אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט ברוקלנד: מיני-מפולת במדד האג"ח האמריקאיות צילום: איי אף פי

אפקט ברוקלנד: מיני-מפולת במדד האג"ח האמריקאיות

תשואות האג"ח של סטרווד ווסט סדרה א' עלתה היום בבורסה ב-2.5% לתשואה לפדיון של 12.5%. האג"ח של אול-יר קפצה ב-3.38% לתשואה לפדיון של 9.6%; גורם בשוק: "המשקיעים הבינו שלא כל כך פשוט להגיע לנכסים של חברות ה-BVI בארה"ב"

19.11.2018, 19:53 | חזי שטרנליכט

מיני-מפולת בחברות האג"ח האמריקאיות בעקבות הקריסה בחברת ברוקלנד שהגיעה לחדלות פירעון: מדד תל בונד גלובל ירד בתום יום המסחר היום (ב') בשיעור חד עבור מדד של אגרות חוב - 1.03%. כאשר חלק מאגרות החוב של חברות איי הבתולה (BVI), חברות נדל"ן בדרך כלל מארה"ב שהגיעו לשוק ההון המקומי וגייסו עשרות מיליארדי שקלים באגרות חוב, קרסו ומחירן ירד - והתשואות עלו באחוזים שלמים.

קראו עוד בכלכליסט

כך למשל תשואות האג"ח של סטרווד ווסט סדרה א' עלתה ב-2.5% לתשואה לפדיון של 12.5%. האג"ח מסדרה ד' של אול-יר קפצה ב-3.38% לתשואה לפדיון של 9.6%. אגרות החוב של חברת אקסטל מסדרה ב' עלו גם כן לתשואה של 16.2%. למעשה לא היתה אגרת חוב אחת במדד שכולל עשרות אגרות חוב שחתמה את היום בעלייה.

גורם בכיר בשוק ההון שלא היה מוכן לדבר לציטוט מסר "אני מעריך שמדובר בפדיונות שהתרחשו בקרנות הנאמנות. למיני-מפולת כנראה שתי סיבות עיקריות: האחת ברוקלנד, שכינסה אסיפת מחזיקי אג"ח שבסיכומה עלו הערכות קשות בקרב המוסדיים שיותר קשה להם להגיע לנכסים במקרי מצוקה. השנייה היא שהיה כנס של מוסדיים שערך עו"ד ארנון שגב בנושא חברות האג"ח האמריקאיות ועלתה הבנה שלא כל כך פשוט להגיע לנכסים של חברות ה-BVI בארה"ב".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

מחזור המסחר במדד התל בונד גלובל עמד בתום המסחר על 166 מיליון שקלים בלבד. הקריסה נרשמה בעיקר בשעתיים האחרונות של המסחר. עד 15:30 נסחר המדד בירידה של כ-0.3%. ואולם בשעתיים האחרונות של המסחר חל גל מכירות ש"פירק" את המדד. ההערכות הן כי היה זה גל של פדיונות בקרנות הנאמנות שמתמחות בתחום שהתבצע לקראת סוף יום המסחר.

ביום חמישי האחרון קיימה ברוקלנד אסיפת מחזיקי אג"ח בה התחוור לנציגי המוסדיים כי החברה במצוקה תזרימית וכי היא מחפשת פתרונות למצב הסבוך. אתמול (א') בלילה יצאו זימונים להצבעה של מחזיקי האג"ח למינוי של נציגים משפטיים שילוו אותם. מספר משרדי עורכי דין הציעו את עצמם לתפקיד המדובר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות