אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטה אמזון החדש: שגשוג ההייטק לא מחלחל למטה צילום: ויקימדיה

פרשנות

מטה אמזון החדש: שגשוג ההייטק לא מחלחל למטה

האתרים שבחרה אמזון למטות החדשים שלה מסמנים את אחד התחלואים העיקריים של תעשיית הטכנולוגיה העולמית: גיוס עובדים משכבה חברתית-כלכלית מצומצמת, שרובה ככולה גברים לבנים - מצב שלא ישתנה ללא רגולציה, הכוונה והשקעה ממשלתית

14.11.2018, 07:58 | הגר רבט
גם אם נדחה את תיאוריית הקונספירציה שלפיה זהות הערים שיארחו את המטה החדש של אמזון נבחרו מראש, קשה להשתחרר מהתחושה שהכתובת היתה על הקיר. אמזון יצאה לכאורה לחפש אתר להקמת מטה שיעסיק 50 אלף עובדים מומחים - אתגר משמעותי בשוק העבודה הנוכחי בארה"ב, שמתאפיין בשיעור אבטלה מהנמוכים בתולדותיו. לא במקרה הקושי לגייס מספר גדול כל כך של עובדים מיומנים הועלה כסיבה אפשרית להחלטת החברה לפצל את המטה החדש לשניים.

קראו עוד בכלכליסט

בישראל, כשמדברים על הייטק בפריפריה, מתייחסים לרוב לנסיעה של כשעה בכבישים פקוקים מאתרים כמו חולות ראשון לציון למתחם שרונה בתל אביב. בארה"ב הפריפריה היא גושי מדינות שלמים.

ג ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון | צילום: רויטרס ג

המערב התיכון, חגורת התנ"ך או חגורת הפלדה הם אזורים בעלי אוכלוסייה נוצרית ברובה המתאפיינים בכלכלה מסורתית וברמות שכר יחסית נמוכות. מכאן שהסיכוי של אמזון לגייס באזורים אלו מתכנתים בקנה מידה גדול מספיק בשביל המטה היה נמוך מלכתחילה.

אמזון מציגה: שיטת המטה והגזר בשנה האחרונה התחרו לא פחות מ-238 ערים על אירוח מטה חדש של אמזון שיעסיק 50 אלף עובדים. כעת, לאחר שהחברה הודיעה שתקים שני מטות קטנים יותר סמוך לבתי המנכ"ל ג'ף בזוס, אמריקה חשה מרומה ובצדק עומר כבירלכתבה המלאה

האתרים שבחרה אמזון למטות החדשים שלה מסמנים את אחד התחלואים העיקריים של תעשיית הטכנולוגיה העולמית: גיוס עובדים משכבה חברתית-כלכלית מצומצמת ביותר, שרובה ככולה גברים לבנים ומשכילים, יוצאי מוסדות השכלה יוקרתיים וצאצאים למשפחות אמידות. הסיכוי של ילדה אפרו-אמריקאית להשתלב כמתכנתת באמזון יישאר קלוש גם אחרי פתיחת המטות החדשים. סביר יותר שהיא תוכל למצוא עבודה באחד ממתקני האספקה של החברה באלבמה, קנזס או פלורידה, וגם זה דרך חברת קבלן.

לייקר את הערים היקרות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מרבה לדבר על החזרת משרות לאמריקה, אם באמצעות איום במקל ואם בהבטחה לגזר. אך היוזמות שלו הן לרוב התעקשות לקדם תעשייה ישנה ומזהמת, שאינה דורשת השכלה גבוהה ואינה מתגמלת את העובדים במשכורות גבוהות. כל זאת בשעה שחברות הטכנולוגיה נותרות מסוגרות במטרופלינים שהופכים לכלובי זהב. הוספת 25 אלף עובדי אמזון בעלי משכורות גבוהות לערים שיוקר המחיה בהן גם כך גבוה לא בהכרח תועיל לתושביהן.

פארסת המטה של אמזון מוכיחה שוב, בפעם המי יודע כמה, שכלכלת החלחול (Trickle Down Economy) מצליחה רק בפינות שממש מתחת לענן. בלי הכוונה ממשלתית, תקציבים ורגולציה, גם 10 מטות חדשים של גוגל ואמזון לא יצמצמו את הפערים במדינה שמרגישה מפולגת מתמיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות