אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצוא קנאביס לא עלה להצבעה בממשלה בגלל ויכוח משולש צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

יצוא קנאביס לא עלה להצבעה בממשלה בגלל ויכוח משולש

מנכ"ל האוצר שי באב"ד טוען ששלח נוסח הצעה ליצוא קנאביס לקראת ישיבת הממשלה אתמול, מזכיר הממשלה טוען כי היא הגיעה באיחור וללא חוות דעת משפטית. ההחלטה תמתין כנראה לאחרי הבחירות, למרות חשיבות הראשוניות בשווקים העולמיים

19.11.2018, 07:00 | אדריאן פילוט

יצוא קנאביס רפואי מישראל שוב לא עלה אתמול להצבעה בישיבת הממשלה, וייתכן כי אישור המהלך יידחה לאחר הבחירות. זאת למרות לחצים שהפעילו בנושא שר האוצר משה כחלון, שרת המשפטים איילת שקד, ושר החקלאות אורי אריאל, במטרה לקדם את הנושא טרם פיזורה של הכנסת ה־20.

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי כחלון שיגר למזכיר הממשלה צחי ברוורמן מכתב שבו הפציר בו להעלות לאלתר את הצעת המחליטים ליצוא קנאביס רפואי להצבעת הממשלה. זאת בניגוד לעמדתו של השר לביטחון הפנים גלעד אדרן, שדרש להתנות את ההצבעה בחקיקת חוק שיעניק סמכויות פיקוח ואכיפה מוגברות למשטרה סביב חוות לגידול קנאביס.

כחלון הציע אז פשרה: לקדם במקביל את החקיקה שארדן מבקש בכנסת, ואת יצוא הקנאביס בממשלה.

יממה לאחר מכן, שקד ואריאל פנו ישירות לנתניהו בדרישה שיפתור את המשבר. קידום היצוא צפוי לתרום למשק עד כ־4 מיליארד שקל - והשניים רמזו כי האחריות לאובדן התרומה הזאת תוטל על נתניהו.

ל"כלכליסט" נודע כי במהלך השבוע שעבר, בעקבות המכתבים ששוגרו, כינס ברוורמן ישיבה רבת משתתפים בנושא, שהסתיימה בפיצוץ בין באב"ד לבין היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, ליאור חיימוביץ'.

גלעד ארדן ושי באב"ד, צילום: אוראל כהן גלעד ארדן ושי באב"ד | צילום: אוראל כהן גלעד ארדן ושי באב"ד, צילום: אוראל כהן

עם זאת, לטענת ברוורמן, הוא קיבל בסופו של תהליך את הצעתו של כחלון, והסכים "להתקדם בשני נתיבים במקביל", בהתאם לפשרה שהציע שר האוצר. אלא שלטענת ברוורמן, ביום שישי טרם קיבל הצעה ממשרד האוצר, שאחראי לגיבוש הנוסח של הצעת המחליטים. באב"ד מצידו טען כי הצעה כזו דווקא נשלחה אל ברוורמן וכי ארדן בכלל מעכב מעכב את המהלך מאחורי הקלעים.

"אין לכך הסבר אחר", אמר באב"ד. "אחרת מדוע ההצעה לא עלתה ביום ראשון? יש הטעייה של הציבור. המשרד לביטחון הפנים ממשיך לתקוע את יצוא הקנאביס, למרות הכותרות שארדן הפיץ ביום חמישי".

באב"ד התייחס להודעה לעיתונות שארדן פרסם במשותף עם ח"כ יואב קיש מהליכוד, שלפיה השניים "סיכמו לקדם הצעת החוק שתאפשר יצוא קנאביס רפואי לחו"ל". מההודעה היה ניתן להבין כי החל הליך חקיקה בנושא, אולם קיש בכלל מקדם הצעת חוק פרטית שתעניק סמכויות אכיפה מוגברות למשטרה, כפי שמבקש ארדן ולא חקיקה ליצוא קנאביס. החקיקה המדוברת לא אושרה סופית, אלא רק הוגשה לקריאה ראשונה.

בתגובה לפניית "כלכליסט", באב"ד שיגר ביום שישי את הצעת המחליטים למזכירות הממשלה. מיד לאחר מכן פנה ברוורמן ל"כלכליסט" וביקש לעדכן: "הצעת ההחלטה הגיעה כעת, אולם ללא חוות דעת של היועץ המשפטי של משרד האוצר, כך שאי אפשר להמשיך טכנית בתהליך".

בינתיים, במשרד לביטחון הפנים מאשימים את באב"ד כי הוא זה שמעכב את ההצעה, אולם לא מפרטים באיזה אופן.

כשמוסיפים לחוסר האמון וחוסר התיאום הזה את העובדה שישראל צועדת בבטחה לקראת מערכת בחירות, המסקנה היא שיצוא הקנאביס ימשיך לחכות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
כלוב מזהב
מדהים כמה שהמדינה מוותרת על הכנסות אבל בנושא של יוקר מחייה ידם קלה על ההדק כי מה אכפת להם שמו 4 גדרות מסביב למדינה 10 מונופולים ששולטים במדינה ועל אופן היוקר במחייה איך שבא להם כמה שבא להם בלי ועדות ובלי אישורים ! ובנושאים של הכנסות נטו שיוזילו יוקר מחייה וועדות עד אין סוף כי כנראה אחד מכשיל את השני בגלל סיבות אישיות לכאורה ! שום התחשבות באזרחים והעסקים, נטו התחשבות בגדולים שמרחיקים כול שאיפה או הגשמת חלומות מצד זוג צעיר שרוצה להרים את הראש מעל המים ,המדינה פשוט מתביעה אותו בכוח !
ישראל  |  20.11.18
לכל התגובות