אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית היהודי באולטימטום: תיק הביטחון לבנט צילום: עמית שאבי

הבית היהודי באולטימטום: תיק הביטחון לבנט

סיעת הבית היהודי הצביעה פה אחד בעד ההחלטה לדרוש את תיק הביטחון. "ללא קבלת האחריות על המשימה הלאומית של שינוי המצב הביטחוני ביחד עם ראש הממשלה, אין טעם בהמשך קיום הממשלה", הבהירו חברי הסיעה

14.11.2018, 20:28 | מורן אזולאי

סיעת "הבית היהודי" הצביעה הערב (יום ד') פה אחד בעד ההחלטה לדרוש את תיק הביטחון "על מנת לשנות את מדיניות הביטחון ולהשיב לישראל את היוזמה ואת ההרתעה". הדרישה באה בעקבות התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שפרסמה הסיעה לאחר הישיבה נכתב: "ממשלה ללא הרתעה אינה ממשלת ימין. ללא קבלת האחריות על המשימה הלאומית של שינוי המצב הביטחוני ביחד עם ראש הממשלה, אין טעם בהמשך קיום הממשלה. הסיעה הסמיכה את יו"ר המפלגה לכל החלטה בעניין זה". 

שר החינוך נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ שר החינוך נפתלי בנט | צילום: יואב דודקביץ שר החינוך נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ

ח"כ מוטי יוגב אמר לאחר ישיבת הסיעה: "ההחלטה שלנו היא ברורה. ראש המפלגה שלנו נמצא בקבינטים כבר למעלה מחמש שנים, הוכיח את עצמו גם ב'צוק איתן'. אנחנו חושבים שלעת הזו טוב לממשלה שתמשיך לכהן את ימיה לפחות עוד שנה ובשנה הזו אנחנו לוקחים אחריות, שמים את האלונקה על שכמינו. יש לנו ראש מפלגה, הוא יודע לדבר היטב עם ראש הממשלה. אנחנו חושבים שאפשר להמשיך את ימיה של הממשלה הזו".

ח"כ יוגב אמר שמדובר בממשלה טובה. "נכון שב-61 חברי כנסת זה יותר קשה", הוא אמר. "מדינת ישראל בפני אתגרים גדולים. גם אני ידוע בעמדותיי - ברצועת עזה היה צריך לגמור את הסבב הזה במכה יותר גדולה במשוואה של הרבה יותר הרתעה. לא להתחיל במטרות קלות, להתחיל מיד במטרה המכריעה כדי לקצר את ימי המערכה. אני חושב שיכול למלא גם ראש המפלגה שלנו כשר ביטחון והממשלה יכולה להמשיך את ימיה ולא להביא את העם לבחירות". 

משיחות לאורך היום עם חברי סיעתו עולה כי רובם ככולם מתכוונים להשמיע עמדה זהה: תיק הביטחון או פרישה מהממשלה. ח"כים הבהירו כי בלי תיק הביטחון שמתפנה כעת, אין לסיעה מה לעשות בממשלה, לנוכח הביקורת הקשה על המדיניות בעזה.

אמרנו שהבית היהודי לא תמשיך לשבת בממשלה אם תיק הביטחון לא יימסר לשר נפתלי בנט", אמרה היום במשדר המיוחד ב-ynet יו"ר הסיעה, ח"כ שולי מועלם. "כבר ראינו שהשר נפתלי בנט בצוק איתן, למרות קבינט וגורמי מקצוע שמתנגדים לחלוטין לדיבור על טרור המנהרות ועל הבעייתיות במנהרות החודרות, הצליח להסיט את כל הדיון בקבינט ולהביא לפעולה נגד המנהרות. 

"הדבר הזה ייזקף לזכותו מבחינה היסטורית וגם באופן אמיתי – הקבינט חייב לשנות את התפיסה שלו גם ביחס לטרור החמאסי, שם לא יכולה להיות יותר לא הכלה ולא הסכמה ולא הסדרה. צריך שם הכרעה של הטרור", הוסיפה ח"כ מועלם.

ההבטחה שהופרה

בנט סימן את תיק הביטחון כבר בקדנציה הנוכחית, ודרש אותו מנתניהו לאחר שנתניהו לכאורה הבטיח לו את התיק לפני פיזור הכנסת הקודמת.

 

מבחינת בנט תיק הביטחון רלוונטי לא רק לתקופה הנוכחית, במסגרתה אפשר להמשיך את כהונת הממשלה עד נובמבר 2019 (מועד הבחירות אם לא יוקדמו) - אלא גם למשא ומתן הקואליציוני לאחר הבחירות.

כינוס הבית היהודי הערב היה הדיון הסיעתי הראשון לאחר התפטרות ליברמן, שטען כי הדרג המדיני כשל בכל הנוגע לטיפול בעזה והוסיף כי בשלל סוגיות שעל הפרק הקבינט לא קיבל את עמדתו. 

הערב כתב ליברמן ברשתות החברתיות: "תודה לכם - מפקדי וחיילי צה"ל ועובדי משרד הביטחון. היו לי הזכות והכבוד להיות שר הביטחון שלכם. אני מחזק את תושבי הדרום, שתקופה ממושכת מגלים אומץ אישי ואזרחי. אתם החלוצים האמיתיים של ימינו. ליבי ותקוותי עם משפחות השבויים והנעדרים. הלוואי שנוכל לממש את הפסוק 'ושבו בנים לגבולם'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות