אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' דן בן דוד: "חובה להפסיק להעניק הטבות שמטרתן עידוד הקמת משפחות גדולות" צילום: אלכס קולומויסקי

פרופ' דן בן דוד: "חובה להפסיק להעניק הטבות שמטרתן עידוד הקמת משפחות גדולות"

נשיא מוסד שורש אומר את הדברים על רקע מזכר מדיניות שהוא מפרסם היום, ולפיו פריון הילודה בישראל הוא הגבוה ב-OECD, וגבוה במיוחד בקרב "בעלי ההשכלה הנמוכה ביותר", כלומר חרדים ומוסלמים. לדבריו, "קבוצות האוכלוסייה בעלות פריון הילודה הגבוה ביותר בישראל זוכות לחינוך שלא יאפשר להן לתחזק משק מפותח בעתיד"

14.11.2018, 16:42 | שחר אילן

פרופ' דן בן דוד, נשיא מוסד שורש באוניברסיטת תל אביב אומר היום כי "חובה להפסיק להעניק הטבות שמטרתן עידוד הקמת משפחות גדולות". דבריו של בן דוד נאמרים על רקע מזכר הבנות שמפרסם המוסד בראשותו, ולפיו הילודה בישראל היא הגבוהה מבין מדינות ה-OECD. חלקים מהמחקר יוצגו בכנס "עתיד צפוף" שייערך באוניברסיטת תל-אביב ב-18 בנובמבר.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

 

 

 

על פי המזכר, פריון הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר בין המדינות המפותחת ולדברי פרופ' דן בן דוד, נשיא מוסד שורש, "נמצא בליגה משלו". שיעור פריון הילודה החזוי לאישה בישראל עומד על 3.1 ילדים, 41% יותר ממכסיקו שממוקמת במקום השני עם 2.2 ילדים לאישה.

בכל מדינות ה-OECD חוץ משלוש, שיעור הפריון נמוך משני ילדים לאישה. כך עולה ממזכר המדיניות מפרסם היום בן דוד. בן דוד מתריע שהפריון גבוה במיוחד באוכלוסיות בעלות ההשכלה הנמוכה ביותר.

 

פרופ פרופ' דן בן דוד | צילום: אלכס קולומויסקי פרופ
 
 
יחס התלות בישראל (היחס בין האוכלוסייה שאינה בגילי העבודה לבין האוכלוסייה בגילי העבודה) הוא הגבוה ביותר ב-OECD. גורמים לכך שיעור ההשתתפות הנמוך יחסית בישראל בשוק העבודה וכן רמת מיומנויות נמוכה יחסית של אוכלוסיית המבוגרים בישראל.

בן דוד מציין עוד, כי פריון הילודה הגבוה ביותר בישראל הוא בקרב "בעלי ההשכלה הנמוכה ביותר", כלומר חרדים ומוסלמים. שעור הילודה בציבור החרדי עומד היום על 6.9 ילדים לאישה ושל המוסלמים 3.3. הוא מציין ש"הילדים דוברי הערבית בישראל מהווים רבע מהתלמידים בכיתות א'. ציוניהם הממוצעים במבחנים הבינלאומיים במתמטיקה, מדע וקריאה נמוכים מאשר הציונים במדינות עולם שלישי רבות, כולל התלמידים במרבית המדינות עם רוב מוסלמי מובהק". 

תלמידים חרדים. לדברי בן דוד, "קבוצות האוכלוסייה בעלות פריון הילודה הגבוה ביותר בישראל זוכות לחינוך שלא יאפשר להן לתחזק משק מפותח בעתיד", צילום: שאול גולן תלמידים חרדים. לדברי בן דוד, "קבוצות האוכלוסייה בעלות פריון הילודה הגבוה ביותר בישראל זוכות לחינוך שלא יאפשר להן לתחזק משק מפותח בעתיד" | צילום: שאול גולן תלמידים חרדים. לדברי בן דוד, "קבוצות האוכלוסייה בעלות פריון הילודה הגבוה ביותר בישראל זוכות לחינוך שלא יאפשר להן לתחזק משק מפותח בעתיד", צילום: שאול גולן

עוד הוא מציין ש"מרבית ילדי החרדים - המהווים כמעט חמישית מתלמידי כיתה א' בארץ - אינם משתתפים במבחנים הבינלאומיים, ובכך נמנעת ירידה גדולה עוד יותר של הממוצע הארצי הנמוך ממילא לרמה שהייתה משקפת נאמנה את מצב החינוך האמתי בישראל". כמעט כל הבנים החרדים אינם לומדים את מקצועות הליבה מעבר לכיתה ח', ומה שהם לומדים עד אז הוא חלקי למדי.

לדבריו, "קבוצות האוכלוסייה בעלות פריון הילודה הגבוה ביותר בישראל זוכות לחינוך שלא יאפשר להן לתחזק משק מפותח בעתיד, עם כל ההשלכות שיהיו לכך על הביטחון הלאומי והיכולת להתקיים באזור האלים ביותר על פני כדור הארץ".

עד 2065 יחיו בישראל 20 מיליון איש

בישראל הייתה בסוף 2017 אוכלוסייה של 8.8 מיליון איש והיא כבר מדורגת במקום הרביעי ב-OECD מבחינת צפיפותה. עד שנת 2031, בעוד קצת יותר מעשור, צפויה אוכלוסיית ישראל להגיע ל-11.3 מיליון איש, עם צפיפות אוכלוסין דומה למצב השורר היום בקוריאה, המדינה הצפופה ביותר ב-OECD. עד 2065, אוכלוסיית ישראל צפויה להגיע ל-20 מיליון איש, כ-922 ישראלים לכל קמ"ר - כלומר פי שניים וחצי ביחס לצפיפות האוכלוסין בישראל כיום.

בן דוד אומר ש"הרכבה של האוכלוסייה הגדלה במהירות מוביל למצב שאינו רק בעייתי אלא גם אינו בר קיימא במונחים של יכולת המדינה לממן את צרכיה ולהגן על גבולותיה". לדבריו, "חובה להפסיק להעניק הטבות שמטרתן עידוד הקמת משפחות גדולות - החל מקצבאות הילדים, דרך הטבות הדיור, ועד טיפולי פוריות מסובסדים למשפחות מרובות ילדים". עם זאת לדבריו, השפעת ההטבות הכלכליות מוגבלת והפתרון צריך להיות בהפצת השכלה לכל חלקי האוכלוסייה, "עם דגש מיוחד על האזורים שמקבלים כיום חינוך של עולם שלישי". לדבריו, גם בישראל שעורי הילודה לא יהיו חסינים מפני השפעת ההשכלה.

חלקים מהמחקר יוצגו בכנס "עתיד צפוף" שיערך באוניברסיטת תל-אביב ב-18 בנובמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

52 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

51.
ל 33 ול 27
אביגיל את שוכחת שילדים לא מקבלים רק קצבאות אלא חינוך בריאות הנחות למיניהן והן לא בהכרח באות מהכיס שלך... מעבר לזה שככל שהאוכלסיה גדלה חיי ילדייך וילדיהם לכשיהיו יהיו קשים יותר ומרים יותר ואין לדעת לאן זה הדרדר.. תחרות על כל דבר פקקים עומס על תשתיות... לאדון מוטי מ 33 כשמעודדים ילודה מתקצבים אברכים וכדומה לא נשאר כסף... עזוב את זה שחלק גדול מאותם משריצים ו"צדיקים" כולל בדואים לא יודעים מה זה מס הכנסה... הערבים החלו למתן את הילודה לפחות
חוקר בתחום  |  19.11.18
49.
יש להגביל קצבת ילדים עד הילד השלישי.
מי שמסוגל לפרנס בעצמו ארבעה ילדים ויותר - שיוליד ארבעה ילדים ויותר. החרדים והערבים מתפרנסים מקצבאות ילדים, כי הילדים שלהם לא צורכים חוגי העשרה אחר הצהריים, אין להם מחשבים, לא צורכים תרבות, ולכן קצבת ילדים מספיקה כדי לגדל ילד. אצל הבדואים - ישגברים עם עשרים ילדים ויותר. קצבת ילדים למשפחה מרובת נשים שכזו היא אלפי שקלים לחודש. כמובן, אם שבלידה שלישית יולדת תאומים - תקבל קצבה עבור שני התאומים, ילד שלישי ורביעי.
חגית  |  17.11.18
לכל התגובות