אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים הכפיל את הרווח הנקי ברבעון השלישי: 950 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בנק הפועלים הכפיל את הרווח הנקי ברבעון השלישי: 950 מיליון שקל

זאת בהשוואה לרווח נקי של 469 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - אז רשם הבנק הפרשה חריגה בנוגע להסתבכות מול רשויות המיסים בארה"ב; בהקשר זה מדווח הבנק על התפתחות חדשה שקשורה בבעיות של שמירת מידע ופרטיות: "בוחן את ההשלכות המשפטיות, הרגולטוריות והכספיות"

15.11.2018, 07:57 | חזי שטרנליכט

בנק הפועלים, מסכם היום (ה') את הרבעון השלישי של שנת 2018 ומציג עלייה בהכנסות לצד זינוק ברווח הנקי - כל זאת לצד התפתחות שלילית נוספת בגין ההסתבכות מול הרשויות בארה"ב.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

הבנק, בניהולו של אריק פינטו, רשם רווח הנקי ברבעון השלישי של 950 מיליון שקל, גידול של 102% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. אך בנטרול השפעות חד פעמיות, שכללו בעיקר הפרשה כבדה ברבעון המקביל, עלה הרווח הנקי ב-13.8%. בתוך כך התשואה על ההון שרשם הבנק עומדת על 10.7%.

 

בפועלים ציינו כי מדובר ברווח הנקי הגבוה במערכת הבנקאית, גדול במקצת מזה שרשם הבנק המתחרה – בנק לאומי, שהסתכם ב-936 מיליון שקל. הזינוק החד ביחס לרבעון המקביל, שבו נרשם רווח נקי של 469 מיליון שקלים בלבד, נבע בין היתר מכך שברבעון המקביל ביצע הבנק הפרשה חריגה בנוגע להסתבכות מול רשויות המיסים בארה"ב.

 

בנטרול אותה הפרשה היה מסתכם הרווח הנקי של הבנק ב-861 מיליון שקל, ובנטרול אירוע חד פעמי של סגירת הפעילות בשוויץ ברבעון השלישי הנוכחי הרווח היה עולה ל-961 מיליון שקל. כך שהרווח הנקי המנוטרל היה גדל ב-13.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

 

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו , צילום: צביקה טישלר מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו | צילום: צביקה טישלר מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו , צילום: צביקה טישלר

 

דוחות הפועלים חושפים כי הכנסות הבנק מריבית עלו ב-17.3% והסתכמו ב-2.89 מיליארד שקל מול 2.47 מיליארד שקל. הבנק רשם ברבעון הרביעי ירידה של 1.5% בהכנסותיו מעמלות שהסתכמו ב-856 מיליון שקל, מול 869 מילון שקל ברבעון השלישי המקביל אשתקד.

בכל הנוגע לפרשה בארה"ב והסתבכויות מול רשויות המס שם, ברבעון הנוכחי רשם הבנק הפרשה צנועה יחסית של 17 מיליון דולר (כ-60 מיליון שקל), בשל חקירת רשויות המס בארה"ב. סך ההפרשות הסתכמו עד כה ב-365 מיליון דולר. אך יחד עם זאת חלה התפתחות חדשה שקשורה בבעיות של שמירת מידע ופרטיות.

בבנק ציינו בדו"חות, בהקשר של התפתחות נוספת שקשורה בחקירה בארה"ב, כי נודע לו לאחרונה, שבמסגרת החקירה הפנימית שהוא עורך בקשר עם חקירת הרשויות האמריקאיות, במסגרת התפעול של אחת ממערכות המחשוב של הבנק מסמכים שנשמרו בשרתי הבנק בארה"ב נשמרו באופן "שאינו עולה בקנה אחד עם דיני סודיות בנקאית והגנת הפרטיות".

הבנק מסר בדיווח כי הוא פועל למיפוי החומרים על מנת לעמוד על היקפם וטיבם, ועדכן רשויות שלטוניות רלוונטיות בעניין זה. המשמעות הכספית של שמירת הנתונים שמפרה לכאורה את דיני הסודיות, עדיין לא ברורה ובנק הפועלים מציין כי הוא "בוחן את ההשלכות המשפטיות והרגולטוריות, הכוללות גם חשיפות כספיות שבשלב זה קשה להעריך את הסתברות התממשותן והיקפן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות