אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של דרעי, קוק והפגנת הנכים צילום: איי אף פי

חקר ביצועים: השבוע של דרעי, קוק והפגנת הנכים

וגם: הפספוס הקטן והקריטי של נתניהו, שקד דוחפת נשים לאחור וגינדי משווקת דירות חרף האיסור

22.11.2018, 07:21 | כתבי כלכליסט
המלצה לאישום נגד השר דרעי

הנורמות החדשות

אריה דרעי "קיבל בסיפוק" את המלצות המשטרה להעמידו לדין. הרי מה כבר נשאר מהחקירה? בסך הכל הפרת אמונים, עבירות מס, הלבנת הון. בקטנה; העיקר שאין שוחד. דרעי, שחזר למשרד הפנים אחרי שנים רבות של צינון ומאסר, היה צריך להיות הכי זהיר שאפשר, איש הציבור הצח ביותר אי פעם. נקי וטהור. במקום זה, "רק" הפרת אמונים והלבנת הון. מאוד יכול להיות שנשמע בקרוב אנחת הקלה דומה גם מראש הממשלה בנימין נתניהו, אם ייחלץ מאישום בקבלת שוחד ויישאר "רק" עם הפרת אמונים, סיגרים ושמפניות, בדומה להקלה שבגישת ה"לא ידעתי", משהתברר שההמלצות בפרשת הצוללות נוגעות לטובים שבמקורביו, רק לא אליו. ה"קיבל בסיפוק" של דרעי הוא העדות הטובה ביותר לנורמות החדשות שכופים עלינו נבחרי הציבור, אלה שבהן יש עבירות שהן לגמרי מותרות.

משה גורלי

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

אריה דרעי , צילום: איי אף פי אריה דרעי | צילום: איי אף פי אריה דרעי , צילום: איי אף פי

פספוס קטן וקריטי

נתניהו אימת הטרכטנברג

מי היה מאמין שראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוכיח השבוע שוב שיש לו יכולת לתמרן את כוווולם, פספס משהו לכאורה קטן, אבל קריטי עבורו: בגלל ענייני לו"ז, הנגיד החדש אמיר ירון, שמתגורר בארצות הברית, ינחת בישראל רק בסוף דצמבר. אבל כבר בשבוע הבא תחליט הוועדה המוניטרית של בנק ישראל אם להעלות את הריבית האפסית במשק, מהלך שנתניהו ממש לא רוצה עכשיו כי הוא גורם לעצירת השקעות והאטה בצריכה. ומי עומדת בראש הוועדה עם קול כפול בהצבעה? הנגידה הזמנית נדין טרכטנברג, רעיית שנוא נפשו של נתניהו מנואל טרכטנברג וסגניתה לשעבר של הנגידה הדעתנית־מדי־לטעמו קרנית פלוג. וזאת החלטת הריבית האחרונה שלה, כי היא תפרוש בקרוב. נתניהו עלול לגלות שוב שאסור למצמץ כשטרכטנברג בשטח.

אדריאן פילוט

בג"ץ נגד נשים

שקד דוחפת נשים לאחור

שרת המשפטים אילת שקד דחפה למינוי שופטים שמרנים כדי שאף אחד לא ייגע לה בהפרות החוק בשטחים, ופתאום גילתה שריאקציונרים הם טיפוסים שקשה לשלוט בהם. כך הפכה "בגידה" של אשה בבעלה לעילה שמאפשרת לשלול ממנה את הדירה המשותפת אחרי 30 שנות נישואים. וכך, במחי פסק דין עקום, נמחקה אחת ההגנות הבסיסיות על שוויון נשים. מינויה של שקד לאחד התפקידים הבכירים בממשלה סיפק חיזוק עצום למצדדים בשוויון מגדרי. לכן מצער שבעתיים ששרת המשפטים האשה היא שקידמה שופטים שמחזירים לחיים את התפיסה הגורסת שהמין שאיתו נולדת קובע את היקף הזכויות שתיהנה מהן.

אמיר זיו

 

 

איילת שקד , צילום: טל אזולאי איילת שקד | צילום: טל אזולאי איילת שקד , צילום: טל אזולאי

משווקת חרף האיסור

גינדי דירות לחברי מועדון

לפני שבועיים רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) אסרה על גינדי החזקות לשווק דירות בפרויקט חדש באור יהודה במבצע לאנשי "חֶבֶר" בלבד, כי מדובר בשימוש לא שוויוני בקרקעות מדינה. זה לא הפריע לגינדי להפר את האיסור, ובמבצע מיוחד ביום שישי שעבר היא מכרה כך כמעט 300 דירות. אבל האחריות לביזוי של רמ"י לא מוטלת רק על חברת הנדל"ן; באותה מידה אחראי לה המשנה ליועץ המשפטי לענייני מקרקעין, עו"ד ארז קמיניץ. זה יותר משנה, מאז נהגה גינדי באופן זהה ברחובות, הוא נמנע מלקבוע מה הסנקציות שיופעלו נגד קבלנים המייעדים פרויקטים בקרקעות מדינה לפלח רוכשים צר ומדירים את כל השאר. גינדי רואה את הרפיסות ולא מפחדת לעשות מה שהיא רוצה. המדינה חייבת להבהיר שקרקע ציבורית, כשמה, מיועדת לכלל הציבור, ולפעול בתקיפות נגד כל מי שיפגע בשוויון הבסיסי הזה.

נמרוד בוסו

מאות אלפים נתקעו

הפגנת הנכים הוכחה לתשתיות נכות

ביום שני השביתו כ־20 נכים את תנועת הרכבות. זו היתה הפגנה מתוזמנת עם חידוש: הפעם לא חסמו את מגדלי עזריאלי, אלא את מסילת הרכבת באזור שפיים. בקטנה. אבל האפקט היה כה עוצמתי, שאפילו הנכים הופתעו: הרכבת מסיעה כמיליון וחצי איש ביום, וכשאתה סוגר את המסילה לשלוש שעות דווקא בחלק הכי לחוץ של היום, אתה מונע ממאות אלפי אנשים להגיע הביתה. נניח בצד למאבק הנכים — ההפגנה הזאת מציפה את חומרת בעיית התשתיות בישראל. כך נראית מדינה עם תשתיות מימי המנדט. כזו שיש בה רק חיבור רכבת אחד מצפון לדרום. לרכבת יש תוכנית להקמת מסילה מקבילה (מסילה מזרחית) אבל כבר יותר מעשור היא תקועה על הנייר. ואיכשהו שרי האוצר והתחבורה ממשיכים להתהדר בפיתוח תשתיות.

ליאור גוטמן

הנכים מפגינים, צילום: YNET הנכים מפגינים | צילום: YNET הנכים מפגינים, צילום: YNET

ספרד מאיימת על בריטניה

מיי - רוחות העבר רודפות

השבוע הקריטי ביותר בקריירה של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי רשם הסתבכות משמעותית, כשראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז איים לסנדל את הסכם הברקזיט בפסגת שרי האיחוד האירופי שתתקיים ביום ראשון. סנצ'ז התנה את אשרור ההסכם בהבטחה כי הסכמי סחר והסכמים ביטחוניים שיגובשו בין בריטניה לאיחוד האירופי לא ייכפו על גיברלטר — אותה טריטוריה בריטית שספרד מנסה להחזיר לריבונותה מאז 1713. וכך, בזמן שבעלה של מיי מנחם אותה בבית עם וויסקי וטוסט (כפי שסיפרה ל"דיילי מייל"), רוחות העבר שבו לזקוף ראש. אלה הזכירו לה, שאם בריטניה באמת רוצה לצאת לדרך חדשה ועצמאית, אולי הגיע הזמן שתפסיק לכבול אליה את שאריות האימפריה.

תמר טוניק

חקר ביצועים: השבוע של דרעי, קוק והפגנת הנכים
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןחקר ביצועים: השבוע של דרעי, קוק והפגנת הנכים

ניסיונות טיוח ושיימינג

צוקרברג אחד בפה, אחד בלב

ניסיונות טיוח, שיימינג ואיסור קטנוני על שימוש באייפונים, כך לפי הדיווחים הגיב מארק צוקרברג לחשיפה של הדלפת המידע הגדולה בתולדות פייסבוק לחברת המחקר קיימברידג' אנליטיקה. ההתנהגות הזו צריכה להטריד אותנו כי היא חושפת שהאיש שבראשות פלטפורמת התקשורת הגדולה בעולם לא מבין את משקל האחריות שמונחת לו על הכתפיים. או גרוע מזה — לא אכפת לו. הרי זה אותו צוקרברג שבעיניים כלות אמר בשימוע בסנאט "לא נטלנו מבט נרחב מספיק לגבי אחריותנו, וזו היתה טעות גדולה. היא היתה טעות שלי ואני מתנצל". כנראה הטעות היחידה מבחינתו היתה שהוא נתפס.

ליאור באקאלו

המנכ"ל יוצא בהצהרה מפתיעה

קוק חייבים רגולציה, על אחרים

מנכ"ל אפל טים קוק אמר השבוע שהוא אמנם מאמין גדול בשוק החופשי, אבל במקרה של חברות הטכנולוגיה השוק הזה כשל ורגולציה היא "בלתי נמנעת". לכאורה, זו אמירה מטלטלת מפי ראש החברה הראשונה בהיסטוריה ששווייה עבר את רף טריליון הדולר, אבל קוק התייחס באופן ספציפי לשאלת פרטיות המידע ולבעיית פייסבוק. כלומר, מעין "בטח, צריך רגולציה, תראו מה פייסבוק הזאת עושה לגולשים" — המשך ישיר של המאמצים רבי השנים שלו למצב את אפל כמגינת הפרטיות. בינתיים החברה שלו ממשיכה להתחמק מתשלומי מס דרך כל לולאה אפשרית, כולל מאבקים משפטיים יקרים עם האיחוד האירופי. כך שסוציאליזם אין כאן, וגם לא נכונות אמיתית לעבוד מול הרשויות ולאמץ הגבלות לטובת הכלל. ככל שזה נוגע לשורת הרווח העצומה של אפל, קוק לא ייתן למחוקקים להתקרב אליו אפילו עם מוט סלפי.

הגר רבט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות