אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדת בקבוצת לבייב, שנחקרה באזהרה, מתה בנסיבות טרגיות צילום: אוראל כהן

עובדת בקבוצת לבייב, שנחקרה באזהרה, מתה בנסיבות טרגיות

האישה נפלה אל מותה מהקומה ה-9 בבניין שבו עבדה בקרבת הבורסה ליהלומים בר"ג; על פי החשד בחקירה, חברת LLD של לבייב הפעילה רשת של בלדרים שהבריחה עבורה יהלומים מרוסיה לישראל, ומישראל לרוסיה, בהיקף של כ-300 מיליון שקל; חברת LLD מסרה שתסייע בחקירת המוות, אך הלינה על "רמיסת זכויות חשודים"; המשטרה: פעלנו ב"רגישות הנדרשת"

20.11.2018, 18:00 | תומר גנון

עובדת בחברת LLD מקבוצת לב לבייב, שנחקרה השבוע באזהרה בפרשת הברחת היהלומים, מתה היום (ג') בנסיבות טרגיות. האישה נפלה אל מותה מהקומה התשיעית בבניין שבו עבדה בקרבת הבורסה ליהלומים ברמת גן. מ-LLD אמרו שיסייעו למשטרה בחקירת מותה של העובדת, אך במקביל תקפו את "רמיסת זכויות הנחקרים". במשטרה מסרו בתגובה על הדברים כי הם פועלים "ברגישות הנדרשת".

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד בחקירה, חברת LLD של לבייב הפעילה רשת של בלדרים שהבריחה עבורה יהלומים מרוסיה לישראל, ומישראל לרוסיה, בהיקף של כ-300 מיליון שקל. בין החשודים בפרשה: בנו של לבייב, זבולון, ומנכ"ל החברה, ראובן שמואלוב, שגם חשודים בהשמדת ראיות.

לב לבייב, צילום: אוראל כהן לב לבייב | צילום: אוראל כהן לב לבייב, צילום: אוראל כהן

החקירה החלה בחודש מרץ, והתנהלה בחודשים האחרונים תחת צו איסור פרסום גורף. זאת לאחר שיחידת חקירות מכס ומע"מ ירושלים עצרה בנתב"ג אדם בחשד שהבריח יהלומים על גופו. במסגרת חקירתו, ולאחר שגם היחידה הארצית לפשיעה חמורה ובינלאומית (היאחב"ל) וחוקרי יחידת יהלום הצטרפו לחקירה, נחתם הסכם עד מדינה עם עובד לשעבר בעסקי היהלומים של לבייב.

לטענת עד המדינה, הוא ואחרים שימשו כבלדרים שהבריחו בין השנים 2010-2018 יהלומים לישראל עבור LLD. על פי המידע שמסר, וראיות נוספות לכאורה שבידי צוות החקירה, היהלומים שמקורם במפעל LLD ברוסיה הוכנסו לישראל מבלי לדווח עליהם למכס בנתב"ג. זאת על מנת שיהיה ניתן למכור אותם בארץ ולהתחמק מתשלום מס הכנסה.

"התנהלות של ארגון פשיעה"

"חברת LLD מתנהלת כארגון פשע", אמר נציג היחידה הארצית למאבק בפשיעה הבינלאומית והחמורה, רפ"ק גל צ'סנר, באחד מדיוני הארכות המעצר בפרשה. "החברה עשתה שימוש בבלדרי יהלומים כמו בלדרי סמים".

בדיון אחר הוסיפה וטענה המשטרה כי עובדים בחברה מחקו מיילים כדי לשבש את החקירה. "בהנחיית לבייב האב הבן והמנכ"ל השמידו ראיות ושיבשו חקירה במהלך 2018, עת נודע להם שמתנהלת חקירה בעניינים", טען נציג המשטרה. "זבולון ושמואלוב הם המחוללים המרכזיים של הפרשה. יש ראיות לכך שהנחיות ישירות להשמדת ראיות ניתנו על ידי אביו של זבולון, ובוצעו למעשה על ידיהם".

במסגרת החקירה ערכה המשטרה גם עימותים בין חשודים לבין עד המדינה. "יש ראיות לתשלומים ששולמו במעטפות כסף", אמר באחד הדיונים נציג רשות המסים, אופיר חיות ממחלקת חקירות מכס ומע"מ ירושלים, שלוקחת חלק בחקירה.

במהלך החקירה בית המשפט מתח ביקורת על התנהלותו היאחב"ל. זאת לאחר שהחוקרים מנעו מאחד מהחשודים, איש המחשבים של LLD, מלפגוש את עורכת דינו שהמתינה יום שלם מחוץ למשרדי להב 433 בלוד. זאת על אף שהפצירה בחוקרים שיידעו את החשוד בהגעתה ויאפשרו לו להיוועץ בה. "התנהלות היחידה החוקרת הייתה שערורייתית", קבע השופט גיא אבנון. "החקירה החלה מבלי שהחשוד נשאל במפורש האם הוא מעוניין להיפגש עם עורך דין".

 

מחברת LLD נמסר בתגובה על מותה של העובדת כי "קיבלנו בזעזוע ובצער עמוק את ההודעה על אובדנה הקשה של עובדת החברה. אנו ננקוט בכל הצעדים העומדים לרשותנו על מנת לסייע לחקר מותה ועל מנת לשים קץ לתופעות קשות של רמיסת זכויות נחקרים וגרימת נזקים בלתי הפיכים מתוך רצון לייצר כותרות תקשורתיות".

על כך מסרו מהמשטרה בתגובה כי "אנו מצרים על תוצאותיו הטרגיות של האירוע. מטעמי צנעת הפרט משטרת ישראל אינה נוהגת להתייחס להליכים כאלה או אחרים הנוגעים לחקירות מתנהלות ולחשודים הנחקרים בגינן. למרות האמור, בשל ההודעה שפורסמה בשם החברה המעורבת בחקירה משטרתית, אנו רואים לנכון לציין כי הפרטים שהובאו בהודעה לוקים באי דיוקים מהותיים. משטרת ישראל פועלת כל העת ברגישות הנדרשת, תוך הקפדה יתרה על שמירת כבודם וזכויותיהם של חשודים ונחקרים, לצד נקיטת פעולות חקירה מגוונות שתכליתן – הבאת מבצעי עבירה לדין".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות