אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוויון בשכר לפי חוק: צרפת תקנוס חברות עם פערי שכר מגדריים צילום: איי פי

שוויון בשכר לפי חוק: צרפת תקנוס חברות עם פערי שכר מגדריים

חברות שמשלמות שכר גבוה יותר לגברים יידרשו החל בינואר להעביר למדינה 1% מכלל המשכורות. שרת העבודה: "תעבירו את הכסף לנשים"

18.11.2018, 19:22 | שירות כלכליסט

החל ב־1 בינואר 2019 יחויבו חברות צרפתיות לדווח על פערי שכר מגדריים, בהתחשב במספר פרמטרים שקבעה הממשלה. חברות בהן יימצאו פערים כאלה, יחויבו לתקן זאת תוך שלוש שנים או לחילופין לשלם קנס בגובה 1% מכלל המשכורות שמשלמת החברה – על כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

קראו עוד בכלכליסט

הכפפת שוויון בשכר לחקיקה היא צעד נוקשה, אפילו ביחס למדינות אחרות המפעילות לחץ על חברות לטפל בבעיה. בה בעת, אין זה מפתיע שהמהלך יוצא לדרך דווקא בצרפת, שהיא חלוצה עולמית בהפיכת מקומות העבודה לידידותיים יותר לנשים. כך למשל, היא נמנית עם המדינות הראשונות שעיגנו חופשת לידה ומתגאה בתמיכה שהיא מעניקה לאמהות עובדות באמצעות רשת מעונות יום מסובסדת.

עם זאת, פערי השכר בין נשים וגברים במדינה, שעומדים על 15.2%, עדיין גבוהים בהשוואה לשכנותיה, בלגיה ואיטליה למשל, שם קיימים פערי שכר של 6.1% ו־5.3%, בהתאמה.

בעשור האחרון העבירו ארה"ב ומדינות נוספות חוקים המקלים על נשים להגיש תביעות בגין אפליית שכר. באפריל הצטרפה גם בריטניה אל מהלכי החקיקה כאשר חייבה חברות לדווח על פערי השכר בין נשים וגברים. באיסלנד, חברות עם למעלה מ־25 מועסקים נדרשות להציג אסמכתא על שוויון בשכר.

בראיון לוול סטריט ג'ורנל ציינה שרת העבודה הצרפתיה מוריאל פניקו, כי צרפת מתכננת לייצר "מחויבות להשגת תוצאות". "כפי שאמרתי לחברות, במקום להעביר את הכסף שלכם לממשלה, העבירו אותו לנשים", אמרה פניקו. "זה מהלך חכם יותר".

על פי החקיקה יעמדו למבחן מספר קריטריונים, ביניהם, האם גברים מקודמים מהר יותר מנשים ומקבלים יותר העלאות שכר. כמו כן ייבדקו נתונים לגבי מספר הנשים מבין עשרת שיאני השכר בחברה, ומספר הנשים ששכרן עלה לאחר חזרתן מחופשת לידה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות