אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפתעה: אמרו שיתרחקו אך קנו דווקא ברוקלנד צילום: תומי הרפז

בלעדי לכלכליסט

הפתעה: אמרו שיתרחקו אך קנו דווקא ברוקלנד

יאיר לפידות ביוני: "אם חברת נדל"ן אמריקאית תיקלע לקשיים, יש חשש שלא תעמוד בהחזר החוב, ולכן נשתדל לא להשקיע באג"ח כאלה". אמר — והשקיע

19.11.2018, 07:49 | רחלי בינדמן

שחקן מפתיע צץ בסאגת חדלות הפירעון של חברת הנדל"ן האמריקאית ברוקלנד. מתברר שקופות הגמל של בית ההשקעות ילין לפידות נכנסו לפוזיציה באג"ח של ברוקלנד כמה שבועות לפני שהחברה הודיעה על כניסתה להליך של הסדר חוב. נתוני האחזקות של הקופות באג"ח של ברוקלנד בספטמבר־אוקטובר טרם פורסמו, אך בילין לפידות מקפידים להבהיר כי מדובר בפוזיציה קטנה — זניחה במונחים של חברת קופות הגמל שלהם — ובתמחור אטרקטיבי, שכן ההשקעה בוצעה בספטמבר או אוקטובר האחרונים, כשמחיר האג"ח כבר שיקף תשואה דו־ספרתית נאה. באסיפת האג"ח שקיימה החברה בסוף השבוע שעבר, על פי דרישת נאמן מחזיקי האג"ח יוסי רזניק, נכח גם נציג ילין לפידות, כרמל קני, שלקח חלק פעיל בדיון.

קראו עוד בכלכליסט

"יש בעיה בשקיפות"

רק ביוני האחרון אמר הבעלים והמנכ"ל המשותף בילין לפידות, יאיר לפידות, כי "יש בעיה בשקיפות חברות הנדל"ן האמריקאיות. אצל האמריקאים זה הרבה פחות שקוף מאשר אצלנו הישראלים. לכן אני חושש ממצב שיבואו ויסבירו שהמבנה המשפטי עם החברה־האם שרשומה באיי הבתולה בעייתי".

מימין דב ילין ויאיר לפידות מנכ"לים בילין לפידות בית השקעות, צילום: תומי הרפז מימין דב ילין ויאיר לפידות מנכ"לים בילין לפידות בית השקעות | צילום: תומי הרפז מימין דב ילין ויאיר לפידות מנכ"לים בילין לפידות בית השקעות, צילום: תומי הרפז

הנבואה של לפידות מתממשת כעת, בהסתבכות של ברוקלנד, כאשר עולה שאלה אמיתית לגבי יכולת מחזיקי האג"ח להילחם על החזר החוב, שכן מדובר בחברה שהתאגדה באיי הבתולה (BVI) ויש קושי משפטי אמיתי לתבוע אותה. באסיפת המחזיקים אמר הבעלים של ברוקלנד, בועז גלעד, כי למחזיקי האג"ח אין אפשרות אמיתית לפעול להחלפתו בידי רוכש אחר לחברה, שכן משמעות הדבר תהיה הפעלת אמת מידה פיננסית מול המלווים לנכסי החברה — מרביתם שחקני מזנין ולא בנקים גדולים. שינוי שליטה יאפשר להם להשתלט על הנכסים ולרוקן את החברה. ככל הידוע, מדובר בהתניה פיננסית שכיחה בהסכמי הלוואה של חברות BVI. לפידות הוסיף בדבריו ביוני השנה כי "אם לחברה יהיו קשיים, היועצים המשפטיים יגידו שזה דיפולט על כל נכס בנפרד, ובארה"ב. החשש שלי שהמודל הזה הוא של Zero Recovery (חוסר יכולת להחזר החוב — ר"ב), ולכן נשתדל לא להשקיע בו".

והנה, למרות התזה הזו החליטו בילין להיכנס להשקעה, גם אם קטנה, באג"ח של ברוקלנד, שכעת מהווה מקרה מבחן משמעותי ראשון של השקעת גופים ישראליים בחברת BVI. גם אם ילין לפידות נכנס להשקעה בתמחור אטרקטיבי, החשש הוא שבחברות מסוג זה יהיה לבסוף אפס החזר וההשקעה כולה תימחק.

האג"ח ממשיכות לקרוס

בינתיים ממשיכים מחירי האג"ח של ברוקלנד לקרוס, בעוד המשקיעים המתינו אתמול לפרסום כתבי ההצבעה בנוגע למינוי המסתמן של יועץ משפטי וייתכן שגם יועץ כלכלי, שילווה אותם. אג"ח א' של ברוקלנד ירדה בתום המסחר ב־21.55% לתשואה לפדיון של 281.59%, ואג"ח ב' ירדה ב־21.5% לתשואה לפדיון של 87.9%.

בשבועות האחרונים החלו קרנות גידור ושחקני נוסטרו לרחרח סביב ברוקלנד. זאת לאחר שפתחו פוזיציות שורט על אג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות, וכל הקצנה באירועים, שמשליכים גם על התשואה של חברות נדל"ן אחרות שהתאגדו באיי הבתולה, משרתת אותם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות