אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה: מונופול נשר יוגבל ומחיר המלט המיובא יעלה צילום: אריאל שרוסטר

פשרה: מונופול נשר יוגבל ומחיר המלט המיובא יעלה

ל"כלכליסט" נודע כי הוועדה שבוחנת את היטל ההיצף על שוק המלט שוקלת להמליץ על פשרה בין הפקידות לאוצר

15.11.2018, 08:33 | אמיתי גזית

הוועדה המייעצת לסוגיית היטל היצף על המלט שוקלת להמליץ על היטל שיגרום לעליית מחיר המלט המיובא, אך בה בעת תאסור על נשר מפעלי מלט ליקר את המלט מעבר לרף מסוים.

קראו עוד בכלכליסט

גורם בכיר שבקיא בעבודת הוועדה אמר ל"כלכליסט" כי הוועדה שתתכנס היום שוקלת את האפשרות המהווה פשרה בין עמדת הפקידות הבכירה במשרד הכלכלה, לעמדת משרד האוצר. הוועדה מתכנסת כדי לבחון את עמדות הצדדים, ולהעביר המלצה לשרי האוצר והכלכלה, שהם הסמכות שמחליטה על היטל היצף.

מפעל נשר ברמלה, צילום: אריאל שרוסטר מפעל נשר ברמלה | צילום: אריאל שרוסטר מפעל נשר ברמלה, צילום: אריאל שרוסטר

הוועדה הוקמה באוגוסט השנה לאחר שדני טל, הממונה על היטלי סחר במשרד הכלכלה, חיבר דו"ח ובו המלצתו: היטל היצף על יבוא מלט בשיעור שנע בין 7.4% ל־22.8%. טל הגיע למסקנה כי יש הצדקה לכך משום שיבואני מלט מיוון וטורקיה מציפים את השוק במלט זול. החשש הוא שמחירי ההיצף הזולים יגרמו לפגיעה בתעשיית המלט המקומית ולקריסת חברת הר־טוב, המתחרה המקומית היחידה בחברת נשר מפעלי מלט, החולשת על כ־60% מהשוק.

חשש נוסף הוא כי לאחר סגירת הר־טוב וירידה בהיקף הפעילות של נשר, היבואנים ובמיוחד סימנט שבשליטת מספנות ישראל, יעלו את מחיר המלט. באוצר חוששים כי ההיטל שנועד להציל את הר־טוב, יחזק דווקא את המונופול נשר, שיעלה מחירים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות