אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"האף הוא סימן ההיכר שלי": כריסטינה וולף לא צריכה לטעום יין כדי לעמוד על טיבו

"האף הוא סימן ההיכר שלי": כריסטינה וולף לא צריכה לטעום יין כדי לעמוד על טיבו

מומחית האלכוהול וולף מגיעה לישראל לשפוט יין בעיקר באמצעות הריח. כיצד פיתחה את המיומנות ומה היתרון של נשים בהיבט הזה

14.11.2018, 08:58 | רעות ברנע

"כשאני טועמת יין, אני לוגמת, יורקת ואז שותה מלא מים", מספרת המומחית הגרמנייה לטעימות אלכוהול כריסטינה וולף. "ברוב המקרים אני יכולה להגיד אם משקה טוב באמצעות הריח. לפעמים אוכל גם לזהות חלק מחומרי הגלם בדרך הזאת או להבין מאיזה עץ עשויה החבית שבה הוא יושן. אני גם עולה על טעויות בייצור באמצעות הריח".

בשל היכולת הייחודית הזאת שלה, "לטעום" אלכוהול בהרחה שלו בלבד, היא מכונה באירופה "האף". ולא סתם פיתחה וולף את המיומנות הזאת. היא גדלה במזרח ברלין בתקופה שלפני נפילת החומה, ובקבוק האלכוהול הראשון שפגשה כנערה הוגנב לביתם: "דודה שלי גרה בצד המערבי של העיר ושלחה לאבי בקבוק וויסקי - מה שלא היה אפשר למצוא אצלנו. ישבתי ליד אבי והוא נתן לי את הכוס ואמר לי 'רק תריחי'. הרחרוח הזה הוא עד היום סימן ההיכר המקצועי שלי".

"לנשים יש חושי טעם וריח מחודדים"

 

וולף (49) עוסקת בתחום הקולינריה והאלכוהול כבר 30 שנה. היא למדה ניהול בתי מלון, עבדה בתפקידים שונים בתחום המסעדנות, והיתה לה חנות משקאות בברלין. למרות המומחיות שלה, אלכוהול היא כמעט לא שותה, אלא רק מריחה, טועמת ויורקת, אבל זה לא מונע ממנה לשפוט בתחרויות בינלאומיות, להעביר סדנאות ולהרצות בנושא. בשבוע הבא היא תגיע לישראל כדי לשפוט ב־TERRAVINO 2018 — תחרות היינות והכהלים הבינלאומית היחידה בישראל ואחת מבין עשר תחרויות היין החשובות בעולם, ביוזמת מרכז איש הענבים, המתקיימת זו השנה ה־13.

וולף. "כשאני מריחה משקה, אני יכולה לזהות באיזו חבית הוא יושן" וולף. "כשאני מריחה משקה, אני יכולה לזהות באיזו חבית הוא יושן" וולף. "כשאני מריחה משקה, אני יכולה לזהות באיזו חבית הוא יושן"

 

את מרגישה יוצאת דופן כאשה בתחום שעדיין נחשב גברי יחסית?

"כבר לא. בעבר באמת לא היו הרבה נשים בתעשיית האלכוהול, אבל היום 50% מהשופטים בתחרויות באירופה הן נשים. הרבה מהן בשנות ה־30 לחייהן. זה השתנה לפני 15-10 שנה. יש כנראה הבנה היום שנשים קצת יותר מפותחות בנושא של ריח וטעם", היא צוחקת, "שהחושים האלה שלהן מחודדים יותר".

יצא לך לטעום משקאות ישראליים?

"כן. טעמתי וויסקי של המבשלה הצעירה מילק אנד האני, שהוא מאוד צעיר ורענן, וגם יינות ישראליים, ברנדי ועוד משקה שלא אהבתי משום שהיה בו אניס".

"אלכוהול מרים את האוכל"

 

אחד מתחומי ההתמחות שלה הוא ההתאמה של המשקאות לאוכל. "חלק ניכר מהחוויה הקולינרית הוא השילוב של האלכוהול למנה. מנהלי מסעדות צריכים לדעת לשחק עם הנושא, לא להגיש אלכוהול סתם כדי לגרום לאנשים להשתכר, אלא כדי להרים את האוכל".

על אילו שילובים את יכולה להמליץ, חוץ מהמסורתיים?

"רום רענן ישתלב יופי עם דגים מעושנים למשל, וויסקי עובד מצוין עם שוקולד. במקרים כאלה יש איזון מושלם — המשקה מחדד את הטעם של המנה ולהפך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות