אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמאס: סוכם על הפסקת אש; ראשי מערכת הביטחון תמכו, הקבינט הסכים צילום: אם סי טי

חמאס: סוכם על הפסקת אש; ראשי מערכת הביטחון תמכו, הקבינט הסכים

הרמטכ"ל ויתר ראשי מערכת הביטחון תמכו בבקשת המצרים לנצור את האש ולתת עוד סיכוי לתהליך ההסדרה. הקבינט לא הצביע, כמה מהשרים הביעו התנגדות אך סוכם רק כי "צה"ל יפעל ככל שיידרש". בכיר ישראלי: "פצצת מרגמה אחת יכולה לשנות את כל התמונה". בנט וליברמן מכחישים שתמכו

13.11.2018, 19:08 | ynet
בדרך להפסקת אש: הערב (יום ג') נראה כי מאמצי התיווך הבינלאומיים של מצרים ושליח האו"ם הניבו סיכום על הפסקת התקיפות. בישיבת הקבינט שנמשכה כשבע שעות הסכימו רוב השרים - בלי שהתקיימה הצבעה - על עמדת ראשי מערכת הביטחון, ולפיה יש לתת סיכוי למאמצי ההסדרה המצרים.  

קראו עוד בכלכליסט

כל ראשי מערכת הביטחון - הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, ראש המוסד, וראש המל"ל - תמכו בעמדה שלפיה בעת הזו ניתן לעצור את המתקפה הישראלית נגד מטרות טרור ברצועת עזה ולא להחריף אותה.

בכירים בקבינט אומרים, כי הכל תלוי כעת בהתפתחויות בשטח והאם חמאס והג'יאהד האיסלאמי ינצרו אש. חמאס חטף מכה קשה, הם טענו, וישראל הייתה צריכה להחליט אם לעצור עכשיו, או להמשיך עד הסוף: "אם היינו מחריפים את התקיפות, היינו מקבלים ירי על תל אביב ואז שואלים את עצמנו למה לא עצרנו".

גורם ישראלי בכיר אף אמר: "חמאס התחילו את הסבב בגלל שבעה הרוגים (בהיתקלות במבצע הישראלי החשאי שהשתבש - א"א) וסיימו את הסבב עם 21 הרוגים". עם זאת, לפי הדיווחים הרשמיים בעזה בסך הכול נהרגו 14 פלסטינים. 

פגיעה של רקטות באשקלון, צילום: רויטרס פגיעה של רקטות באשקלון | צילום: רויטרס פגיעה של רקטות באשקלון, צילום: רויטרס

לדברי גורמים בכירים, לבסוף לא נרשמה התנגדות נחרצת מצד שרים לעמדת מערכת הביטחון. ואולם בסבב התגובות של השרים לעמדת ראשי מערכת הביטחון, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן הציגו עמדה אחרת - עם הבדלי ניואנסים - שלפיה יש לנקוט בצעדים אחרים וחריפים, ולא להפסיק לתקוף. אליהם הצטרפו השרים איילת שקד וזאב אלקין. שבעת השרים האחרים לא צידדו בהם. בסופו של דבר לא התקיימה הצבעה, אך למעשה עמדת מערכת הביטחון התקבלה.

זמן קצר לאחר מכן נמסר מטעם שר הביטחון כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן 'פייק ניוז'. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". גם מטעם בנט נמסר כי "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות נגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תוכניתו לגבי עזה".

עם זאת, קרב הגרסאות נמשך כשלפי אחד השרים, עמדת בנט וליברמן לא נגעה להצעה הנקודתית היום להיענות להצעה המצרית, ולכך לא היה אף שר שהתנגד. 

  
ירי רקטות מעזה, צילום: אי אף איי ירי רקטות מעזה | צילום: אי אף איי ירי רקטות מעזה, צילום: אי אף איי

בתום ישיבת הקבינט - שנמשכה כשבע שעות - פורסמה הודעה ולפיה הקבינט "הנחה את צה"ל להמשיך בפעולות ככל שיידרש". במקביל, ברשת "אל-ג'זירה" דווח כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי. בכיר ישראלי אמר כי "המצב מאוד נזיל ורגיש. אפשר לומר שזה 50:50 אם נלך להסלמה או לרגיעה. פצצת מרגמה אחת יכולה לשנות את כל התמונה". גורם מדיני אמר כי "ישראל שומרת לעצמה את חופש הפעולה. הגיעו בקשות של החמאס להפסקת אש מארבעה מתווכים שונים. ישראל השיבה שהצעדים בשטח הם שייקבעו".

גם בצד של חמאס דיברו על רגיעה. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר אחר הצהריים כי "אם ישראל תעצור את תוקפנותה - אפשר יהיה לחזור להבנות הפסקת האש". בהמשך, הזרועות הצבאיות בעזה הודיעו רשמית כי הושגה רשמית הפסקת אש והן יהיו מחוייבות לכך "כל עוד ישראל תהיה מחויבת לכך".

   

ירי רקטות על אשקלון, צילום: אם סי טי ירי רקטות על אשקלון | צילום: אם סי טי ירי רקטות על אשקלון, צילום: אם סי טי

הנייה, שאמר את הדברים במקביל להודעת הקבינט, הוסיף: "ההתנגדות הגנה על עמה ועל עצמם מפני התוקפנות הישראלית. העם הפלסטיני, כרגיל, אימץ את ההתנגדות בסבלנות ובגאווה".

מאוחר יותר, החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות הודיע כי "המאמצים המצרים הצליחו להשיג הפסקת אש בין ההתנגדות לבין ישראל. ההתנגדות תעמוד בהתחייבות זו כל עוד ישראל תעמוד בה. אנו מצדיעים למאמץ הרב שנעשה על-ידי כל זרועות פלגי ההתנגדות בסבב הלחימה הזה, ובהגנה על עמנו וארצנו בגבורה ובאופן מאוחד".

מוקדם יותר דיווח עיתון ערבי כי מצרים והאו"ם הצליחו להגיע למתווה הפסקת אש. עם זאת, בצל הדיווחים הללו נשמעות אזעקות בעוטף עזה מפעם לפעם. ב-15:25 פגעה פצצת מרגמה בבית ביישוב בחוף אשקלון. לא היו נפגעים. אזעקה נשמעה גם בשדרות. כיפת ברזל הופעלה. זמן קצר לאחר מכן תקף צה"ל חוליית מחבלים שככל הנראה התכוננה לשגר רקטות לעבר ישראל. מחבל אחד נהרג. מעט אחרי 16:00 דיווחו הפלסטינים כי כלי טיס של חיל האוויר ירה טיל אזהרה לעבר בית בעזה לקראת השמדתו.

מקורות בעזה אמרו כי "אם ישראל תעצור את התוקפנות - הפלגים הפלסטיניים יתחייבו למשוואת 'שקט ייענה בשקט'. אם לא - ההתנגדות תהיה מוכנה להגן על העם הפלסטיני".

מחר אמורה משלחת מצרית להגיע לישראל כדי לדון במאמצי הרגיעה. לדיווח אין עדיין אישור בישראל. קודם לכן הבהירו גורמים בירושלים כי יתעלמו ממגעי התיווך.

ברקע הדברים, צה"ל מוסיף לרכז כוחות בעוטף עזה, ובין היתר נראו טנקים וכוחות שריון וחי"ר. גם מערך כיפת ברזל עובה לנוכח ירי מאות הרקטות ביממה האחרונה.

הבוקר תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליית משגרי רקטות בצפון הרצועה. לפי דיווח מעזה, פלסטיני אחד נהרג ואחר נפצע. בהמשך דיווחו הפלסטינים על כלי טיס שתקף חוליית שיגור נוספת מזרחית לרפיח. מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי נהרגו שישה פלסטינים.

באירוע אחר הבוקר חצו שני פלסטינים את הגבול באזור מעבר קרני הנטוש בצפון הרצועה. השניים חיבלו בגדר וברחו תוך זמן קצר חזרה לשטח רצועת עזה. מוקדם יותר דיווח דובר צה"ל כי חיל הים תקף מטרות מהכוח הימי של חמאס, וחיל האוויר תקף מבנה של חמאס ברצועה ששימש לאיסוף מודיעין ומחקר. בשל האירועים מקצר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את ביקורו בכוויית שהחל אתמול, והוא ישוב היום לרמאללה. הרשות הפלסטינית הוציאה משלוח תרופות לרצועת עזה.

חמאס מאתגר את כיפת ברזל: עשרות רקטות לאזור מצומצם

מוקדם יותר פורסם ב-ynet כי בסבב ההסלמה הנוכחי בדרום מרכזים חמאס והג'יהאד האסלאמי מאמץ עילאי וחסר תקדים לגבור על מערכת כיפת ברזל בשיטות שיגור חדשות יחסית. בין היתר נורו מטחים כבדים של עשרות רקטות על שטח קטן יחסית. כך היה בפתיחת המתקפה אתמול אחר הצהריים על מקבץ יישובים בצפון העוטף, וכך היה גם בלילה על אשקלון.

בשורה התחתונה, שיעור ההצלחה הגבוה של כיפת ברזל נשמר גם בסבב הנוכחי: מתוך כ-400 שיגורים נרשמו כ-120 יירוטים של רקטות שהיו אמורות להתפוצץ בשטחים מיושבים. כ-20 רקטות פגעו במבני מגורים, חקלאות וכבישים, וגרמו למותו של בן אדם אחד ולעשרות פצועים, רובם באורח קל.

בצה"ל הבהירו גם הבוקר שההגנה של כיפת ברזל אינה הרמטית, ורק שילוב בין התראה טובה ומהירה יחסית שפיקוד העורף מספק בצופריו לבין ציות להנחיות ההתגוננות יוכל למנוע פגיעה בנפש, בנוסף ליירוטי כיפת ברזל.

מתחילת סבב הלחימה אתמול אחר הצהריים ועד לשעות הצהריים היום ירו ארגוני הטרור מהרצועה מאות רקטות לעבר יישובי עוטף עזה ומערב הנגב. חלק ניכר מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, אחרות נפלו בשטחים פתוחים וכמה מהן פגעו ישירות בבתים. פלסטיני מחברון נהרג מפגיעה ישירה של רקטה בבניין באשקלון.

מבית החולים ברזילי באשקלון נמסר כי עד כה טופלו 93 נפגעים: 44 מתוכם נפגעי חרדה, 46 נפגעי גוף במצב קל, 2 במצב בינוני ואחת במצב קשה שהועברה לטיפול בבית החולים שיבא שבתל השומר. תשעה בני אדם מאושפזים בבית החולים וחמישה מטופלים בחדר המיון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
אם רצינו הוכחה מי שולט, קיבלנו היום תשובה לגבי החמאס
השליטה על מדינת ישראל מצויה היום בוודאות בידי החמאס. מחר החמאס יקבל חיזוק עם שותפות מהחיזבאלה. הליכוד ובראשו נתניהו הורסים 70 שנות בניה. עובדתית: רק הליכוד ויוצאיו - שרון ואולמרט מפנים ומורידים יהודים מבתיהם. בשום מדינה בעולם כולל מוסלמיות זה לא קרה- פינוי יהודי בשל היותו יהודי למעט ע"י הנאצים ימח שמם. לא ברור לנו, מדוע הממשלות בראשות הליכוד מפנות ומורידות ישובים, להבדיל ממפלגת העבודה שהקימה ישובים לאורך שנים, כולל ביהודה ושומרון. עכשו אנחנו מבינים מדוע גם הבדואים בדרום חוגגים בשליטתם והממשלה לא מסוגלת לעשות דבר וגם לא מעוניינת. את ה"לא מעניינים" לימד אותנו נתניהו רק לפני ימים ספורים.
היידה ביבי- הביתה  |  13.11.18
13.
פתרון כלכלי
במקום לסבסד משכורות ופנסיות שמנות של אנשי מערכת הבטחון אני מציע לשכור שירותי הכוח האווירי הרוסי שיושב ממש לא רחוק מכאן, בבסיס חמיימים. יקח להם יומיים שלושה לגמור עם החמאס. גם נצא בזול גם לא נאבד את חיילינו. אבל זה כבר להחלטת הקבינט הבא. מזה של היום אין שום תקווה. דרך אגב, מישהו פעם אמר שדין תל אביב כדין נצרים. איפה נצרים ואיפה אנחנו? נפלנו חזק עם ממשלת הליכוד. הגיע זמן להחליף דיסקט. האם לעם הזה יש כוח למהפכה? חייבים להחליט היום. מחר יכול להיות שלא יגיע.
אדוארד  |  13.11.18
12.
בחרתם ביבי קיבלתם זיבי מגיע לכם נהגי מוניות
כל פעם להצביע למושחתיהו הזה ופחדן מישהו אמיתי עם ביצים 2 היה מוציא מבצע כמו אפגניסטן מנקה את עזה מטרור הופך אותה לכלכלה מטורפת וזוהו לא יותר מלחמות אפחד לא רוצה מלחמה כולם רוצים סקס וכסף תנו , מלחמה אחת נורמלית וזהו אין טרור שום ערבי לא רוצה באמת מלחמה כולם רוצים לעבוד
כ  |  13.11.18
לכל התגובות