אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו מקיים התייעצויות: המטרה לייצב את הקואליציה צילום: לע"מ, ערוץ הכנסת

נתניהו מקיים התייעצויות: המטרה לייצב את הקואליציה

ראש הממשלה אינו ממהר להכריז על בחירות, בעקבות התפטרותו של השר ליברמן, ולכן הוא פתח בהתייעצויות עם ראשי סיעות הקואליציה. במקביל, הערב תתכנס סיעת הבית היהודי, שדורשת להעביר את תיק הביטחון לבנט

14.11.2018, 16:35 | מורן אזולאי
הטלטלה הפוליטית: אחרי ההתפטרות הדרמטית של שר הביטחון אביגדור ליברמן, החל הערב (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי הליכוד במטרה לייצב את הממשלה. 

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, שר החינוך נפתלי בנט יכנס בהמשך הערב את חברי הכנסת של סיעת הבית היהודי. הישיבה תתקיים בחדר הסיעה בכנסת. 

שר החינוך נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ שר החינוך נפתלי בנט | צילום: יואב דודקביץ שר החינוך נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ

ככל הנראה, חברים במפלגה יגידו כי ראש הממשלה נתניהו צריך לתת לבנט את תיק הביטחון. במקרה שהתיק לא יועבר לבית היהודי, יבקשו חברי הסיעה ללכת לבחירות.

 

ליברמן אמר במהלך מסיבת עיתונאים שבה הודיע על התפטרותו: "אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלה למה דווקא עכשיו. ומבחינתי מה שקרה אתמול - הפסקת האש בשילוב עם התהליך ההסדרה מול חמאס זה כניעה לטרור. אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך".

שר הביטחון המתפטר אמר עוד כי "אני חושב שהקו שאנחנו נוקטים בחודשים האחרונים שגוי לחלוטין. נכנסתי לממשלה, כולם ידעו מה עמדותיי, נלחמתי עליהן מבפנים, אבל אי אפשר מצד אחד למנוע כל פעילות התקפית יזומה מול טרור ברצועת עזה - ולמחרת היום לשאול מה פתאום עברו כבר 48 שעות והניה עוד חי. וזה פחות או יותר מה שהיה. 

"אין שום סיבה שאותם ראשי טרור ברצועת עזה ירגישו בנוח כשהם מתהלכים בחופשיות, הם באים להפגנות מול הגדר ומסיתים נגד מדינת ישראל. חמאס לא מדבר לא על דו-קיום, לא על הכרה בישראל, הם לא רוצים לדון איך לשפר את מצב התעסוקה ברצועת עזה. את התקציב שלהם, כ-270 מיליון דולר בשנה, הם ממשיכים להשקיע בהתעצמות". 

ליברמן הוסיף: "הייתה מחלוקת אבל למרות חילוקי הדעות, לא חיפשתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט כמה שאפשר, לשמור על כל חילוקי הדעות בפנים, גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה". הוא טען כי החליט להתפטר עקב העברת הכסף הקטארי לרצועה והפסקת האש שהושגה אתמול.

 

בתגובה להודעה של ליברמן, אמר גורם בכיר בליכוד כי "אין הכרח לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה. ממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה בנימין נתניהו". 

השר המקשר בין הכנסת לממשלה, יריב לוין (הליכוד), אמר: "האחריות שלנו היא להמשך קיומה של ממשלת ימין יציבה, ולכן התפטרות שר הביטחון אינה במקומה. הממשלה תכהן כל עוד השותפים יפעלו ביחד, ומובן שלא נאפשר את ניצול המצב לסחטנות ולהתנהלות לא אחראית". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "אני לא חושב שיש מישהו במדינת ישראל שצריך להצטער על ההתפטרות הזאת. ליברמן היה שר ביטחון כושל בעיקר בגלל שהוא לא מנהיג. הוא לא הצליח להוביל את מערכת הביטחון לחשיבה נועזת, יצירתית, מחוץ לקופסה, להניח בפני הדרג המדיני פתרונות יצירתיים למציאות מורכבת". 

עו"ד אילן כץ, סגן הפצ"ר לשעבר שמקורב לשר הביטחון המתפטר, אמר: "ההתפטרות היא תעודת עניות לראש הממשלה. אין מדובר בגחמה או בתרגיל פוליטי שנועד כביכול להיטיב את מצבו של אביגדור ליברמן בסקרים, אלא תוצר של תהליך ממושך, ששיאו היה בהתלקחות האחרונה ברצועת עזה. מדינת ישראל וצה"ל הפסידו שר ביטחון מצוין שלמרות שלא הגיע עם רקע ביטחוני עשיר, תרם לחוסנה של מערכת הבטחון, יותר מאשר שרי ביטחון שכיהנו כרמטכ"לים. נקווה כי בתקופה הקרובה לא נחזה בהמשך ההתבטלות בפני חמאס שאינה נובעת מחוסר יכולתו של צה"ל, אלא משיקולים פוליטיים בלתי מובנים של ראש הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות