החקירה של רשויות המס האמריקאיות ברבעון הקודם, דוחות הרבעון השלישי נראים כבר הרבה הרבה יותר טוב.

קראו עוד בכלכליסט


הרווח הנקי של הבנק ברבעון הסתכם ב-454 מיליון שקל, זינוק של 74% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. למעשה, ברבעון המקביל נכללו הוצאות שכר חריגות של 104 מיליון שקל במונחי רווח נקי בגין הסכם שכר חדש לעובדי הבנק, כך שבפועל העלייה ברווח עומדת על 24% בנטרול ההסכם.

סניף בנק מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל סניף בנק מזרחי טפחות | צילום: עמית שעל סניף בנק מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל

       

התשואה על ההון ברבעון השלישי הסתכמה ב-13.4%. למרות התוצאות החזקות הבנק ממשיך בהחלטתו מהרבעון הקודם להקפיא חלוקת דיבידנדים, על רקע חוסר הוודאות סביב תוצאות חקירת המס האמריקאית. 

הבנק קיבל בסמוך לפני פרסום תוצאות המחצית דרישת תשלום מרשויות המס האמריקאיות בהיקף של 342 מיליון דולר, ודחה אותה בטענה שהיא גבוהה מדי. בסופו של דבר הבנק החליט להפריש בדוחות 425 מיליון שקל, שמצטרפים להפרשות קודמות שביצע ברבעונים קודמים. עם זאת, כל ההפרשות ביחד מסתכמות ב-162 מיליון דולר ורחוקות מגובה הקנס הנדרש.

בבנק מבהירים כי יתכן שבעתיד יתברר שסכום ההפסד שיתממש יהיה גבוה משמעותית מסכום ההפרשה שנזקפה עד כה. בעיקר בשל רכיב הקנס האפשרי שישיתו רשויות המס על הבנק, רכיב שליועצים המשפטיים קשה לחזות, כנראה בגלל אפשרות החמרה בענישה מצד האמריקאים.

הבנק עידכן את סטטוס החקירה לפיו במהלך חודש אוקטובר השלים הבנק מסירת נתונים ופרטי מידע שהתבקשו בעבר על ידי משרד המשפטים האמריקאי ובכללם נתונים אודות חשבונות הנחזים להיות אמריקאים. בנוסף, פועל הבנק להמצאת פרטי מידע ומסמכים נוספים כפי שהתבקשו במסגרת ניהול המשא ומתן עם האמריקאים.

הכנסות המימון של הבנק ברבעון השלישי עלו ב-25.1% ל-1.3 מיליארד שקל והאשראי לציבור עלה ב-6.3% ל-190 מיליארד שקל. יחס הלימות ההון של הבנק עומד על 10.11% ואילו יחס היעילות ברבעון השלישי עמד על 54.5%.

הבנק ממשיך בתוכנית האסטרטגית שלו שלא לגדול בתחום המשכנתאות אלא למקד את הצמיחה בבנקאות העסקית, תוך שהבנק ממשיך למכור נתח בתיקי משכנתאות קיימים לגופים המוסדיים. זאת כדי לשחרר לו הון להעמדת משכנתאות חדשות במטרה לשמר את כוחו התחרותי בשוק.

תיק האשראי העסקי צמח ברבעון ב-12% ובלטו במיוחד האשראי לעסקים קטנים וזעירים עם עליה של 14.4% ואשראי לעסקים גדולים שעלה ב-11.3%. הכנסות המימון מהפעילות העסקית עלו גם הם בהתאמה עם צמיחה של 13% בהכנסות אלו באשראי לעסקים קטנים וזעירים ו-17.3% בעסקים בינוניים, וכמעט 23% באשראי לעסקים גדולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות