אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק 22% מהעובדים במפעלי העוטף הגיעו היום לעבודה צילום: חיים הורנשטיין

בלעדי לכלכליסט

רק 22% מהעובדים במפעלי העוטף הגיעו היום לעבודה

שיעור ההגעה הנמוך נרשם ב־30 מפעלים שמרוחקים עד 7 ק"מ מעזה, כך לפי התאחדות התעשיינים. ברדיוס של 7-40 ק"מ מהרצועה התייצבו 85%

13.11.2018, 21:32 | אמיתי גזית

רק 22% מהעובדים במפעלים שבעוטף עזה התייצבו היום לעבודה, כך עולה מנתונים ראשוניים שהתקבלו בהתאחדות התעשיינים לגבי מפעלים במרחק של עד 7 ק"מ מהגבול והגיעו לידי "כלכליסט". עוד עולה מהנתונים כי ברדיוס של 7-40 ק"מ מרצועת עזה התייצבו לעבודה כ־85% מהעובדים. משמונה מפעלים באזור התעשייה הדרומי של אשקלון, שאינו נכלל בהגדרה של יישובי העוטף אך נכלל בטווח הטילים, הגיעו לעבודה 60%-70% מהעובדים.

קראו עוד בכלכליסט

התאחדות התעשיינים הקימה חדר מצב בעקבות הלחימה בעזה, במטרה לקשר בין פיקוד העורף לבעלי המפעלים בדרום, וכן במטרה לאסוף נתונים שיספקו תמונת מצב עדכנית. המידע יועבר לגופים הביטחוניים, אך ישמש גם את ההתאחדות להערכת נזקים לצורך תביעות פיצויים עתידיות.

הנתונים שהתקבלו אתמול מבוססים על מידע שהספיקו להעביר 30 מפעלים בעוטף עזה, שממוקמים בטווח של עד 7 ק"מ מגבול הרצועה. אביב חצבני, מנהל מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, מסביר כי עובדים לא התייצבו לעבודה בגלל שבלילה שבין שני לשלישי פיקוד העורף הנחה שלא לפתוח מפעלים שאינם חיוניים. בשעות הבוקר המאוחרות בוטלה ההנחיה והתאפשרה פתיחה של כל המפעלים, אך בשל השעה רבים נשארו סגורים. עובדים שכן הגיעו הם כאלה שמועסקים במפעלים המוגדרים חיוניים ולכן עבדו כרגיל.

רקטות בשמי אשקלון, צילום: אם סי טי רקטות בשמי אשקלון | צילום: אם סי טי רקטות בשמי אשקלון, צילום: אם סי טי

מקור רוב ההיעדרויות באזור התעשייה דרום אשקלון הוא ההנחייה לסגור את מסגרות הלימוד, שבעקבותיה הורים נאלצו להישאר בבית. חצבני מציין כי היעדרות כה רחבה של עובדים באזור עוטף עזה חריגה, ובאירועים ביטחוניים קודמים בעבר נרשמה נוכחות גבוה של למעלה מ־80%. "בצוק איתן לא ניתנה הנחיה לסגור את המפעלים, כך שגם לעוטף עזה המשיכו להגיע עובדים. בכל המפעלים באזור יש אמצעי מיגון כי זו דרישה של פיקוד העורף, ולכן הותר להם לעבוד כרגיל".

באזורים החשופים למטחי הטילים מעזה עובדים 37 אלף איש במפעלי התעשייה הקיבוצית ובמפעלים המרוכזים ב־3 אזורי תעשייה: אזור התעשייה שדרות ואזור התעשייה ספירים - שניהם צמודים זה לזה וההבחנה בניהם היא רק מוניציפלית - ואזור התעשייה הדרומי של אשקלון בו אף נפגע אחד המפעלים בלילה שבין שני לשלישי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות