אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אלביט תיקח את מערכות הנשק של תעש לכל העולם" צילום: אוראל כהן

"אלביט תיקח את מערכות הנשק של תעש לכל העולם"

שר הביטחון הטרי בנימין נתניהו חתם אתמול על המסמכים שמקנים לאלביט את השליטה בתעש. סל מוצרי הנשק של החברה המשותפת יתחרה בפיתוחים הביטחוניים של התעשייה האווירית ורפאל בארץ ובחו"ל

21.11.2018, 08:06 | אמיתי גזית

"לתעש יש מערכות נשק יוצאות מן הכלל וטכנולוגיות מצוינות שאלביט תדע לקחת לכל העולם". כך הסביר אתמול נשיא ומנכ"ל אלביט בצלאל מכליס את הסיבה העיקרית להחלטת אלביט לרכוש מהמדינה את פעילות תעש מערכות. אלביט קונה את פעילות תעש בתמורה ל־1.8 מיליארד שקל, אך תקבל לקופתה סכום דומה לאחר שתפנה את הקרקעות שעליהן נמצאים המפעלים. המדינה תשלם לאלביט אחרי פינוי מפעל תעש ברמת השרון 1.5 מיליארד שקל ואחרי פינוי המפעל בטירת כרמל 200 מיליון שקל.

העסקה יצאה לפועל לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון החדש בנימין נתניהו חתם אתמול על המסמכים שמקנים לאלביט את השליטה בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

הפוטנציאל הגלום בתעש עבור אלביט, נובע מכך שתעש לא השכילה לתרגם את מערכות הנשק שפיתחה עבור מערכת הביטחון לעסקאות משמעותיות בחו"ל. "היום עיקר הפעילות של תעש היא בישראל", הסביר מכליס "לעומת זאת 80% מפעילות אלביט היא ייצוא כשבארץ פעילותה מהווה רק 20%".

מערכת נשק של תעש מערכת נשק של תעש מערכת נשק של תעש

אלביט מתמחה במגוון מערכות אלקטרו־אופטיות, מערכות שליטה ובקרה, וכלי טיס בלתי מאוישים. היא תעשיר את סל המוצרים שלה במערכות רקטיות ומשגרים של תעש, כמו: רקטת נץ דורס, טיל השיוט דלילה, טילים נשאים על מטוסים, טילים ימיים וגם בחימושים מדויקים לארטילריה.

החברה שאמורה לחשוש במיוחד מהנכסים שקיבלה לידיה תעש זו רפאל. עד עתה תעש לא הצליחה לאיים על "מעיל רוח" - מערכת ההגנה שפיתחה רפאל לטנקים ונגמשים. בתקופה בה פותח מעיל רוח, פיתחה תעש לבקשת מערכת הבטחון מערכת שמטרתה דומה והיא מכונה חץ דורבן.

בזירה המקומית לא צפוי שינוי דרמטי ביחסי הכוחות בין שלוש החברות הביטחוניות - רפאל, תעשייה אווירית ואלביט בתוספת תעש. בפועל מי שקובע את נתחי השוק של החברות האלה היא מערכת הביטחון שמקפידה להשאיר לכל אחת תחום בו היא מתמחה. לפי פרסומי מינהל הרכש הרשמיים לשנת 2016, נתח השוק המשוקלל של אלביט מערכות ושל תעש במכירות למשרד הביטחון הגיע לכ־30% - 19.5% לאלביט ועוד 10.5% לתעש. רפאל חולשת על 31% מהמכירות למשרד הביטחון והתעשייה האווירית על 26%.

כיפת ברזל הקנתה לרפאל את מעמד הבכורה. יתכן כי הקמת חיל הטילים תוביל למהפך ואלביט־תעש יגדילו את נתח המכירות. ההערכה היא כי חיל הטילים יצטייד בדגם אקסטרה של תעש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות