אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בשוק הקרמיקה: טופולסקי עוברת מחזי בנק למתחרה צילום: באדיבות ויה ארקדיה

בלעדי לכלכליסט

סערה בשוק הקרמיקה: טופולסקי עוברת מחזי בנק למתחרה

יבואנית מוצרי הקרמיקה עוברת לשותפות בחברה בת עם המתחרה ויה ארקדיה. הפירוק נעשה שנה אחרי שחמת שבשליטת יואב גולן רכשה את חזי בנק לפי שווי של כ־100 מיליון שקל

21.11.2018, 08:28 | גולן חזני

יבואנית מוצרי הקרמיקה טופולסקי, שבבעלות משה טופולסקי, מפרקת את השותפות עם חזי בנק, ועוברת לשותפות בחברה בת עם המתחרה ויה ארקדיה. הפירוק נעשה שנה אחרי שחמת שבשליטת יואב גולן רכשה את חזי בנק לפי שווי של כ־100 מיליון שקל (80%). את העיסקה ליוותה חברת בנקאות ההשקעות M&A INVESTMENT BANKING שבבעלות עופר פרי.

השותפות חזי בנק טופולסקי פרויקטים מסחריים בע"מ, הוקמה באפריל 2014, וכל צד החזיק ב־50% ממניותיה. טופולסקי נחשב ליבואן הקרמיקה הגדול בצפון, וחזי בנק תרם לשותפות את העורף הלוגיסטי, אולם התצוגה ושירותים נוספים.

קראו עוד בכלכליסט

סניף של ויה ארקדיה , צילום: באדיבות ויה ארקדיה סניף של ויה ארקדיה | צילום: באדיבות ויה ארקדיה סניף של ויה ארקדיה , צילום: באדיבות ויה ארקדיה

החברה זכתה במכרזים לבתי מלון, לבתי חולים ובתי ספר ולמוסדות ציבור אחרים. מחזור ההכנסות שלה עמד על כ־38 מיליון שקל בשנה, יותר מרבע מההכנסות של חזי בנק. החברה המשותפת רכשה מוצרים מחזי בנק או טופולסקי והתקינה אותם במוסדות ציבור.

בנק אמר כי ההחלטה הייתה הדדית, וכי לחמת חטיבה נפרדת לפעילות במבני ציבור. הוא מעריך שהפרידה לא תפגע בהכנסות.

מקורות בענף טוענים כי בעלי חמת וטופולסקי לא שידרו על אותו גל, והפרידה הייתה בלתי נמנעת. חמת מינתה מנכ"ל חדש לחזי בנק, שי אמיר, ובשבועות האחרונים חזי בנק עצמו, שבידיו נשארו 20% מהחברה שהקים, כמעט לא מגיע לאולם התצוגה, מה שגרר גל שמועות על יחסים עכורים בין הצדדים.

חזי בנק הכחיש ואמר בתגובה כי "הקשר שלי עם המנהל החדש וחלוקת התפקידים נעשים לפי ההסכם שאומר שמרגע שאכנס יצומצמו שעות העבודה של חזי בנק ובהתאם השכר, וזאת כדי לאפשר למנהל החדש לתפוס את מקומו".

טופולסקי הקים כאמור שותפות אחרת עם ויה ארקדיה מקבוצת נגב קרמיקה, המתחרה הגדולה של חזי בנק. נגב עברה לפני שנה לבעלותה של קרן ויולה, ומנוהלת על ידי יריב לרנר והמנכ"ל אורי גלבוע.

הפעילות המשותפת החדשה, "ויה־טופולסקי", תספק מגוון רחב של מוצרים לפרויקטים מסחריים וציבוריים יוקרתיים, תוך שימוש ביכולתן ובניסיונן המקצועי של שתי החברות. בחברה המשותפת מאמינים כי יגיעו להכנסות של עשרות מיליוני שקלים כבר בשנה הראשונה.

מקבוצת חמת נמסר: ״מבחינה תוצאתית, יצויין כי תוצאות שיתוף הפעולה של חזי בנק עם טופולסקי אינן מאוחדות בדוחות הכספיים, אלא מוצגות בשיטת השווי המאזני, ומשכך למהלך זה אין השפעה על היקף הכנסות הקבוצה המוצג בדוחות חמת. חברת הבת חזי בנק ממשיכה לפעול עצמאית בתחום הפרויקטים המסחריים, ובשיתוף פעולה עם קבוצת חמת, באופן שיאפשר צמיחה בפעילות זו, והדבר יתבטא בעתיד לחיוב גם בדוחותיה המאוחדים של קבוצת חמת. אנו מעריכים כי פעולה בדרך עצמאית זו תביא להמשך מגמת הצמיחה בהכנסות וברווחיות של חזי בנק ושל הקבוצה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות