אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יועמ"ש הכנסת: אסור ליו"רים בוועדות למנוע את הופעת זילבר צילום: אוהד צויגנברג

יועמ"ש הכנסת: אסור ליו"רים בוועדות למנוע את הופעת זילבר

לאחר שח"כ יואב קיש אמר שימנע את הופעת המשנה ליועמ"ש בוועדת הפנים והסביבה, שלח אייל ינון מכתב הבהרה ליושבי ראש הוועדות במשכן

19.11.2018, 18:47 | צבי זרחיה

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון קובע שאסור ליושבי ראש הוועדות למנוע את הופעתה בועדות של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר.

קראו עוד בכלכליסט

ינון שיגר הערב (ב') מכתב אל יושבי ראש הוועדות בעקבות דבריו של יושב ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יואב קיש, לפיהם ימנע את הופעותיה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, בוועדת הפנים והגנת הסביבה, וכי מספר יושבי ראש נוספים יעשו כמותו.

עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, צילום: עטא עוויסאת עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת | צילום: עטא עוויסאת עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, צילום: עטא עוויסאת

ינון ציין כי "כידוע, כעניין שבשגרה, ועדות הכנסת מזמנות לדיוניהן נציגים של משרדי הממשלה השונים, ובהם נציגי היועץ המשפטי לממשלה. ככלל, הכנסת אינה מתערבת בזהות הנציג הנשלח מטעם המשרד הממשלתי הרלוונטי, או מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה, וזוהי פררוגטיבה שלהם לקבוע מי מייצגם בדיוני הוועדות בכנסת.

"לצד זאת, קיימת הסמכות הקבועה חוק-יסוד: הכנסת והמעוגנת אף בסעיף בחוק-יסוד: הממשלה ובסעיף לתקנון הכנסת, לפיה ועדה בכנסת רשאית לחייב נושא משרה או ממלא תפקיד בשירות המדינה להתייצב בפניה. במקרה שבו הוועדה מבקשת לזמן אדם ספציפי, הזימון נעשה "באמצעות השר הנוגע בדבר או בידיעתו", ואולם השר רשאי להודיע לוועדה כי הוא עצמו יופיע במקום מי שזומן".

ינון הוסיף, כי "מבלי להיכנס למחלוקת שהתגלעה בין שרת המשפטים לבין היועץ המשפטי לממשלה אשר ראוי לה כי תיושב בממשלה, הרי שמנקודת מבטה של הכנסת ברור כי הליכי חקיקה תקינים מחייבים לשמוע את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ביחס להצעות החוק הנידונות בוועדות, וכי יושבי ראש הוועדות בכנסת אינם יכולים לערבב בין הבעת עמדתם ביחס למחלוקת האמורה לבין עשיית שימוש בסמכויות הניהול המסורות להם כדי להכתיב ליועץ המשפטי לממשלה, שעל מעמדו הייחודי ועצמאותו המקצועית אין חולק, מי יציג את עמדתו  בוועדה. אשר על כן, וככל שעוה"ד זילבר תישלח על ידי היועץ לייצגו בדיון בוועדה מוועדות הכנסת, יש לאפשר לה להופיע בפני הוועדה".

עותק מהמכתב נשלח גם אל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
טעות
היועץ המשפטי לכנסת טועה בגדול..שר יכול לבחור נציג שייצג את משרדו והוא לא חייב להיות משפטן או ממשרדו של היוהמ"ש. יו"ר ועדה בכנסת רשאי להזמין כל מי שנראה לו מועיל לעבודת הועדה בראשה הוא עומד. הוא יכול להזמין אישית את היועמ"ש ואם זה לא יכול לבוא , גם לותר על מי מטעמו.
G  |  19.11.18