אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תבוסה לקואליציית ה-61 בהצבעה הראשונה: חוק המקרקעין הופל בכנסת צילום: איי פי

תבוסה לקואליציית ה-61 בהצבעה הראשונה: חוק המקרקעין הופל בכנסת

בהצבעה הראשונה של הקואליציה המצומצמת היא נחלה הפסד לאופוזיציה, כשהחוק נפל בקריאה שלישית ברוב של 47 מתנגדים לעומת 42 תומכים

19.11.2018, 19:45 | צבי זרחיה

ניצחון ראשון של האופוזיציה הוביל לכך שקואליציית 61 חברי הכנסת הפסידה כבר בהצבעה הראשונה שלה במליאה. המליאה דנה הערב בחוק המקרקעין (תיקון מס' 33), התשע"ט-2018, כאשר יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש סיים להציג את ההצעה ושאל את חברי האופוזיציה האם הם בעד וקיבל תשובה חיובית, אך לפני ההצבעה הורה רכז האופוזיציה להצביע נגד והחוק נפל בקריאה שלישית ברוב של 47 מתנגדים ו-42 תומכים. בעקבות כך הקואליציה משכה מסדר היום את כל החוקים שאמורים היו לעלות במליאה.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ קיש הגיב לדברים ואמר: "הייתה פה הצעה בנושא מקצועי לחלוטין שעבדנו עליה במשותף קואליציה ואופוזיציה. לא יכול להיות שחברי כנסת שאני שואל אותם אומרים לי שהם בעד ואז יואל חסון רץ פנימה וקורא להצביע נגד. יואל חסון אתה שקרן וגורם לאנשים אחרים לשקר בשמך. יש גבול לצביעות ולהתנהגות וכזו רמה אני עוד לא ראיתי בכנסת ישראל. זה ביזיון שהפלתם את ההצעה הזו".

מדובר בהצעה שמבקשת לתקן את חוק המקרקעין, ואת חוק התכנון והבנייה, ולהגדיר סוג חדש של חלקה - "חלקה תלת-ממדית", בכדי לאפשר את הפרדת הבעלות בקרקע ליחידות מרחביות הכוללות את שטח, עומק וגובה הקרקע, שיהוו כל אחת נושא נפרד לעסקאות ולזכויות.

נתניהו. שעות ספורות לאחר שקא למשמעת קואליציונית, הקואליציה שבראשותו נחלה תבוסה, צילום: איי פי נתניהו. שעות ספורות לאחר שקא למשמעת קואליציונית, הקואליציה שבראשותו נחלה תבוסה | צילום: איי פי נתניהו. שעות ספורות לאחר שקא למשמעת קואליציונית, הקואליציה שבראשותו נחלה תבוסה, צילום: איי פי

בדברי ההסבר נכתב: "מגבלות הדין הקיים מובילות לקשיים משפטיים ומעשיים שונים, אשר הולכים ומתעצמים בשנים האחרונות על רקע ההתפתחויות הטכנולוגיות שמאפשרות לקדם פרויקטים המתפרשים על פני שכבות קרקע שונות (כדוגמת מנהרות תת-קרקעיות לתחבורה או לתשתיות וגשרים עיליים), ובפרט בהינתן העובדה שתוכניות לפי חוק התכנון והבנייה כוללות, כדבר שבשגרה, ייעודי קרקע שונים ברבדים השונים של הקרקע .לעתים קרובות נושא זה מתחדד, במיוחד במקרים שבהם מדובר באזורים מבונים וצפופים שנדרשים לשטחים לצורכי ציבור ותשתיות, כאשר אין בנמצא קרקע פנויה שיכולה לספק מענה לצרכים אלה.

על רקע כל אלה, בשנים האחרונות הולך ומתבהר כי קיים צורך חיוני לאפשר חלוקה גמישה יותר של מקרקעין, ובפרט במדינת ישראל אשר נדרשת להתמודד עם משאבי קרקע מוגבלים המובילים ליצירת שימושים מעורבים בשכבות שונות של הקרקע".

בקריאה שנייה תמכו 27 והתנגדו 14, אך כאמור בקריאה שלישית תמכו 42 לעומת 47 מתנגדים וההצעה נפלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות