אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה למונופול המלט נשר: ועדה ממליצה שלא להשית היטל יבוא צילום: אריאל שרוסטר

מכה למונופול המלט נשר: ועדה ממליצה שלא להשית היטל יבוא

הוועדה המייעצת לשר הכלכלה חששה כי ההיטל יביא לעליית מחיר המלט המיובא, ויאפשר למונופול נשר להעלות מחירים; ההמלצה היא מכה למפעל המלט הר טוב

15.11.2018, 22:03 | אמיתי גזית

הוועדה המייעצת לשר הכלכלה ממליצה שלא להשית היטל היצף על יבוא מלט, בניגוד לעמדת דני טל, הממונה על היטלי סחר במשרד הכלכלה. ההמלצה תוגש בימים הקרובים לשר אלי כהן, שיכריע בעניין. הוועדה חששה כי ההיטל יגרום לעליית מחיר המלט המיובא, ויאפשר למונופול המלט נשר להעלות מחירים.

קראו עוד בכלכליסט

המלצת הוועדה מהווה מכה למפעל המלט הר טוב, הנפגע העיקרי מירידת המחירים בשנתיים האחרונות. בעלי המפעל, משפחת וייל, הבהירו בעבר כי אם מחירי המלט יישארו ברמתם הנמוכה, הם לא ישקיעו בשדרוגו, וסביר כי יסגרו אותו. גם טל העריך כי ברמות המחירים כיום המפעל לא יוכל להמשיך לפעול.

למרבה האבסורד, משפחת וייל רכשו את הר טוב מנשר ב-2015 במסגרת הסדר עם הממונה על ההגבלים העסקים, הסדר שנועד להגביר את התחרות בענף.

מפעל נשר, צילום: אריאל שרוסטר מפעל נשר | צילום: אריאל שרוסטר מפעל נשר, צילום: אריאל שרוסטר

הבעיה של הר טוב היא שנתח השוק של המפעל הוא כ-6%, וניתן להשית היטל על מחירי היצף רק כאשר יש פגיעה בנתח של לפחות 25% מהענף המקומי.

יצרנית המלט הגדולה בארץ היא נשר שלה נתח של כ-60% מהשוק. החברה צמצמה את פעילותה בשנה האחרונה ואף פיטרה עובדים, אך נראה כי הוועדה סברה שאין סכנה להמשך פעילותה.

הוועדה המייעצת הוקמה באוגוסט השנה בעקבות הדו"ח של טל ובו המלצה להיטל היצף על יבוא מלט בשיעור שנע בין 7.4% ל־22.8%. טל הגיע למסקנה כי יש הצדקה לכך משום שיבואני מלט מיוון וטורקיה מציפים את השוק במלט זול. טל ביקש למנוע מצב שבו מחירי ההיצף הנמוכים יפגעו בתעשיית המלט המקומית ולקריסת הר־טוב ונשר. החשש הוא כי מחירי ההיצף הם זמניים, ולאחר שהיבואנים יכבשו נתח שוק משמעותי, המחירים יעלו.

בניגוד לעמדתו של טל, טענו נציגי משרד האוצר בוועדה כי עליית מחירים תגרום נזק רב יותר למשק. לעמדתם הצטרפה גם מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, אשר בחוות דעתה שהוצגה בפני הוועד כתבה כי עלייה במחירי המלט תגרום לנזק של 350 מיליון שקל בשנה.

המלט מהווה מרכיב של 10% במדד תשומות הבנייה, כך שהתייקרותו תגרום לעליית המדד. חוזים לרכישת דירה כמו גם חוזים של הממשלה להקמת תשתיות שונות צמודים למדד זה, ומכאן החשש כי היטל על המלט יגרום להוצאות לא צפויות למשקי הבית ולממשלה.

תגובת מלט הר טוב: "ההמלצה האומללה של הועדה תירשם לדראון עולם על חבריה. זוהי יריקה בפרצופה של מדינת ישראל והתעשיה הישראלית וזאת ממניעים פופוליסטיים פסולים. התוצאה תהיה עגומה: פקידי האוצר מעודדים יבואנים לרמות את הקהל הישראלי על ידי מתן הנחות גדולות בטווח הקצר ובכך להרוס את תעשיית המלט הישראלית ולחסל את מפעל הרטוב ולאחריה יעלו המחירים לשמים. מדינת ישראל היא מדינת חוק ולפי החוק אסור להציף ולא משנה אילו מטרות פוליטיות או פופוליסטיות מנסים לקדם".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, מסר בתגובה: "זהו יום שחור לתעשייה הישראלית. הועדה המייעצת לשרים בנושא ההיצף החליטה באופן תמוה ושמנוגד לכל הגיון סביר, שלא להטיל היטל היצף על יבוא מלט לישראל. בכך מדינת ישראל נותנת יד להפרה בוטה של חוקי הסחר הבינלאומיים ומסכימה למסחר לא הוגן, שהופך את ישראל ל'פח הזבל' של העולם. ראוי שהעובדים הישראלים והציבור הישראלי יבין כי אם שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן יקבלו את המלצת הוועדה ולא יטילו היטל היצף, הרי שלמעשה הם יובילו לחיסול התעשייה הישראלית והפקרת עובדיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
הר טוב צריך השקעה רצינית
תהליך הייצור בהר טוב צורך הרבה אנרגיה והוא שונה מנשר רמלה , בנוסף בקבוצה של נשר רמלה תחנת כוח פרטית וכתוצאה מכך עלויות האנרגיה שלה נמוכות יותר. מפעל נשר רמלה מבצע השקעות בשדרוג המפעל באופן קבוע דבר שאנחנו לא שומעים מהר טוב. בקיצור מישהו צריך להכניס יד לכיס ולייעל את הר טוב שהוא מפעל טוב אבל לא יעיל מספיק בתהליכי הייצור . במדינת ישראל שהיא אי בודד היצרנים המונופולים חוגגים ואם לא יהיה שוט שיחזיר אותם למסלול המחירים כאן יהיו מחירי שחיטה ראו כדוגמה את תחום המזון ולכן אסור להטיל מכסי מגן מעוותים אלא להתייעל.
בכר  |  16.11.18
10.
לצערי המפעל המפל בהרטוב הוא שבב במאבק נגד המונופול
נשר. נשר ובעליו שולטים לא רק בייצור ומכירת מלט אלא השתלטו על כל שרשרת היצור, ההובלה ומכירה תוך קריעת מחירים מכל השוק. רק להזכר איך גייסו את ח"כ למנוע יבוא מלט בשקי 50 קילו. מקווה שיקצצו את המונופול. למפעל בהרטוב אפשר להעניק סובסידה כזו או אחרת
ציניקן  |  16.11.18
לכל התגובות