אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי מבקש למנות שבעה סגני ראש עיר בשכר צילום: עמית שעל, יובל חן

בלעדי לכלכליסט

חולדאי מבקש למנות שבעה סגני ראש עיר בשכר

כך עולה מדיון בוועדת הפנים. האוצר דורש שהפנייה תועלה לאישורה של ועדת השרים לחקיקה. ח"כ מועלם עיכבה בדיון תוספת סגן ראש עיר ערבי בערים מעורבות

13.11.2018, 15:07 | צבי זרחיה

עיריית תל אביב מבקשת למנות עוד סגן ראש עיר בשכר לרון חולדאי כך שמספר הסגנים בשכר יעמוד על שבעה. העירייה פנתה באחרונה אל ועדת הפנים של הכנסת על מנת שתפעל לשינוי חקיקה בהתאם.

העלות לרשות מקומית של סגן ראש עיר גדולה היא כמיליון שקל בשנה, או 5 מיליון שקל בקדנציה של 5 שנים.

בקדנציה היוצאת כיהנו בעיריית תל אביב חמישה סגני ראשי עיר בשכר. לפי חוק שהתקבל בעבר היא יכולה להעסיק שישה סגנים בשכר לראש העיר. כאמור כעת היא מבקשת להגדיל המספר ל-7 סגנים בשכר.

ח"כ יואב קיש (ליכוד) יו"ר ועדת הפנים וח"כ דוד ביטן (ליכוד) הודיעו על פנייתה של עיריית תל אביב בדיון שהתקיים ביום ראשון בוועדת הפנים, שאישרה תוספת סגן ראש עיר בערים מעורבות, בעלות אוכלוסייה יהודית וערבית: לוד, רמלה, נצרת עלית, מעלות תרשיחא, ועכו.

ראש עיריית ת"א רון חולדאי. רוצה עוד סגן בתשלום בעלות של 5 מיליון שקל לקדנציה, צילום: אמיר ריינר ראש עיריית ת"א רון חולדאי. רוצה עוד סגן בתשלום בעלות של 5 מיליון שקל לקדנציה | צילום: אמיר ריינר ראש עיריית ת"א רון חולדאי. רוצה עוד סגן בתשלום בעלות של 5 מיליון שקל לקדנציה, צילום: אמיר ריינר

קיש אמר כי ראש המטה של חולדאי פנה אליו ואמר שהעירייה נפגעה בעת שהוסיפו סגני ראש עיר לערים בנות רבע מיליון איש, ושאל אם ניתן להוסיף סגן ראש עיר לעיריית תל אביב. ביטן הביע תמיכה בהצעה.

רכז פנים באגף התקציבים באוצר איתי טמקין אמר כי ההצעה להוספת סגן ראש עיר בתל אביב לא כלולה בהצעת החוק למינוי סגני ראש עיר בערים מעורבות. טמקין הדגיש כי ההצעה הזו לא נדונה על ידי ועדת השרים לחקיקה שהביעה תמיכה בהצעת החוק לתוספת סגן ראש עיר בערים מעורבות.

ברקע חשיפת כלכליסט כי מינוי סגן ראש עיר נוסף עלול להיות פתח לאפליה, טמקין הבהיר שהאוצר מבקש שוועדת השרים לחקיקה תדון מחדש בשבוע הבא בהצעות שהועלו בוועדה, למשל שהעסקת סגן ראש עיר ערבי חדש יכולה להיות בלא שכר, כאשר את השכר יקבל סגן ראש עיר יהודי. כמו כן, תבע טמקין שמינוי סגן ראש עיר נוסף בשכר יהיה רק בעיר שאינה גרעונית.

טמקין הבהיר שעל ועדת השרים לחקיקה גם לדון בהצעה החדשה לתוספת סגן ראש עיר בתל אביב. "זה חוק שסתם נועד להוסיף עוד סגן ראש עיר לתל אביב", הוסיף טמקין.

קיש התעצבן ואמר כי "אני לא עובד של ועדת שרים ושל הממשלה. זו כנסת והיא ריבונית. והיא תעשה מה שהיא חושבת".

ח"כ מועלם עיכבה את מינוי הסגנים בערים מעורבות: "אין הצדקה לתת את זה לערבים"

הקידום של החוק למינוי סגן שר בחמש הרשויות המעורבות מעוכב בעקבות דרישתה של ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי). היא התנגדה עקרונית למינויים המוצעים כי אלה לא קיימים בערים בהן יש מיעוט דתי או חרדי. לפיכך לדעתה אין הצדקה לתת את זה לערבים. עמדתה של מועלם להקפיא את החוק התקבלה בישיבת ראשי הקואליציה.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה כי "במועצת עיריית תל אביב-יפו מכהנים שישה סגנים, בהתאם למספר התושבים. העירייה ביקשה מהכנסת הבהרה לחוק שתוקן בשנת 2011 ועל פיו ניתן סגן נוסף, מעבר למה שמותר ע"פ מספר תושבים, לרשויות גדולות מעל 250 אלף תושבים. ההבהרה נדרשה לצורך תיקון עיוות שנוצר לאור חוות דעת של משרד הפנים בה הוחרגה רק תל אביב-יפו.

במכון הישראלי לדמוקרטיה אומרים כי הם אמנם מברכים על החוק החדש, ואף ממליצים להרחיבו לערים חיפה ותל-אביב, על ידי הוספת התנאי כי בעיר שבה מתגוררים מספרית למעלה מ-20,000 תושבים לא יהודים, תתאפשר גם הוספת סגן ראש מאוכלוסיית המיעוט בנוסף לערים שבהן שיעור המיעוטים עולה על 20%.

עם זאת, עו"ד עודד רון, חוקר במכון שאף נכח בדיון אמר כי: "הוספת עוד סגן ראש עיר בתל-אביב שאינו ערבי, חוטאת למטרת החוק. ניתן לדון בשאלת הצורך להוסיף סגן ראש עיר נוסף לתל-אביב בנפרד, אך אסור לכרוך את הסוגייה החשובה של הגדלת הייצוג לאוכלוסייה הערבית בערים מעורבות בסוגיה ספציפית של עיר ספציפית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות